Chýbajúce číslo + obsah STUDÁNKA – 1.ročník – 1947-48

Za pár dní bude tomu presne 4 roky od uverejnenia Dazulovho príspevku Časopis, který dlouho nevycházel – STUDÁNKA.

Ku kompletizácii ročníka chýbalo jediné číslo. A toto nám aj s obsahom ročníka zaslal dlhoročný spolupracovník Damro. Ďakujeme krásne!

Jeho príspevkom uzatvárame prvú polovicu dvojročnej životnosti časopisu.

V horeuvedenom príspevku Pavel spomínal, že 2.ročník „…má knihovna Praha, Brno a Olomouc, taky to prodával antik….“ Ja k tomu dodávam, že 2.ročník skutočne existuje a obsahuje všetkých 10 čísel. Vlastní ho totiž aj Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě.

Štefan Švec ho v knihe ČESKY PSANÉ ČASOPISY PRO DĚTI (1850-1989) charakterizuje na strane 551-553:

Černobílý měsíčník publikoval kvalitní dobové autory literatury pro děti. Byl určen dětem mezi 9-11 lety. Časopis měl svůj „Veselý koutek“, dopisovou rubriku „Mladí nám píší“ či rubriku „O zvířátkách“. Především však tiskl beletrii, a to žertovnou i výchovnou, často se věnující vlasteneckým tradicím či osvobození země v roce 1945. Nízká grafická kvalita časopisu byla do značné míry způsobena rotačním novinovým tiskem.

Časopis byl spolu s Vlaštovičkou nahrazen od školního roku 1949/1950 Plamenem mládí, o rok později dále Ohníčkem.

Titulnú stranu T. G. MASARYKA s deťmi ilustroval pravdepodobne František Ketzka, známy –  neznámy ilustrátor a grafik. Prebal nadväzoval priamo na článok Dr. Jaromíra Doležala: T. G. MASARYK JAKO OTEC A DĚDČEK, uverejneného hneď na druhej strane časopisu. Jeho kresby dopĺňali aj ilustrácie M.Alšu, J.Lady, N.Bláhovej a O.Cihelku (viď.obrázok).

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu STUDÁNKA z let 1947-48, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivované čísla časopisu STUDÁNKA  – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke stažení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „STÁHNOUT„.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *