Kompletní VTM – 16.ročník – 1962

Dnes archivovaná čísla časopisu VTM z roku 1962 pro www.detske-casopisy.cz digitalizovali Štefan a J.B. Veliký dík!

V tiráži časopisu možno číst: Vedoucí redaktor: JIŘÍ TÁBORSKÝ Redakční rada: O. Babický, dr. J. Bouška, Fr. Černý, Z . Dobřichovský, dr. J. Dáša, J. Jančík, inž. J. Jelen, Fr. Jirsa, inž. Z . Křečan, inž. V.  Maroušek, A. Peřina, inž. R . Ruffer, inž. J. Semotam, inž. J. Tůma. Redakční kolektiv: dr. Josef Dóša, Milada Petříková, Lev Spáčal, Oldřich Šmejkal. Grafická úprava Miroslav Tvrdík. Naši zahraniční korespondenti: Moskva: V. Zacharčenko, Z. D. Pekelis – Kyjev: M . Součková – Varšava: Z. Przirowski – Berlín: H. Kroczek – Budapešť: T. Várhelyi – Bukurešť : I. Tripsa – Sofia : Á . Farchi.  Vydává ÚV ČSM v Mladé frontě. – Věda a technika mládeži – čtrnáctideník pro polytechnickou chovu mládeže. Cena výtisku 2 Kčs, předplatné na rok 52 Kčs, na půl roku 26 Kčs. Rozšiřuje Poštovní novinová služba. Objednávky a předplatné přijímají administrace PNS, poštovní úřady i poštovní doručovatelé. Tiskne Svoboda, grafické závody, n. p. závod 1, Praha 5-Smíchov, S. M. Kirova 43. Čtvrtletní předplatné 12 Kčs (6 čísel) nebo 14 Kčs (7 čísel).“

Předchozímu ročníku VTM šéfredaktoroval Valdimír Babula (1952-1961, náklad časopisu zvedl ze čtyřiceti na sto dvacet tisíc výtisků, pak byl však nečekaně propuštěn.).  Je proto logické, že časopis v 16. ročníku pod vedením Jiřího Táborského doznal změn. Mimo jiné byla zavedena pravidelná rubrika VĚDA POKROK KOMUNISMUS.

Rubrika KDO KDE JAK KDY CO přinášela formou dotazů čtenářů odpovědi třeba k tématu ROZLIŠOVACÍ SCHOPMOST FOTOGRAFICKÝCH OBJEKTIVŮ.

Jedna z pravidelných rubrik měla název DÍLNA NA KOLENĚ a přinášela bohatě návodně ilustrované náměty pro pomůcky, které si manuálně zruční čtenáři mohli sami vyrobit:

Popularizační rubrika ZÁBAVNÁ VĚDA inspirovala čtenáře třeba k domácím pokusům.

Stejně tak ZAJÍMAVÉ PROBLÉMY nutily čtenáře k důkladnému zamyšlení a ze správných odpovědí redakce losovala výherce knih.

V předchozím ročníku vycházela rubrika ŠKOLA HRY NA FOUKACÍ HARMONIKU, které mne v časopise VĚDA A TECHNIKA MLÁDEŽI trochu překvapila. Ale byl to zřejmě tah tehdejšího šéfredaktora Vladimíra Babuly (byl šéfredaktorem do 19.čísla 15.ročníku ročníku) k rozšíření spektra čtenářů. V 16.ročníku nový šéfredaktor Jiří Táborský zavedl vystřihovací rubriku MALÉ KURSY.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu VTM z roku 1962, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu VTM – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke stažení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „STÁHNOUT„.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *