8 ks časopisu WESTERN WORLD – 2.ročník – 2002

482 !!! To je súhrnný počet strán v dnes publikovaných 8 číslach časopisu WESTERN WORLD. Ospravedlňujem sa za kvalitu. Jednak boli skeny urobené zo zvlnených strán zmoknutých výtlačkov a jednak to bolo v čase mojich digitalizačných začiatkov.

Z tiráže 2.ročníka vyberáme: WESTERN WORLD; Vychází měsíčně; Šéfredaktor: Jan Kroupa; Redaktoři: Slavomil Janov, Silvie Lečíková; Manažer inzerce: Luboš Svoboda; Art Director: Ivan Šperling; Grafička: Jana Kubátová; Inzerce: Radka Pojkarová; Scan: Jiří Kadlec; Jazyková korektura: Věra Dvorská, Věra Melicharová

Rada starších: Petr Binhack (WI-CZ), Doc. PhDr. Oldřich Kašpar, CSc., Miloslav Jakub Langer, Josef Moravec, Libuše Půlpánová (WRC), František Ulč, Zdeněk Vašíček – Ďáblík

Vydává: Ing. Martin Sedláček, Roční předplatné 480 Kč; Cena jednotlivého čísla 40 Kč; Pro členy (předplatitele) AWS, WI-CZ a WRC 35 Kč

Za dva roky existencie sa vo WESTERN WORLDE vybudovali pravidelné rubriky, z ktorých niektoré si predstavíme. 60 strán, to bola dostatočná kapacita pre množstvo informácií z westernového sveta.  Hneď prvá 1/6, t.j. cca 7 -10 strán tvorila členitá rubrika AKCE – UDÁLOSTI. Články obsahovali reportáže zo sveta Country hudby, z koncertov, festivalov, tanečných akcií, spomienkových večerov, výstav, z oblasti westernového jazdenia, ródea… atď.

Ďalšou časťou časopisu bolo zhruba 6 strán s názvom KULTURA. Predstavovala profily osobností a hudobných zoskupení zo sveta country a folku. Venovala sa filmovým westernom a ich protagonistom. Pravidelne tu vychádzal výučbový seriál HRAJEME NA UKE-BAJNO.

Veľkým prekvapením tohto ročníka bolo ukončenie prílohy TRAMP a jej nahradenie 8 stranami prílohy s názvom AHOJ. Túto zásadnú zmenu v čísle 5/2002 autori odôvodňujú:

Milí toulavci, duše romantické!

Když jsme před třičtvrtě rokem připravovali novou podobu Western Worldu a podali záchranný pás v té době již nevycházejícímu časopisu TRAMP, byl to jistě krok správný pro všechny tři strany – redakci Western Worldu, původního vydavatele Trampa Zdeňka Vašíčka – Ďáblíka i čtenáře. I v této rubrice však dochází k vývoji: chceme mnohem komplexněji mapovat trampské hnutí po celé republice, přinášet ty nejzajímavější zvěsti z vandrů, osad, slezin. Moderní tramping je mnohem pestřejší, než býval před dvaceti, natož padesáti lety. Dnes už není jen kratochvílí uzavřené skupiny lidí, návrat k přírodě a romantice je součástí moderního stylu života.

Proč tedy – nadále samozřejmě stylově čistou trampskou rubriku – nazývat pro nemalou část „toulavců a duší romantických“ až tak vyhraněným názvem. Poohlédli jsme se do minulosti – a ejhle. Málem se už zapomíná, že prvním „velkým“ časopisem pro milovníky přírody a volnosti, tedy trampy každým coulem, byl prvorepublikový AHOJ. Nejdříve s přívlastkem „na neděli“, později „na sobotu“. Bohužel, před několika lety podlehl nemoci tržní ekonomiky. Připomeňme si proto tuto legendu i tím, že propojíme dávné trampské časy se současností jedním z nejrozšířenějších pozdravů u nás.

A přidejme k tomu vždy přívlastek daného měsíce… Slavomil Janov & Jan Kroupa

Z pohľadu detských časopisov je okrem tejto zmeny pre nás veľmi zaujímavý príspevok Michaela Antonyho – Tonyho s názvom „TRAMPSKÉ ČASOPISY DNEŠKA“, v ktorej popisuje trampské a im príbuzné časopisy vychádzajúce k dátumu 5.7.2002 Niektoré z nich máme umiestnené v našom archíve.

Na záver tohto príspevku chcem upozorniť ešte na jeden článok, ktorý ma zaujal a ktorý obsahovo korešponduje so zameraním sa týchto stránok. František Ulč na dvoch stranách dosť rozsiahlo rozoberá u nás už tiež digitalizovaný časopis ROZRUCH.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu WESTERN WORLD z roku 2002, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu WESTERN WORLD – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke stažení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „STÁHNOUT„. V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu WESTERN WORLD zde >>>

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *