Zkompletováno ABC – 34.ročník – 1989-90

Dnes archivovaná čísla časopisu ABC z let 1989-90 pro www.detske-casopisy.cz  digitalizovali Honza a Ch. Veliký dík!

V tiráži 34.ročníku se píše: ABC mladých techniků a přírodovědců – zábavně naučný čtrnáctideník pro chlapce a děvčata, nositel vyznamenání Za zásluhy o výstavbu a Za vynikající práci, vyznamenaný zápisem do Knihy cti ÚV SSM, čestným odznakem Julia Fučíka a zlatou medailí Pionýrské organizace E. Thalmanna.“ V letech 1989-90 vydávala časopis ABC  ústřední rada Pionýrské organizace SSM v Mladé frontě.  Šéfredaktorem byl zatím stále Vlastislav Toman.

ABC ročník 34 vycházel v „přelomových“ letech.  Na titulní stránce lednového – 9.čísla ABC je vidět, jak dokázala redakce pod taktovkou Vlastislava Tomana pružně reagovat a rychle se „přizpůsobit požadavkům doby“ – v době, kdy už bylo jasné, že se staré doby nevrátí. Připomínám, že se přes vánoční svátky roku 1989 v tehdejší československé televizi odvysílal „trezorový“ seriál „Záhada hlavolamu“, kde byl „ježek v kleci“ klíčovým artefaktem. Vydání vystřihovánky legendárního hlavolamu ihned po odvysílání černobílého seriálu bylo velmi dobrým počinem, který dával jasný signál že oblíbený časopis, který četli v dětství otcové a mámy, stále dokáže zaujmout i jejich děti.

Na poslední stránce 34.ročníku ABC byl otiskován kreslený seriál  DIVOKÝ DICK. Josef Ládek a Robert Pavelka v knize ENCYKLOPEDIE KOMIKSU V ČESKOSLOVENSKU 1945-1989 na straně 196 k tomuto komiksu píší:

„Pověst o bílé velrybě, postrachu moří v druhé polovině 19. století, jíž se říkalo Moby Dick nebo The Whale (Velryba), má své místo nejen v literatuře, ale i ve filmu či hudbě. Její osudy popsal Herman Melvill v knize Moby-Dick, or The Whale (1851). Nejznámější filmovou adaptaci natočil režisér John Huston v hlavní roli s Gregory Peckem (Moby Dick, 1956), vorvani vzdaly čest i rockové skupiny Led Zeppelin (Moby Dick) a Electric Light Orchestra (The Big Whale).
Na rozdíl od knihy Rudolf Baudis, autor komiksové verze v časopisu ABC, volí jinou dějovou linku a zachycuje osudy bílého Dicka od jeho narození. V prvních devíti epizodách je kromě několika příhod z velrybího hejna popsán i lov velrybářů a následné zpracovávání úlovku na palubě lodi. Poté se posuneme v ději o blíže neurčený počet let, kdy se Dick po souboji se stárnoucím Larrym stává novým vůdcem velrybí smečky. Krátce poté se seznámíme s fanatickým kapitánem Ahabem, který první kontakt s Dickem zaplatí levou nohou. Další děj už je zaměřen na zaslepenou touhu Ahaba za každou cenu Dicka dostat, bez ohledu na potíže, nepříznivé okolnosti i ztráty na životech v řadách jeho posádky. Najdeme zde i vedlejší dějové epizody, které Baudisovi umožňují opět přiblížit čtenářům velrybářské řemeslo. V prvním komiksovém vydání je uvedena poznámka, že kromě Melvillovy knihy byly využity i znalosti odborníků, například francouzského oceánografa Yvese Cousteaua, českého biologa Vratislava Mazáka a dalších znalců velryb.“

Melvillova kniha vychází z reálných událostí – Moby Dick opravdu nebyl přeludem. Šedavě bílá obří velryba (měřila údajně 26 metrů) děsila velrybářské lodi téměř tři desítky let. Bylo doloženo několik střetů s plavidly, tři vorvaň poslal ke dnu a pět poškodil natolik, že nebyly schopny další plavby. Na své konto si připsal i 31 obětí z řad velrybářů. V dodatkovém textu v komiksu se Baudis krátce zmínil i o konci legendárního vorvaně – Dicka v roce 1859 ulovila nedaleko brazilského pobřeží švédská velrybářská loď, ovšem v té době už byl vorvaň zřejmě sešlý stářím, protože se nijak nebránil. První zmínky o jeho výskytu jsou datovány do roku 1810.
Kreslíř Petráček v některých epizodách zajímavě rozčlenil zažitý čtyřřádkový sled obrázků. Jednotlivé díly byly číslované a v záhlaví vedle loga bylo krátké shrnutí děje. Text v zápatí neměl se seriálem nic společného. Pro reedici byly všechny dodatkové texty už tradičně vypuštěny, seriál je ale uveden rozsáhlým článkem o Moby Dickovi

Josef Ládek a Robert Pavelka v knize ENCYKLOPEDIE KOMIKSU V ČESKOSLOVENSKU 1945-1989 na straně 146 k tomuto komiksu uvádí:

„Osudy českého exulanta Jakuba Holého provází na stránkách ABC jedna rarita. Pomineme-li retrospektivní návraty, byl to první počin, kdy byly otištěny dva samostatné komiksové příběhy spjaté hlavní postavou, a druhý dějově předcházel tomu dříve vydanému. Autor Vlastislav Toman si řekl, že v prvním vydaném seriálu kanadský osadník Holý často vzpomíná na svou rodnou vlast – tak proč tedy čtenářům neprozradit, jak se vlastně z Čech do Kanady dostal?
Proto se nejdříve věnujme prequelu dvoudílné ságy, seriálu Kapitán Karibského moře. Na palubě holandské lodi Hvězda moře putuje v roce 1756 (tedy na začátku tzv. sedmileté války) do Nového světa jako cestující Jakub Holý, potomek české puškařské rodiny. Všichni mu však říkají Jacques Chauve (francouzský překlad jména). Hvězda moře je však lstivě přepadena anglickou fregatou, která ji na základě korzárského glejtu obsadí částí své posádky. Jakub tu zůstane jen díky kormidelníku Peteru Janszoonovi, který ho označí za svého pomocníka. Při uragánu však anglická loď skončí pod hladinou a Hvězda moře pod vedením Střihouna Webstera nachází v neobydlené zátoce část jiné korzárské posádky vedené Černou Mary. Jakub společně s Janszoonem, důstojníkem Harmenem, dělostřelcem Kartáčem a několika muži původní posádky využijí situace a s lodí přejmenovanou na Hvězdu Karibského moře prchnou na Sabu. Zdejší guvernér je pošle s nákladem do Veracruzu, kde se posádka opětovně setkává s Černou Mary a Střihounem Websterem. Druhý únik se sice zdaří, ale don Avido posádku obviní, že loď ukradla. Tím se stává z Hvězdy Karibského moře korzárská loď nemající nikde zastání. Přesto dlouho uniká nepřátelům, posádka osvobodí z bažinaté oblasti u Sierra Madre skupinu otroků a v zátoce, kde Jakub přelstil piráty, postaví obrannou tvrz. Díky šťastné náhodě nalézá posádka pirátský poklad, který jí umožní po opakovaném souboji s Francouzem Lambertem čestný odchod z korzárské scény.“

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu ABC z let 1989-90, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu ABC   – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA.V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla ABC zde >>>

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *