Prvně WESTERN WORLD – 1.ročník – 2001

Dnes archivované čísla časopisu WESTERN WORLD z roku 2001 pro www.detske-casopisy.cz  digitalizoval Totem. Veliký dík!

Z tiráže WESTERN WORLD lze například vyčíst informaci, že: Vychází měsíčně. Šéfredaktor: ing. Jan Kroupa. Redaktoři: Jiří Lamplot, ing. Sylvie Lečíková. Art Director: Ivan Šperling. Grafik: Filip Stránský. Rada starších: Petr Binhack (WI-CZ), Mgr. Slavomil Janov, Doc. PhDr. Oldřich Kašpar, Csc., PhDr. Kateřina Klápšťová, Josef Moravec, Libuše Půlpánová (WRC), Zdeněk Vašíček – Ďáblík. Vydává: ing. Martin Sedláček. Cena jednotlivého čísla 40 Kč. Vycházel v rozsahu 68 stran.

Časopis WESTERN WORLD bych laicky charakterizoval jako „časopis pro ty, kteří jsou zřejmě už plnoletí, ale pořád nepřestali být dětmi a nezbavili se svých dětských snů“.

WESTERN WORLD přicházel s řadou pravidelných rubrik, které byly v souladu s jeho názvem.  Například LEGENDY A MÝTY.

Pozitivním krokem redakce bylo, že se snažila neuzavírat do tradičních atributů westernu v českém pojetí, ale naplňovala stránky časopisu i „kulturou“ – třeba recenzemi na CD, LP i MC.

Redakce se bezesporu snažila v rozsahu svých témat rozkročit hodně doširoka a pro téma „western“ najít co nejvíce spojovacích prvků – včetně WESTERNOVÉ MÓDY.

Tématem indiánů se WESTERN WORLD snažil oslovit například i čtenáře zaniklých či „okrajových“ časopisů INDIAN HOBBY COURIER, BIZONÍ VÍTR (který se v mezičase změnil na spolkový časopis),  WAMPUM NESKENONU, …

Po listopadu 1989 se vyrojilo (obnovilo či vzniklo) relativně dost časopiseckých titulů, které se z větší či menší míry „překrývaly“. S nástupem tržního prostředí redakce zjistily, že musí „ořezat“ náklady, zvýšit produktivitu a rozšířit čtenářskou základnu. Když ani to nepomohlo, zanikly, slučovaly se či hledaly jinou platformu své existence – třeba v přeměně na spolkové časopisy, což jim zajišťovalo stabilní zázemí odběratelů (a tím i jakýs takýs garantovaný příjem). Časopisy, které se zaměřily na „neorganizovanou“ skupinu čtenářů, měly svůj boj obtížnější. Zvláště pokud se nejednalo o mainstreamové zaměření, kde „faktor podbízivosti“ hraje důležitou roli – stačí jet na vlně „populárnosti, trendů, být „in“… Časopis TRAMP přestal vycházet v roce 2000 a spojil své síly s nově vzniklým časopisem WESTERN WORLD, takže v roce 2001 se mohli čtenáři na jeho stránkách setkávat s logem TRAMPA i články, které se v TRAMPU dříve objevovaly.

WESTERN WORLD oslovoval četností a rozsahem článků asi nejvíc milovníky koní.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu WESTERN WORLD z roku 2001, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivované čísla časopisu WESTERN WORLD  – kliknutím na náhled strany:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *