Novinka – DOMOV A SVĚT, měsíčník pro žactvo středních škol

V dnešnom príspevku otvárame nový titul časopisu s názvom DOMOV A SVĚT. Zdigitalizované súbory nám zaslal David S. Ďakujeme krásne!

Časopis DOMOV A SVĚT s podtitulom „měsíčník pro žactvo středních škol“ vychádzal v rokoch 1949 -1952. Z tiráže sa dozvieme:

DOMOV A SVĚT, měsíčník pro žactvo středních škol. Vychází vždy první středu v měsíci mimo červenec a srpen. Majitel a vydatel Státní nakladatelství v Praze. Tiskne tiskárna Svoboda, v Praze. Na Florenci 13. Řídí Sylva Krejčová se spolupracovníky. Graficky upravuje G. R. Holeček. Odp. zást. listu Anton Popek. Předplatné 30 Kčs ročně, jednotlivá čísla po 3 Kčs. Redakce, administrace a expedice v Státním nakladatelství v Praze II, Ostrovní 30.“

Podľa úvodníka na titulke 1.čísla časopis nebol nový, ale vznikol premenovaním vlastivedného mesačníka o živote na zemi KARAVANA. V rokoch 1947 – 1949 bol vydaný v dvoch ročníkoch po 10 čísel. Údajne nadväzoval na časopis SVĚT (1942 – 1945).

Ilustrovaný mesačník pre žiactvo stredných škôl podchytáva a usmerňuje záujem čitateľov o zemepisné diaľky aj o dejiny ľudstva. Prinášal zaujímavé články, pútavé reportáže a poviedky z domova i sveta. Bol pomocníkom najmä záujmovým krúžkom zemepisným a dejepisným. Všímal si život detí v iných štátoch, kultúru rôznych národov, súčasné udalosti a zaujímavosti z celého sveta. Každý článok je doplnený obrazovým materiálom. Vychádzal mesačne (10 čísel ročne) v rozsahu 16 strán veľkého formátu.

Premenovanie a novú štruktúru časopisu ovplyvnil podobne ako to bolo aj u mnohých iných detských časopisov tzv. „Víťazný február“  z roku 1948. Redakcia v úvodníku píše predstavu nového časopisu, z ktorého vyberám: „Domov a svět vám bude přinášet zeměpisné a dějepisné články k tomu, co se budete v těchto · předmětech učit. Bude si všímat současných politických, událostí na celém světě a bude vám ukazovat, co pěkného i špatného se kde děje. Zatím co Karavana se dívala jen po cizích zemích, bude Domov a svět ukazovat souvislosti událostí u nás i v cizině, popisovat zajímavé jevy našeho domova i v jiných zemích; bude přinášet zábavnou četbu pro vaše volné chvilky ve škole, kroužcích, i doma, bude…“

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu DOMOV A SVĚT z roku 1949-50, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu DOMOV A SVĚT – kliknutím na náhled strany:

(Zdroj: David S.)

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA„. V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu DOMOV A SVĚT zde >>>

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *