PUNŤOVY PŘÍHODY rok (1940) čísla 01–44 – 1.část

Příběhy o Punťovi  začaly vycházet zhruba na přelomu února a března 1934 v týdeníku List paní a dívek (nakladatelství Rodina, 1924-1943) na stránce List našich dětí.

Původně (přinejmenším od čísla 478 tj. 1934/09) ovšem List přetiskoval jen české překlady amerického komiksu Dolly Dimples and Bobby Bounce (originál vycházel zřejmě v letech 1928-1933) kreslířky Grace Gebbie Drayton (14.10.1878 – 31.01.1936 – USA) ve kterém vystupovaly především dvě malé děti (v češtině přejmenované na Hanička a Vašík), ale také černošští zřízenci, americké cookies a pes jménem Comfy (česky Punťa, přestože po puntících na něm není ani vidu ;). Těžko říct, kudy se komiks do Listu dostal, ale otištěné díly působí jako dost náhodný výběr, kde jsou promíchané různé série – některé díly vycházejí z běžného života na venkově, zatímco jiné jsou variace na klasické pohádky. Odbytý je i překlad a korektury: Punťa je v některých dílech psán jako Puňťa (489) a Vašík se dokonce mění ve Frantíka (493).

Už v čísle 497 (1934/19) se ovšem objevuje první osamocený původní český díl (Puntík šel do cirkusu). Dětští hrdinové jsou odsunuti trochu do pozadí a hlavním hrdinou se stává Punťa. Od čísla 500 výše už jsou všechny díly české a místo původních uzavřených epizod začíná postupně převládat kontinuální děj, i když chronologie stále povážlivě hapruje. (Mezi díly, kde Punťa cestuje po světě, se záhadně dostalo několik dílů z domova.) Výtvarná podoba se zpočátku snaží kopírovat styl Grace Drayton  a autoři zůstávají anonymní, ale postupem času získává Punťa vlastní styl, hrdinové trochu povyrostou a občas se objeví i třetí tisková barva.

Úspěšnému seriálu v novinách navíc brzy přibyl sourozenec. Už v roce 1935 se na trhu objevilo několik samostatných sešitů, které shrnovaly Punťovy starší příhody (obvykle patnáct dílů v jednom sešitě). Sešity se po pár číslech přeměnily v regulérní časopis ve kterém vycházely také další domácí i zahraniční kreslené seriály, povídky, hádanky a podobně. Struktura časopisu byla tedy téměř stejná jako později ve Čtyřlístku.  Časopis zpočátku vycházel jednou za měsíc a obsahoval čtyři díly Punti, později se periodicita zkrátila na dva týdny a úměrně tomu klesl počet dílů Punti v jednom čísle na dva. Bližší informace se dozvíte v naší knihovně.

Časopis úspěšně vycházel dál i v protektorátu, a v roce 1940 začaly vycházet i sešitky „ Punťovy příhody“. Sešitky vycházely v letech 1940-1942 jako doplněk k časopisu Punťa. Celkem vyšlo 336 sešitků Punťových příhod. Dnes zveřejňujeme první polovinu čísel z roku 1940 od čísla 01 do 44.

Sešitky měly 8 stránek a jiný formát (130 x 190 mm, takže stránky byly výrazně menší, ale na stránce byly pouze dva obrázky pod sebou, celkem na čtyřech stránkách, na titulní stránce byl obrázek jenom jeden, celkem tedy devět obrázků) a používaly trochu jiný barevný rozklad (očividně nově udělaný – přibyly odstíny šedé i červené), ale jinak se jednalo o stejné díly, které už o několik let dříve vyšly v Listu a v časopise Punťa.

(Použito materiálů z internetu)

Součástí Punťových příhod byly na dvou předposledních stránkách příběhy ze života dětí, pohádky a také různé příběhy o zvířátkách.

Poslední stránka obsahovala Punťovy  hádanky a žertíky. Byly to jednoduché hádanky, vtipy a další humorné příběhy.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu PUNŤOVY PŘÍHODY z roku 1940, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu PUNŤOVY PŘÍHODY – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA„. V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu PUNŤOVY PŘÍHODY zde >>>

3 Responses to PUNŤOVY PŘÍHODY rok (1940) čísla 01–44 – 1.část

 1. Punťovy příhody kniha? napsal:

  Dobrý den,
  vydávali se i svazky knih? Mám doma velmi zachovalou knihu Punťovy příhody, která obsahuje čísla od 201 do 250, ale neobsahuje žádné informace. Nevím, zda se takto vydávala, popřípadě rok kdy byla vydaná atd. Ráda bych se o této knize dozvěděla více. Prosím kontaktujte mě na email pokud máte více informací, mohu zaslat i fotografie knihy. Děkuji

  • damro napsal:

   Dobrý den. Děkuji za správu. Jestli byly vydávány knihy nevím, ale nejedná se spíše o svázaná jednotlivá čísla do knihy? Napíši i na meil.

 2. Punťovy příhody kniha? napsal:

  Dobrý den, mám doma knihu obsahující velmi zachovalé díly Punťových příhod od čísla 201 po 250. Vydávali se i knihy? Kniha neobsahuje žádné informace o datumu vydání atp. Nemáte k tomu více informací? Pokud ano, kontaktujte mě prosím na email, mohu zaslat i fotografie. Ráda bych se o knize dozvěděla více. Děkuji

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *