ASTERIX – 2000-2006 – dalších 5 příběhů

ASTERIX  NA KORSICE vydalo v češtině prvně nakladatelství EGMONT ČR v roce 2003.  Ve francouzkém originálu vyšel tento příběh v roce 1973 – v časopisu PILOTE. Ostatní dnes archivované příběhy vydalo nakladatelství EGMONT ČR v letech 2000 až 2006.

Terry Gilliam – 1001 KOMIKSŮ KTERÉ MUSÍTE PŘEČÍST, NEŽ ZEMŘETE – strana 350: „ASTERIX  NA KORSICE  má stejně jako ostatní dobrodružství malého Gala poměrně prostý námět. Příběh začíná v okamžiku, kdy Galové při bouřlivých oslavách vítězství nad Římany po bitvě u Gergovie náhodou objeví v římském táboře Totorum vězně. Zajatcem je Kalamaikamikmikmix, hrdý a vztahovačný Korsičan (což je, jak brzy zjistíme, pleonasmus), který spontálně popíše svou zemi jako „římskou noční můru“. To samozřejmě vyvolá pocit sounáležitosti. Asterix s Obelixem se rozhodnou doprovodit nového přítele na Korsiku, aby zjistili, jak se lidé v daleké a neznámé zemi vypořádávají se společným nepřítelem. Jejich hlavním úkolem bude zabránit římskému guvernérovi, aby se vrátil do Říma s veškerým bohatstvím, o něž okradl místní lid – a zároveň se seznámit s jejich pitoreskními  a nečekanými zvyky, které jsou zdrojem mnoha překvapení.

ASTERIX NA KORSICE je posledním ASTERIXOVÝM dobrodružstvím, které vyšlo v PILOTE, časopisu, jenž postavu sledoval od samého začátku, což samo o sobě jasně potvrzuje talent a zkušenosti obou jeho tvůrců. Uderzovy kresby plné preciznosti a energie, která se jen tak nevidí, si vychutnáte s čirým potěšením. Gosciny si ve svém scénáři opět pohrává s kulturními odkazy, užívá si odkrývání (podle očekávání) dobře známých zvláštností ILE DE LA BEAUTÉ (jak se Korsice přezdívá) a jeho obyvatel: vendety, ořechů, siest, pálivých sýrů, nepochopitelných politických intrik a samozřejmě také podezřívavosti domorodců. Tento příběh je skvostem humoru a obratnosti a číst ho je nevšední požitek.“

Fanoušek „Otvírák“ o ASTERIXOVI mimo jiné píše: „Republikánství, konzervatismus a bránění tradičních hodnot se ostatně prolíná ASTERIXEM od začátku… výpady proti novotám jsou více či méně skryté, nicméně na moderní umění měli autoři spadeno od začátku – podívejte se jak je přijímán Trubadix. Otevřené útoky proti mládeži či avantgardě vypíchnu později.“

Ještě pár řádek k českým časopiseckým premiérám ASTERIXE –  v časopise SEDMIČKA PIONÝRŮ vycházely ASTERIXOVY dobrodružství už od roku 1976. Poslední uveřejněný příběh ASTERIX A KOTLÍK vycházel od 27. 3. 1992 do 28. 8. 1992 (kdy vyšlo poslední číslo SEDMIČKY PIONÝRŮ – viz článeček z 4.11.2014).  Mimo SEDMIČKY PIONÝRŮ vycházel na pokračování další ASTERIXŮV příběh – ODYSEA – v časopise HOP – 1-7 číslo z roku 1992.

Mimo dětské časopisy, vyšly ASTERIXOVY dobrodružství v samostatných komixových sešitech, které vydalo nakladatelství EGMONT v letech 1992-2013 – jak se zmiňuji v úvodu tohoto článečku. Do 25.10.2013 vydalo nakladatelství EGMONTCR celkem 35 příběhů. A v roce 2003 začalo vydávat „výpravně“ vázné knihy obsahující vždy čtyři příběhy.

Jako registrovaný uživatel tohoto webu klikni na titulní stranu a  stáhni si ASTERIXŮV příběh uložený do jednoho souboru PDF:

21_ASTERIX_-_OBELIX_A_SPOL

 

22_ASTERIX_-_SIDLISTE_BOHU

 

23_ASTERIX_NA_KORSICE

 

24_ASTERIX_U_BELGU

 

25_ASTERIX_-_VELKY_PRIKOP

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *