Poprvé KAMARÁD – 3.ročník -1968 – 1.číslo

Pro www.detske-casopisy.cz digitalizoval dnes archivovaný trampský časopis KAMARÁD – jako svůj vstupní časopisSnek Moc děkujeme!

Trampské časopisy jsou specifikem samy o sobě. Nejenže svým způsobem mapují vandrácké aktivity kolem redakce časopisu, ale jsou i malou oázou zpravidla amatérské poesie a prózy.

Časopis KAMARÁD – časopis pro TO (TO = trampské osady) jsem doposud  neznal. Vydával jej klub mládeže Kamarád. Redakční radu koordinoval Petr Čížek – Pedro Akéla. Časopis byl černobílý a malonákladový – jak lze usuzovat dle archivovaného čísla.

Číslo 1 vyšlo 7.9.1968 v rozsahu 16 stran. Vzhledem k datu vydání se číslem prolínají reflexe na srpnovou invazi spřátelených vojsk. Defilují zde graficky „westernové“ tutulky: MSTIVÁ KANTILÉNA (poesie či písňový text Karla Hlaváčka), ZNOVUZROZENÍ (povídka podepsaná Jack Féfe TO Canadiens boys), ŽIVOT JDE DÁL (vzpomínková úvaha podepsaná Mana), POZOR !!! (další úvaha reflektující vpád vojsk – podepsaná Texas Kid),

KAMARAD_(1968)_cislo_01_pozor

RŮZNÉ ZPRÁVY (redakční okénko),

KAMARAD_(1968)_cislo_01_ruzne_zpravy

NEPRAVDIVÁ POVÍDKA (Jim Severák),

KAMARAD_(1968)_cislo_01_nepravdiva_povidka

JAMBOREE CLUB COUNTRY & WESTERN (výklad Petra Třebického), ZNÁMOST (vtipná sentence Jack Bidlo), OLDSKAUT (moralita na téma řevnivosti skautů a trampů), COLORADO (písničkový text Petra Třebického). To je úplný výčet nadpisů poesie i prózy archovovaného čísla.

Trampský humor zastupuje „tisková zpráva“ uveřejněná na straně 8 :-)

KAMARAD_(1968)_cislo_01_tiskova_zprava

Tiráž časopisu je otištěna na předposlední straně. Nelze z ní vyčíst ani vydedukovat od kdy byl časopis vydáván, ale z redakční zprávy (viz RŮZNÉ ZPRÁVY kde se redakce zmiňuje o dvojčísle 10-11) lze usuzovat, že dnes archivované číslo vyšlo v rámci (alespoň) 2.ročníku.

KAMARAD_(1968)_cislo_01_tiraz

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k dokreslení souvislostí kolem vydávání KAMARÁDA v roce 1968, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE dolů pod náhledem titulní stránky.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivované stránky KAMARÁDA – kliknutím na náhled strany:

KAMARAD_(1968)_cislo_01

 

2 Responses to Poprvé KAMARÁD – 3.ročník -1968 – 1.číslo

  1. Dobrý den.
    Ráda bych zjistila, zda je možné stáhnout si kopie starých čísel tramp. časopisu KAMARÁD a také zda existuje nějaký kontakt na ještě žijící členy redakční rady.
    Děkuji.

    • Dazul napsal:

      Přečíst (stáhnout) čísla z naší KNIHOVNY může každý registrovaný uživatel tohoto webu (viz odkaz v záhlaví). Kontakt na redakční radu časopisu KAMARÁD, bohužel, nemáme.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *