JUNÁCI VPŘED! – 4.ročník – 1948-49 – 2.časť

Dnešnú druhú polovicu archivovaných čísel časopisu JUNÁCI VPŘED! z roku 1948-49 pro www.detske-casopisy.cz, tak ako aj prvú digitalizoval damro a ku skompletizovaniu ročníka mu pomohli  Bobo a mwinkler. Ďakujeme krásne!

Tiráž aj príčiny obsahovej zmeny, ako aj zmeny názvu sme rozobrali v 1.časti.

V knihe ČESKY PSANÉ ČASOPISY PRO DĚTI (1850-1989) píšu okrem iného, aj o tomto ročníku:

Už od prvního přejmenování však časopis ztrácí na kvalitě, jeho největší lákadla, čtenářské kluby a seriál Rychlé šípy, v obsahu chybí a časopis tiskne především agitační články, např. v rubrice „Boj o mír“, výzvy jako „Neplýtvejte potravinami“, překlady dobové sovětské dětské prózy apod. Pravidelně informuje zejména o Pionýrské organizaci, rubrika Pionýrské noviny se posléze, po zániku časopisu osamostatňuje jako stejnojmenný týdeník. Vpřed byl i po svém zániku socialistickou kritikou dětské literatury zmiňován jako zřejmý odstrašující příklad bulvárního pojetí dětské literatury. U některých ideologů přerostla nechuť k němu v denuncující nenávist.

Tento ročník je príkladom preberania moci KSČ nad médiami a celkovou propagandou. Zo začiatku sa témam skautského hnutia z časopisu JUNÁK venovali aspoň dve stránky v pravidelnej rubrike JUNÁCKOU STOPOU.

Postupne sa v ňom začalo čoraz viac skloňovať slovo pionier (pionýr) a už v 15.čísle ho nahradila “pionierska rubrika“ CO DĚLAT V ODDÍLECH. Budúce smerovanie tejto rubriky naznačuje hneď je prvý článok Sovětský pionýr – náš vzor.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu JUNÁCI VPŘED! z roku 1948-49, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Propagandu pionierov po vzore Sovietskeho zväzu a predzvesť prechodu junákov na pionierov najlepšie vystihuje článok JAK SEM SE STAL PIONÝREM, uverejnený v čísle 14, spolu aj s poslednou JUNÁCKOU STOPOU.

Píše sa tu: Začalo to ten den, co jsme šli se školou na film „Bud připraven!“.Všem se nám líbil ten příběh pionýra, který se vracel do oddílu, líbil se nám pionýrský život sovětské mládeže, mně se líbilo především jak toho výřečného pionýra odnaučili mluvit moc složitě a úředně.

Zaujalo ma, ako súvisí názov filmu so sovietskou mládžou a tak som pátral, až som sa dopátral k filmu Krasnyj galstuk (1948) https://www.csfd.cz/film/210840-krasnyj-galstuk/filmoteka/

Svaz mládeže určil mesiac apríl (duben) mesiacom mládežníckej tlače a tak v čísle 32 až 35 začal vychádzať pravidelný kreslený, výdatne popisovaný seriál o výrobe časopisu Jak se dělá časopis JUNÁCI, VPŘED,

ale aj rôzne články o časopisoch pre deti a mládež, ich príprave, tlači a distribúcii.

V poslednom 48.čísle redakcia upozorňuje a vysvetľuje čitateľom návrat k pôvodnému skrátenému názvu VPŘED slovami:

Tak dnešní číslo je již posledním číslem tohoto ročníku. Je to tedy již téměř rok, co vyšlo prvé číslo časopisu Junáci, vpřed!, který vznikl sloučením časopisu Vpřed a Junák. Dva časopisy se stejným úkolem se tehdy sjednotily, tak jako podobně docházelo i k jednotě veškeré naší mládeže. Název časopisu tehdy, jak je vidět, vznikl z obou názvů dřívějších časopisů, bez ohledů na to, že byl příliš dlouhý a při řeči špatně použitelný.

Rozhodli jsme se tedy, že další ročník časopisu se musí přejmenovat, a abychom celou tu věc s přejmenováním usnadnili, vrátili jsme se k dřívějšímu názvu — VPŘED. Je to stručný, krátký název, který vyjadřuje úsilí mládeže a úsilí celé dnešní doby. Na rozdíl od názvu Junák, toto pojmenování je vyhovující jak členům pionýrských nebo místních oddílů Junáka, tak i ostatní mládeži.

Následkem toho, že se vracíme ke starému názvu, ale zároveň navazujeme na tento jediný ročník časopisu Junáci, vpřed!, je tento právě končící ročník čtvrtým ročníkem časopisu VPŘED. A po prázdninách začne vycházet V .ročník časopisu VPŘED.

Od čísla 25 sa začala v časopise objavovať „vkladná príloha“ (podľa menšieho počtu strán v publikovaných číslach, bola zrejme zaradená, ako bežné strany výtlačku).  Bol to román Nikolaja Čukovského „TAJEMSTVÍ DOMKU U ŘEKY“ (konkrétne vraj v č. 25, 27, 19, 31, 33, 34, 37, 39, 41, 43, 45). Mal rozmery 22 × 15,9 cm a tu je jeho náhľad:

POKIAĽ HO NIEKTO VLASTNÍ a má možnosť jeho naskenovania, prosím aby ich zaslal na editor@detske-casopisy.cz Ďakujeme.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivované čísla časopisu JUNÁCI VPŘED! – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke stažení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „STÁHNOUT„.

One Response to JUNÁCI VPŘED! – 4.ročník – 1948-49 – 2.časť

  1. Jiří Vašák napsal:

    Pěkná práce

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *