Zkompletováno – VTM – 21.ročník – 1967

Dnes archivovaná čísla časopisu VTM z roku 1967 pro www.detske-casopisy.cz digitalizovala Jitka D. Veliký dík!

V tiráži prvního čísla VTM můžeme číst: Vedoucí redaktor: Jiří TÁBORSKÝ. Redakční rada: lnž. Zd. Bartoš, dr. J. Bouška, J. Holub, B. Hříbek, inž. J. Jelen, J. Kleibl, lnž. Zd. Křečan. inž. Fr. Lazecký, J. Malý, inž. Vl. Maroušek, inž. Zd. Odehnal, inž. R. Ruffer, J. Smola, J. Šulc, inž. J. Tůma, inž. A. Vacek, A. Vaněk. Radakční kolektiv: Rudolf Čechura, Luděk Lehký, Lev Spáčal, Oldřich Smejkal, Olga Vitová.  Grafická úprava: Miroslav Tvrdík. Naši zahranični spolupracovníci: Moskva: V. Žacharčenko, V. Pekelis — Varšava: Z. Przirawski — Berlín: H. Kroczek – Sofia: M. Marlnov – Bělehrad: D. Stefanovič. Věda a technika mládeži, čtrnáctideník, vydává ÚV ČSM v Mladé frontě. Cena výtisku 2 Kčs, předplatné na rok 52 Kčs, na půl roku 26 Kčs …“

Pravidelná rubrika JÁ -TY – ON A TECHNIKA přinášela anketní seriál o technice každodenního života:

Technicky zaměřené časopisy musely za socialismu také držet „ideologicky správnou“ linku, přesto se dařilo redakcím přinášet zajímavé informace i ze „západu“:

Poslední list VTM patřil dlouhá léta „vystřihovacím kartičkám“ alá „Atlas ABC“. Na předposlední straně byl technický popis:

A na straně poslední byly barevné fotografie – druhá strana kartičky:

Úplně první číslo VTM vyšlo pod názvem MLADÝ TECHNIK v 2/1947.  Od 36. čísla VI. ročníku (5. září 1952) dostal časopis nový název MLADÝ TECHNIK – VĚDA A TECHNIKA MLÁDEŽI. Po roce 1953 zůstal časopisu už jen název VĚDA A TECHNIKA MLÁDEŽI – známější pod zkratkou VTM. Po roce 1990 byl význam zkratky VTM změněn na VĚDA, TECHNIKA A MY. Na podzim roku 2003  vychází pod novým názvem VTM Science a 21. prosince 2009 bylo vydávání časopisu VTM Science jako měsíčníku ukončeno. Po ukončení vydávání tištěné verze časopisu se pokračuje (říjen 2010)  s aktivitami na internetu (www.vtm.cz). Ochrannou známku VTM má vydavatelství Mladá fronta a.s. chráněnu (návrh podán 3/1991) až do 20.3.2021.

Aktuálně vychází VTM pouze v elektronické podobě. Na speciální stránce jsou všechna vydání VTM.cz (vydaná v roce 2013) pro čtečky elektronických knih. Čísla lze stahovat jednotlivě, nebo využít souhrnné vydání se všemi články.

Wikipedie o časopisu VTM mimo jiné píše:

„…vrchol časopis zažil během šedesátých let, kdy formátem, grafickým layoutem i kvalitou článků dosáhl světové úrovně. Společenské podmínky umožnily tehdejší redakci oprostit se od politiky, zároveň se jí však dařilo reflektovat vliv vědy a techniky i na společenské dění.“

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu VTM z roku 1967, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu VTM – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke stažení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „STÁHNOUT„. V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla VTM zde >>>

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *