Co už nestihli v JUNÁKU otisknout …

Devadesátiletý Zet – Miloš Zapletal, působil v letech 1968-1970 v redakci časopisu JUNÁK a mimo jiné připravil v roce 1990 nulté číslo (potřetí obnoveného vydávání) tohoto legendárního časopisu. Zet před pár dny poslal zprávu:

“ … napsal jsem pár slov o knize SKAUTSKÉ LÉTO B. Nusky a byl bych rád, kdyby se o ní vědělo …“

Jak je ze Zetových slov níže patrno, kniha měla v roce 1970 vycházet na pokračování v časopise JUNÁK, ale podařilo se vydat jen povídku BAŠTÝŘŮV MOČÁL ((JUNÁK 32.ročník, 1970, číslo 28), TOTEM NOVÉHO ŽIVOTA (JUNÁK 32.ročník, 1970, dvojčíslo 29-30), HUTUTUTU (JUNÁK 32.ročník, 1970, dvojčíslo 31-32), PRVNÍ HLÍDKA ANEB EINSTEINOVA TEORIE V PRAXI (JUNÁK 32.ročník, 1970, dvojčíslo 33-34).

(Miloš Zapletal – ZET) V těchto dnech vyšla v libereckém nakladatelství Bor pozoruhodná kniha Skautské léto. Nejde o klasický skautský román ani o autentickou kroniku. Je to pásmo vzpomínek na jeden skautský tábor českobudějovické Patnáctky v době těsně po skončení druhé světové války.

Téměř 400 stran textu doprovází několik set drobných barevných ilustrací, které jsou stejně jako text dílem autorovým. A tím autorem není nikdo jiný než Bohumil Nuska, vysokoškolský profesor a jeden z předních českých spisovatelů. Jeho knihy vycházejí v renomovaných nakladatelstvích jako například u Torsta nebo v Mladé frontě.

Skautské léto nemůžeme přirovnat k žádné jiné skautské knize. Je naprosto odlišné od příběhů Jaroslava Foglara, Jaroslava Nováka a dalších oblíbených autorů. Kdo by od něj očekával vzrušující děj, byl by zklamaný. Styl, kterým Bohumil Nuska píše, připomíná spíš klasická díla světové literatury, jako jsou Gulliverovy cesty Jonathana Swifta nebo Cervantesův Don Quijot či Rabelaisův Gargantua a Pantagruel. Na čtenáře Skautského léta nepřetržitě doráží příboj obrazů, vzpomínek, představ, myšlenek, asociací, skutečných prožitků i popisů drobností každodenního života na táboře, tak jak se otiskly do duše třináctiletého chlapce, a po dlouhé řadě let je ze sebe vychrlil v tvůrčím transu. Na knize jsou zvláště cenné barevné obrázky-ilustrace, které vznikly před více než sedmdesáti lety a zdobí skutečnou kroniku Patnáctky.

Skautské léto je krásné, ale ne úplně lehké čtení. I dobrý čtenář se bude muset ke Skautskému létu stále znovu vracet, číst ho po malých dávkách, aby nakonec ocenil skutečný přínos této knihy české skautské literatuře.

Vím, o čem mluvím, protože jsem tuto knihu v roce 1970 četl třikrát. Poprvé jako autorův rukopis, podruhé při přepisování textu na psacím stroji, potřetí při korektuře. Vznik skautského léta byl ostatně odpovědí na mou výzvu, aby zkušení spisovatelé psali romány nebo povídky pro skautské čtenáře. B. Nuska a M. Nevrlý patří k těm, kteří zakrátko poslali do redakce Junáka své nové texty. Rukopis byl původně určený pro tehdejší ročník časopisu Junák. Mohlo však vyjít jen několik pokračování, protože Skautská organizace byla tehdy opět zakázaná a Junák přestal vycházet.

Tato výpravná kniha vyšla v omezeném nákladu 200 kusů a je k dostání za neuvěřitelně nízkou cenu. Vřele doporučuji každému skautskému oddílu a každému skautskému vůdci a vůdkyni, aby Nuskovo vzpomínání zařadili do oddílové i své vlastní knihovničky. Bude její trvalou ozdobou.

 

Deset stran z knihy SKAUTSKÉ LÉTO si můžeš stáhnout a přečíst z níže uvedeného odkazu:

One Response to Co už nestihli v JUNÁKU otisknout …

  1. Vladislav Raška napsal:

    Kniha Skautské léto je – s výjimkou hrstky knihkupectví – zcela vyprodána, několik svazků je však ještě možné objednat přímo v nakladatelství:
    Dr. Eva Koudelková
    Nakladatelství Bor
    Údolní 541/17
    460 01 Liberec
    tel. 776 271 978
    info@naklbor.cz, naklbor@seznam.cz
    http://www.naklbor.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *