Jak náročné je sbírat staré časopisy?

Každý, pro koho není sbírání starých časopisů jen chvilkovým zájmem a kdo neměl to štěstí, že sbírku podědil, dostal darem či našel ve sběru starého papíru, mi dá zcela určitě zapravdu, že zkompletovat jeden ročník vybraného časopiseckého titulu není úplně levná záležitost.

Stačí se podívat například na aukční portál Aukro, kde se ceny některých časopisů pohybují i v tisícikorunách. Ponechávám stranou spekulaci o tom do jaké míry je to uměle vyvolaný efekt,  férovosti vyvolávacích cen i četnosti prodeje za takovéto sumy. Ale staré obchodnické pořekadlo tvrdí „každé zboží má svého kupce„.

Většina vášnivých a zanícených sběratelů knih či časopisů se shodne, že jedním z největších problémů je uskladnění. Například jeden průměrný ročník časopisu ABC (24 čísel, cca formát A4) poskládaný na sebe, nesvázaný,  zabírá na výšku asi  10 cm. Takže, kdyby se poskládalo všech 59 ročníků na sebe, byla by to věž vysoká skoro 6 metrů! Proto je v současné době stále více rozšířenější sběratelství digitálně zpracovaných časopisů, kde odpadají takové nároky na úložný prostor.

3

Pokud někdo začíná „od píky“, je pro něj obtížně překonatelným oříškem i pořizovací cena. Ne každý má štěstí na dobrý kontakt ve sběrně starého papíru, kde může fungovat vzájemně výhodný výměnný obchod (třeba za pár piv či flašku slivovice).

Každopádně se cena jednoho čísla daného časopiseckého titulu se odvíjí minimálně podle těchto faktorů:

 • fyzický stav časopisu – kompletní stránky, nestříháno, nepopsáno
 • aktuální atraktivita titulu
 • stáří časopisu
 • úplnost – jedno číslo nebo kompletní ročník
 • volně nebo svázáno do knihy
 • náklad daného čísla

Pro ty, kteří začínají a nemají nic na výměnu (a ta je mezi většinou skutečných sběratelů preferovaná) „odkryju“ následnými řádky karty, aby se dostali do sběratelské reality. Při vyčíslení všech nákladů, včetně poštovného (které sbírání výrazným způsobem prodraží), mne například zkompletování 1.ročníku časopisu VPŘED (1945-46)  vyšlo na cca 850 Kč a poslední 6.ročník (1950-51) VPŘED dokonce na cca 1.400 Kč. První ročník ABC (1957) na cca 1600 Kč. Kompletní 11.ročník JUNÁKA (1924-25) na cca 2.100 Kč.

Nepochybuji, že bych za ty tisíce časopisů, které ve sbírce mám, mohl pořídit jetý automobil. Ale ten by mne stál další peníze na údržbě, silniční dani, phm, dph, dálniční známce, … a ještě by ztrácel na hodnotě : -)  Platí to, co už před dvěma stoletími psal Johann Wolfgang Goethe, že „Sběratelé jsou šťastní lidé„ – čti více >>>>

3 Responses to Jak náročné je sbírat staré časopisy?

 1. Martin Žoha napsal:

  Dobrý den mistře,
  mám na Vás skromný dotaz. Jako kluk jsem kupoval od počátku vydávání časopis Čtyrlístek. Vlastním úplně první díly a pak souhrnou řadu do 100 vydání.
  Na jakou finanční částku bych se mohl dostat při souhrnném prodeji?
  Děkuji za odpověď.
  Mgr. Martin Žoha v.r.

 2. Martin Žoha napsal:

  Odpoví někdo?
  Martin Žoha v.r.

  • Dazul napsal:

   Na takovou otázku lze obtížně odpovědět. Vyzkoušejte vyvěsit třeba na aukro a uvidíte zda se vám to podaří prodat za 700 Kč nebo 70000 Kč.
   Aktuálně se tam prodává originální 1.číslo „Vynálezy profesora Myšpulína“ v perfektní sběratelském stavu – a nějaký hodně velký nadšenec je za něj ochoten dát 8200 Kč. Osobně se domnívám, že to je velmi přemrštěná cena, ale zdá se, že zákon nabídky a poptávky funguje nezávisle na mých pocitech :-)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *