JUNÁK – 27.ročník – 1940

Dnes archivovaná čísla časopisu JUNÁK z roku 1940 byly digitalizovány v rámci projektu „100 let časopisu JUNÁK„. Veliký dík!

Z tiráže časopisu lze mimo jiné vyčíst: „… Vychází měsíčně, vyjma školní prázdniny. — Vydává Junák — ústředí junácké výchovy, Praha XII., Slezská 7. — Zodpovědný redaktor Jaroslav Novák . — Užívání novin, známek povoleno pod čís. 62.614-IIIa-1939. — Dohlédací úřad Praha 31. — Druckereides Protektorates Böhmen und Mähren in Prag . — Tiskárna Protektorátu Čechy a Morava v Praze. — Praha, 15.října 1940.“ Číslo časopisu JUNÁK stálo 2,5 K pro nečleny organizace a 2 K pro její členy. Rozsah časopisu byl 20 stran.

Rok 1940 měl být pro organizaci Junák rokem totálního zániku. V protektorátu byl vyvíjen velký tlak na jeho likvidaci – na veřejnosti se nesměly nosit skautské kroje, gestapo rozprášilo letní junácké tábory, mnoho činovníků bylo zatčeno za činnost proti Říši. Výnos o likvidaci Junáka podepsal K. H. Frank na výročí vzniku Československé republiky – 28. října 1940. Důvodem bylo, že členové Junáka projevují nepřátelské smýšlení proti Říši. O několik dnů později vtrhlo gestapo do pražského ústředí Junáka a zabavilo všechen majetek organizace (v celkové hodnotě 25 milionů tehdejších korun). Z výše uvedených souvislostí je patrné, že 3. číslo 27. ročníku časopisu JUNÁK už nemohlo vyjít :-( Jen pro úplnou informaci: o další dva zákazy časopisu JUNÁK se postarali komunisté.

Český junák prožíval v roce 1940 doposud nejtěžší období v celé své dosavadní historii. I přesto, že se kvůli válečné situaci musel každý den potýkat s dalšími a dalšími omezeními, snažil se i nadále v praxi naplňovat junácký program a praxi. Osmý bod skautského zákona zněl a doposud zní „Skaut je veselé mysli“, i proto byla v časopise tištěna VESELÁ STRÁNKA:

Úplně poslední (40.) strana časopisu JUNÁK před jeho 1. zákazem nesla v sobě nepřesvědčivý pokus o jakousi zoufalou úlitbu – presentace zbraní Říše. Další číslo časopisu JUNÁK vyšlo až po skončení 2. světové války – 27.10.1945 – pět let po nacistickém zákazu.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu JUNÁK z roku 1940, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu JUNÁK  – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke stažení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „STÁHNOUT„.

3 Responses to JUNÁK – 27.ročník – 1940

 1. l. nestrojil napsal:

  Vinikající

 2. l. nestrojil napsal:

  Rád bych měl možnost stáhnout staré Vpředy,Junáky,Trampy,ale bohužel nemám co bych nabídl.Kdysi jsem pár těchto publikací měl možnost shlédnout a rád bych si je stáhl.L.Nestrojil.

 3. Dazul napsal:

  Pokud nemáte, co by jste nabídl, můžete:
  1) prozkoumat některé z veřejně přístupných úložišť (např. ulozto.cz, …) + soubor upravit podle našich pravidel
  2) koupit nějaké zde chybějící číslo třeba v antikvariátu + digitalizovat podle pravidel
  3) mohu vám také zapůjčit (poslat poštou na vaši adresu) některé z čísel, které doposud digitalizované nemáme

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *