Komiksové ILUSTROVANÉ SEŠITY – 1990

Dnešní čísla „časopisu“ ILUSTROVANÉ SEŠITY z roku 1990 pro www.detske-casopisy.cz digitalizoval Jiří Z. Děkujeme!

Odpovědným redaktorem ILUSTROVANÝCH LISTŮ byl v roce 1990 Jiří Čehovský.

Náklad 32 500 výtisků nebyl na rok 1990 oslňující, ale v době „vystřelené“ konkurence velmi slušný, byť se později ukázalo, že nadhodnocený. Cena 7 Kčs byla přitom příznivá – v době, kdy současně vycházel rozsahem stran i zaměřením konkurent s názvem KOMETA (ta stála 12 Kčs ale vycházela na cca 2x větším formátu).

KOMIKS.CZ k ILUSTROVANÝM SEŠITŮM uvádí: „Ilustrované sešity představují v moderních dějinách domácího comicsu ojedinělý fenomén. Mezi původně opravdu jen „ilustrovanými“ příběhy se tu a tam objevila čistě comicsová forma, aby se v průběhu několika čísel díky čtenářskému ohlasu stala comicsovou celá série – důkaz toho, že comics jako narativní žánr má svou sílu…

„Ilustrace“ stojí mezi textem a comicsem tak nějak na půli cesty – a není proto divu, že vyšší forma vizuálního ztvárnění příběhu tu a tam nabídnutá čtenářům zachutnala a během několika čísel dokázala proměnit náplň celé série, a to měrou tak silnou, že do posledních několika čísel (133-149) už se psané příběhy vůbec nevešly… Této skutečnosti nahrál i fakt, že rok 1988, kdy se první comicsové IS začaly objevovat, byl už za prahem předrevolučního uvolnění. Definitivního stvrzení nové linie se čtenářům dostalo ve stotřiatřicátém čísle zároveň se změnou grafiky i anotace na poslední straně přebalu. Z původního „V jednotlivých svazcích najdete seriály, pohádky či povídky s mnoha barevnými ilustracemi.“ na „… v letošním roce jsme pro vás připravili v knižnici Ilustrované sešity tyto obrázkové příběhy…“, což bylo de facto přiznání proměněné orientace – obrázkové příběhy byly synonymem pro comics, kterýžto termín byl totalitní garniturou zavržen pro ostentativně západní původ.
V ojedinělém (protože nechvilkovém) comicsovém projektu se sešli přední ilustrátoři i autoři přímo comicsoví, známí z tehdejšího mála bublinofilských enkláv, hostujíc leckdy s celými příběhy či – díky většímu rozsahu – jejich volnými pokračováními. Ze Čtyřlístku se tu objevila známá dvojice Rudolf Čechura (řada scénářů) – Marcel Stecker nebo Miloš Nesvadba a jeho Chytří psíci jezevčíci, dále Lucie a Ivana Lomovy (Anča a Pepík), ábíčkovský Milan Víšek, Barbánkova rodička Věra Faltová, šrafurmajstryně Renáta Fučíková, ilustrátorka Michaela Pavlátová (dnes známější svou filmovou a filmařskou aktivitou), díky své originalitě potřikráte i nezaměnitelný Lubomír Hlavsa a řada dalších…

Socialisticky nadhodnocený náklad 31.000 výtisků se díky vhodné kombinaci tradice série i její aktuální proměny ještě o půl druhého tisíce zvednul (střídavé rozložení mezi široké spektrum čtenářského věku mohlo být jak výhodou, tak hrobařskou lopatou), aby pak zasažen porevolučním „kapitalisticky“ tržním a nedotovaným úderem tvrdě klesnul na tisíců čtrnáct (IS 147) a o dvě čísla později na… nulu. …“

ILUSTROVANÉ SEŠITY číslo 145 přineslo komiksovou adaptaci polské klasiky POUŠTÍ A PRALESEM. Podle románu Henryka Sienkiewicze scénář napsala Marie Říhová a nakreslila Olga Tesařová.

ILUSTROVANE_SESITY_(1990)_cislo_145_Pousti_a_pralesem_ukazka

Následující číslo ILUSTROVANÝCH SEŠITŮ přineslo další komiksovou adaptaci klasiky. 5 PŘÍPADŮ SHERLOCKA HOLMESE napsal Rudolf Čechura a nakreslil Marcel Stecker.

ILUSTROVANE_SESITY_(1990)_cislo_145

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k dokreslení souvislostí kolem vydávání časopisu ILUSTROVANÉ SEŠITY v roce 1990, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE dolů pod náhledem titulní stránky.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku všechny strany archivovaného čísla ILUSTROVANÉ SEŠITY – kliknutím na náhled strany:

ILUSTROVANE_SESITY_(1990)_cislo_145_Pousti_a_pralesem

ILUSTROVANE_SESITY_(1990)_cislo_146_5_Pripadu_Sherlocka_Holmese,

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *