ASTERIX ze SEDMIČKY PIONÝRŮ

ASTERIX patří k legendární francouzské komiksové sérií, která čítá celkem 37 příběhů. První příběh ASTERIXE vyšel v roce 1959. Původními autory ASTERIXE je scenárista René Goscinny a kreslíř Albert Uderzo.

U nás se ASTERIX spolu s OBELIXEM proslavili, mhohem dříve než šly do kin a televizí jejich kreslené I hrané filmy. Ke slávě jim pomohl časopis SEDMIČKA PIONÝRŮ, kde od 9.ročníku, 41.čísla roku v roce 1976 začala vycházet první série příběhů. Začala dílem ASTERIX Z GALIE (ve Francii vycházel 1959-60). Na něj okamžitě navazoval další příběh ASTERIX A OLYMPIJSKÉ HRY, pak ASTERIX A ZLATÝ SRP, za ním ASTERIX A GÓTOVÉ, po té VĚŠTEC a nakonec ASTERIX A KLEOPATRA – příběh, který byl ukončen ve 33.čísle 13.ročníku (1979-80).

Po devítileté odmlce, začala od 43.čísla 23.ročníku (1989-90) vycházet druhá série ASTERIXOVÝCH příběhů – ASTERIX U HELVÉTŮ, ASTERIX LEGIONÁŘEM a ASTERIX A KOTLÍK – příběh nedokončen v posledním 52.čísle 25.ročníku (1991-92) – článeček o vstřícném gestu redakce SEDMIČKY fanouškům ASTERIXE se připravuje.

Od roku 1992 do roku 1994 všechny ASTERIXOVY příhody, které v SEDMIČCE PIONÝRŮ (s přestávkou) v letech 1976-1992 vycházely, vydalo nakladatelsví Egmont ČSFR (později Egmont ČR).  Od roku 1994 do roku 2013 vydalo nakladatelství Egmont ČR další příběhy, které už v SEDMIČCE PIONÝRŮ nestačily vyjít (poslední číslo vyšlo 28. srpna 1992).

Wikipedie: „Uderzovy první náčrtky zobrazovaly Asterixe v duchu tradiční představy Gala jako obrovitého a silného bojovníka, ale Goscinny měl o této postavě jinou představu. Viděl Asterixe jako malého mazaného bojovníka, který bude upřednostňovat chytrost před hrubou silou. Uderzo se ovšem domníval, že by hrdinu malé postavy měl doplnit silný, ale zato méně bystrý druh. Goscinny souhlasil, a tak se zrodil Obelix. Navzdory vzrůstající popularitě Asterixe u čtenářů, Pilote přišel o finanční podporu. Vedení časopisu pak bylo převzato Georgesem Dargaudem.

Když René Goscinny v roce 1977 zemřel, Uderzo sám pokračoval v tvorbě série na úpěnlivou prosbu čtenářů, kteří chtěli vidět další díly. Série pokračovala, ale s většími časovými rozestupy mezi jednotlivými díly. Většina kritiků a fanoušků série však dávala přednost albům, která byla vytvořena společně s Goscinnym. Uderzo založil své vlastní nakladatelství Les Editions, které od doby svého vzniku vydávalo všechna alba, jenž sám napsal a nakreslil. Původní vydavatel série Dargaud si ponechal vlastnická práva pro prvních 24 alb vytvořených oběma autory. V roce 1990 se rodiny Goscinnyho a Uderza rozhodly žalovat Dargauda za účelem převzetí práv na tato alba. Vleklý spor se dočkal verdiktu v roce 1998, kdy Dargaud přišel o právo publikovat a prodávat tato alba. Jejich práva pak Uderzo prodal nakladatelství Hachette. Práva nových alb, těch, která vytvořil sám, si Uderzo ponechal. Vlastní tak 40 % práv společně se svou dcerou Sylvií (20 %) a s dcerou René Goscinnyho Anne (40 %).“

Stáhni si ASTERIXE do svého tabletu, pc, notebooku – v jednom PDF souboru – klikni na náhled titulní strany:

1 - asterix z gálie

02_ASTERIX_A_ZLATY_SRP 2 - asterix a zlatý srp

 

3 - asterix gladiátorem

4 - asterix a gótové

5 - asterix a cesta kolem gálie

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *