ZLATÉ ÚDOLÍ

Dnes to nebude o prohlížení (a stažení) starého dětského časopisu. Dnes chci vzpomenout jednu z prvních knih, které byly dětským časopisům věnovány.

O deset let dříve než začaly vycházet VELKÉ KNIHY KOMIKSŮ z časopisů ABC, PIONÝR a VĚTRNÍK, OHNÍČKU, …. fanouškům časopisu VPŘED jistě neunikla antologie ZLATÉ ÚDOLÍ s podtitulem PŘÍBĚHY ZE STARÝCH ČASOPISŮ.

Do tisku se tato kniha připravovala už v roce 1988, ale vyšla v roce 1991.  Spolu s výběrem OHNIVÉ ZNAMENÍ (vydané v roce 1990) tvoří jeden celek.

ZLATE_UDOLI_02

ZLATÉ ÚDOLÍ má 168 stran, formát cca A4,  vydal ji  vydal brněnský Blok.  Obsah vybral, uspořádal a pro tisk připravil Jaroslav Novák  (*1894   +1965) – redaktor časopisů JUNÁK a JUNÁCI VPŘED (chybná informace – viz komentář níže).

ZLATÉ ÚDOLÍ se dá občas v antikvariátech nebo aukčních portálech pořídit za cca 150-200 Kč.

ZLATE_UDOLI_03

ZLATÉ ÚDOLÍ obsahuje mimo kreslených seriálů i výběr z návodů „Z Bobří hráze„, které byly v časopisu VPŘED otištěny.

ZLATE_UDOLI_04

ZLATE_UDOLI_05

 

One Response to ZLATÉ ÚDOLÍ

 1. Dazul napsal:

  „Ahoj, četl jsem tvůj text o ZLATÉM ÚDOLÍ a editor nemohl být Jaroslav Novák, kterého uvádíš, neb v době vzniku knihy byl dávno mrtvý. Muselo jít pouze o shodu jmen. Bobo“

  „Chtěl jsem se tě při psaní článku na to zeptat, ale tušim, že na webu (foglarovec?) jsem si nepřímo ověřil svoji teorii, že to připravoval pro tisk před smrtí. Ostatně i jeho TÁBOR POD VODOPÁDY vyšel až po revoluci.
  Ale ty jsi při psaní knížky „SKAUTSKÝ ODDÍL 1913-2013″ získal cennější informace, takže beru tvoji připomínku jako pravděpodobnější.
  Sháním teď (nezávisle na tvém mailu) OHNIVÉ ZNAMENÍ (první díl antologie), kde by tato souvislost mohla být jasněji vysvětlena – pak to chci ne webu uvést na pravou míru. D.“

  „No nikde jsem na to v jeho pozůstalosti nenarazil nebo si to nepamatuji, ale mohl jsem to přehlédnout… Doma jsem se koukal do toho OHNIVÉHO ZNAMENÍ a nic tam o J.Novákovi není, jen, že se publikace začala připravovat v roce 1988, takže si myslím, že to je opravdu spíš nepravděpodobné. B.“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *