ANDĚL STRÁŽNÝ – 42.ročník – 1922-23

Pro www.detske-casopisy.cz dnešní čísla časopisu ANDĚL STRÁŽNÝ  digitalizoval Nell1967.  Moc děkujeme!

ANDĚL STRÁŽNÝ – ČASOPIS PRO KŘESŤANSKOU MLÁDEŽ vycházel v letech 1922-23 už 42. rok. Šéfredaktorem byl Emanuel Masák (*1883  +1964) – římskokatolický kněz, biskupský rada, spisovatel a literární historik. Obsah časopisu tvoří články orientované na život ve víře a pobožnosti. Najdete zde pohádky, pověsti, dobové obrázky, listárnu či křesťanské poučky. Od roku 1882 vycházel s podtitulem „Časopis pro křesťanskou mládež“.

Marie Tománková ve své bakalářské práci z roku 2008 „České časopisy pro děti a mládež vydávané do roku 1918“ na straně 12-13 uvádí:

„ANDĚL STRÁŽNÝ – Časopis je určen křesťanské mládeži. V úvodu svého prvního čísla prohlašuje, že chce být dětem dobrým rádcem jako opravdový anděl strážný, že je chce od zlého chránit a podněcovat k dobrému. Články jsou orientovány na život ve víře a pobožnosti.

Některé rubriky můžeme najít ve všech číslech, jiné se vyskytují jen občas nebo to jsou jednorázově otištěné články. Pravidelně zde bylo možno najít úvodník Milé dítky, Náš kalendář, hádanky a hlavolamy pod názvem Strýčkovy ořechy, kromě toho se zde objevují básně, čtení na pokračování, povídky, pohádky, bajky a články poučné a zábavné, mezi něž patří např. životopisy světců. Přináší i statě přírodopisné či vědecko-technické , ale i v těchto případech je většinou připomínáno, že vše je dílem Boha. Nejčastěji otiskovanými autory jsou V. Ambrož, P. C. Kaněra, V. Kosmák, V. B. Třebízský, J. Kovanda a další.

Ilustrace se vyskytují skromněji než v jiných časopisech a jsou to pouze černobílé tisky rytin. Jako příklad obsahu si uveďme názvy kapitol v časopise roč. I./2: Milé dítky, Trojí úsměv, Ježíš přítel dítek, Náš kalendář, O zbožné Kateřině Emerichové, První sníh, Eskymáci, Vycházka na měsíc II., Misie maličkých, Zprávy o dobročinu svatého dětství, Oříšky, Hádanky z biblické dějepravy.

Mezi lety 1882 – 1900 vycházel jako příloha časopisu „Škola Božského srdce Páně“, samostatně pak ještě do roku 1918. V prvním ročníku vycházel od ledna jednou měsíčně.

Šestnáct stránek A5, za 80 kr. na rok. Poštovné bylo v ceně. Zakládajícím redaktorem byl P.Placidus J. Mahon benediktin rajhradský. Každému předplatiteli celého prvního ročníku byl slíben „za prémii olejobarevný obrázek“. Vydávání trvalo od roku 1882 do roku 1948 a od roku 1993 do roku 2000 bylo opět obnoveno.“

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k dokreslení souvislostí kolem vydávání ANDĚLA STRÁŽNÉHO v letech 1922-1923, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE dolů pod náhledem titulních stránek.

Prohlédni si (jako registrovaný přispěvatel tohoto webu) ve svém tabletu, pc, mobilu nebo notebooku všechny archivované čísla časopisu ANDĚL STRÁŽNÝ – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA.V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla ANDĚL STRÁŽNÝ zde >>>

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *