Poslední čísla časopisu TRAMP – 17.ročník – 2000

Dnešní čísla 17.ročníku časopisu TRAMP pro www.detske-casopisy.cz digitalizoval Ladislav Ď. – moc děkujeme! První čtyři čísla posledního 17.ročníku jsme archivovali v článečku 12.2.2016.

Předválečných, kontrarevolučních i posametových TRAMPŮ je na www.detske-casopisy.cz k dnešku archivováno více než 170.

„Je těžké psát o obsahu TRAMPA. Je to časopis pro „zelený, toulavý národ“, pro romantiky i dobrodruhy, časopis, který baví, slouží i dává poučení. V minulosti spoustu čtenářů potěšilo povídání o cizinecké legii, zpěvníky, romány. Inu, stále bylo a je čím TRAMPA obohatit….“ píše šéfredaktor a nakladatel v jedné osobě – v úvodníku 5. čísla.

TRAMP_17.rocnik_(2000)_cislo_05_povidej

V úvodníku, hned na druhé straně (historicky posledního)  6.čísla TRAMPA v rubrice NÁŠ POTLACH, píše vydavatel Zdeněk Vašíček – Ďáblík„Ahoj kamarádi, tak držíte 121. číslo TRAMPA, které bylo vydáno od roku 1990. Před tím jsme v roce 1965-71 vydali 55 čísel. Unie trampských osad Bratislava v roce 1964 dvě čísla jako samizdat po 7 kusech. Karel Jelínek v roce 1939 tři čísla. V roce 1938 vydal 5 čísel Cimburk & Stein a v roce 1929 -1932, kdy Tramp o pár stránkách vycházel jako čtrnáctideník a týdeník, vyšlo 110 čísel. Toť vše…   ….Vždy Tramp historicky zanikl buď na nezájem, zákazem mocných nebo na finance. Ekonomické problémy mám i já, navíc kombinované s mým věkem a nemocí a to mi ubírá sil v boji o přežití. Stále uzavírám nové a horší nevýhodné smlouvy diktované distributory, stále se zvyšují ceny všeho možného. Jen cena TRAMPA a počet stran zůstávají. Stále jsem musel psát: vyřiďte si předplatné! Celých 11 let! Nyní mě ekonomická situace nutí pozastavit vydávání TRAMPA na tři měsíce a vy mále možnost si vyřídit na vaší poště předplatné. Nemá přece smysl dodávat distributorovi zboži za 20 000 korun a on mi zaplatí 4 000 korun a zbytek zahrne do remitendy. Nejedná se o jednoho distributora, ale o všechny ….“

Zatím se mi nepodařilo nikde dohledat v jakém nákladu TRAMP v roce 2000 vycházel. Možná lze náklad odhadnout z počtu výtisků KNIH TÁBOROVÉHO OHNĚ, které nakladatel TRAMPA také vydával a prostřednictvím „svého“ časopisu i nabízel.

TRAMP_17.rocnik_(2000)_cislo_06_doprodej

Historie měsíčníku pro milovníky přírody a volnosti se v roce 2000 završila, TRAMP zanikl na nedostatek předplatitelů. Dnešní podobně zaměřené časopisy – například PUCHEJŘ – mají svůj „obchodní“ model založený na předplatitelích a ten jim dovolil přežít TRAMPA do dnešních dnů.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění souvislostí kolem vydávání časopisu TRAMP v roce 2000, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) časopis TRAMP do svého počítače či tabletu ve formátu PDF kliknutím na náhled titulní strany:

TRAMP_17.rocnik_(2000)_cislo_05

TRAMP_17.rocnik_(2000)_cislo_06

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *