Slušnost je nekrást!

Každý, kdo se chce stát registrovaným přispěvatelem časopisů na www.detske-casopisy.cz, musí přispět k našemu společnému dílu tím, že pošle alespoň jeden digitalizovaný časopis, který ještě nemáme (mezi 11 500 čísly v KNIHOVNĚ na tomto webu a cca 8 000 čísly, které zatím čekají na umístění do KNIHOVNY).

Časopis musí být digitalizovaný dle našich PRAVIDEL. Ty donedávna měly 10 bodů, týkajících se technické stránky. Nyní k nim přibyl i 11. bod, který se týká etické a právní stránky. Zatím (budeme jej ještě precizovat) zní: „Posílej pouze časopisy, které jsi sám(a) skenoval(a) a zpracoval(a). Pokud z jakéhokoli důvodu použiješ soubory či doprovodný text stažený z cizího webu, pošli spolu s takovými časopisy (textem) informaci odkud jsi je stáhl(a) a informaci, že máš k tomu svolení majitele (provozovatele) webu. Smyslem tohoto pravidla je, abychom nevědomky neparazitovali na cizí práci a nikoho tak nepoškozovali. Slušnost je nekrást!

Ano, přiznávám, že jsem tuhle stránku věci, našeho nekomerčního projektu, nedomyslel. Až mail, upozorňující, že máme na www.detske-casopisy.cz  bez souhlasu či označení zdroje, časopisy stažené z jeho webu, mne přinutil abych zde akcentoval věc pro mne zcela zřejmou, ale ne každému jasnou. Ano, stáhnu-li z cizího webu nějaký veřejně přístupný časopis a pošlu jej na www.detske-casopisy.cz pod svým jménem či přezdívkou, jedná se v podstatě o krádež, ať se mi to líbí nebo ne. Před sedmi lety jsem na našem webu publikoval předválečné TRAMPY, stažené z webu TRAMPSKÉHO MAGAZÍNU. Dohodl jsem se s provozovatelem, že proti tomu nic nemá a uvedl jsem do textu o časopise zdroj – přímý link na tento web. TRAMPY jsem sám nedigitalizoval, ale s klidným svědomím jsem je mohl na www.detske-casopisy.cz umístit.

Pokud na www.detske-casopisy.cz objevíte váš text či časopis, u kterého není napsáno, že je čerpáno z vaší knihy, publikace, diplomové práce či webu, napište na editor(zavinac)detske-casopisy.cz, pokusíme se co nejdříve sjednat nápravu – potřebnou informaci ověříme, doplníme nebo text či časopis z webu stáhneme. Nemáme v úmyslu kohokoliv vědomě poškozovat, chceme jen pro historii zachovat a na jednom místě soustředit co nejvíce starých časopisů pro děti a mládež.

Samozřejmě, že je možné si takovéto časopisy prohlédnout na původním webu. Síla www.detske-casopisy.cz je ale mimo jiné v tom, že časopisy o kterých zde píšeme, jsou umístěny na našem webu – na jednom místě. Nehrozí tedy, že odkaz vedoucí na časopis umístěný na třetím webu, platný před osmi lety, bude dnes již neplatný. Ale chceme ctít zásady slušnosti i roztodivných pravidel, zákonů a licencí, takže uvádíme zdroj převzatých časopisů i textu.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *