KOUZELNÁ LUCKA – 188 stran komiksu z OHNÍČKU 1975-1983

Dnešní komiksový výběr z časopisu OHNÍČEK  zaměřený na kreslený seriál KOUZELNÁ LUCKA pro www.detske-casopisy.cz do PDF převedla Jana B. Moc děkujeme za 188 stran! Chybějící 4 stránky, které by celý seriál dokompletovaly,  se snad podaří díky návštěvníkům tohoto webu brzy také digitalizovat.

Olga Bezděková – PO STOPÁCH KRESLENÝCH SERIÁLŮ – 1.DÍL, strany 178-179: „Eva Průšková, autorka Bivoje … coby . .. a Kazi . .. coby … , přišla po letech s novým námětem ze současnosti, ale tentokrát s pohádkovými prvky. Seriál Kouzelná Lucka (1975- 83, 192 x ) se rozběhl v časopise v roce 1975 a úspěšně pokračoval devět let.

Zdrojem pohádkového motivu je starodávný klobouk z půdy, který je obdařený kouzelnou mocí a plní jedno Luckou vyslovené přání za druhým.
Ovšem někdy klobouk selže, a to v případě, kdy sepříliš soudobá žádost vymyká jeho pochopení, anebo když si přání vyloží klobouk po svém (místo hub lišek vyčaruje v košíku liščí mláďata). Kouzelný klobouk skýtá nepřeberné možnosti, od hodinek s vodotryskem až k proměnám loudavých děvčat v želvy, což Lucka způsobí nechtěně troufalým výrokem. Stačí, aby Lucka vzdychla, a už se těžký batoh „postaví na nohy“ a ťape do kopce po svých. Často však klobouk jedná neuváženě, například když vykouzlí jablka na závin, je jich hned celá tuna.
O. Neff doceňuje komiku E. Průškové slovy, že její humor zabíhá do mile absurdní polohy.

KOUZELNA_LUCKA_75

Pro oživení vstupuje do seriálu robot Lucián, kterého sestrojil z kuchyňského robotu Lucčin kamarád, a teď Lucián konkuruje klobouku svými svéráznými schopnostmi – odklízí odpadky z lesa (de facto si na nich pochutnává a šrotuje je), uvaří na sobě čaj, do sněhu nosí babiččiny kozačky, aby nenastydl a nezrezivěl, pod vánočním stromečkem hbitě vyluxuje jehličí atp. Z náklaďáku se šrotem jej však zachraňuje kouzelný klobouk. Lucián se i zmenšuje a běhá po klávesách klavíru, což je starý oblíbený gag ze seriálů. Při Luciánových příhodách si nejednou vzpomeneme na Robota Emila z časopisu ABC nebo dřívějšího Robota Mikiho z Ohníčku.

KOUZELNA_LUCKA_184

Kouzelný klobouk se z časopisu vytratí svérázným způsobem, jaký je nám už známý ze seriálů O. Sekory (Ferda Mravenec, Lidové noviny) nebo z Pilařova Machalínka (Sluníčko): Lucka s dětmi honí ulétlý klobouk, ale nepodaří se jí ho zachytit. Létá někde po světě a možná přiletí i k Vám …“

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění souvislostí kolem vydávání KOUZELNÉ LUCKY v časopisu OHNÍČEK, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku všechny archivované příběhy KOUZELNÉ LUCKY z časopisu OHNÍČEK – kliknutím na náhled strany:

KOUZELNA_LUCKA_1

 

One Response to KOUZELNÁ LUCKA – 188 stran komiksu z OHNÍČKU 1975-1983

  1. chrz napsal:

    Ahoj

    „Moc děkujeme za 188 stran! Chybějící 4 stránky, které by celý seriál dokompletovaly, se snad podaří díky návštěvníkům tohoto webu brzy také digitalizovat.“
    „Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění souvislostí kolem vydávání KOUZELNÉ LUCKY v časopisu OHNÍČEK, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE“

    Tak tedy – Seriál má pouze těch 188 stran, váš knižní zdroj má chybu a prostě vynásobil 8 ročníků po 24 číslech. Jenže v daném období vyšla 4 dvojčísla Ohníčku a v nich byla vždy jen jedna strana Lucky! Kniha Dějiny československého komiksu 20. století už uvádí správný počet 188 dílů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *