Zemřel Svatopluk Hrnčíř

Ve svých 88 letech zemřel Svatopluk Hrnčíř, významný a nepominutelný spolutvůrce poválečných českých dětských časopisů.

Setkal jsem se s ním jen jednou v životě – v únoru 1996 v Praze na vyhlašování soutěže „O nejlepší dětskou knihu“ (původní název této soutěže měl znít „Hledáme nového Foglara“ –  ale Jaroslav Foglar s tímto názvem nesouhlasil). Tehdy jeho román TALISMAN SPIKLENCŮ získal 2.místo (knihu vydalo nakladatelství LEPREZ v témže roce). Bylo mu 70 let a já byl překvapen, že zrovna tento nevelký muž je oním „Svatoplukem Hrnčířem“, jehož příběhy mne v dětství provázely a zaujaly natolik, že se pro mne stal pojmem.

Spisovatel Svatopluk Hrnčíř (*21.5.1926, Lázně Bělohrad – †4.9.2014, Jičín) – byl v letech 1948-1986 redaktorem dětských časopisů které se na tomto webu snažíme archivovat – JUNÁK, VPŘED, OHNÍČEK, PIONÝR, VĚTRNÍK.

Mimo svoji redakční činnost publikoval v dalších dětských časopisech jako MATEŘÍDOUŠKA, SLUNÍČKO, PIONÝRSKÉ NOVINY, SEDMIČKA PIONÝRŮ, ČTYŘLÍSTEK, KOMETA …

Obsáhlý přehled jeho publikovaných knih, povídek i kreslených seriálů přinesl web IBBY.cz >>>. I na Wikipedii jsou velmi stručné informace >>>

Ne každému autorovi se poštěstí, aby jeho kreslený příběh nakreslili s odstupen času dva vynikající kreslíři. V českých podmínkám si momentálně vybavují jen na dva takové „případy“. Jaroslav Foglar, který některé příběhy RYCHLÝCH ŠÍPŮ přepracoval pro kreslený seriál KULIŠÁCI (i když při vší úctě k Jiřímu Kráslovi jej zrovna v tomto případě nemohu označit jako „vynikajícího kreslíře“ pro komiks) a Svatopluk Hrnčíř.

Tri_kluci_a_madona_1

Jeho příběh TŘI KLUCI A  MADONA pro časopis VĚTRNÍK (12.číslo z let 1968-69) nakreslil černobíle Miloš Novák a pro komiksový časopis KOMETA (č.4 v roce 1989) jej barevně nakreslil Marko Čermák. V roce 2013 byl tento kreslený příběh vydán i knižně v rámci 4.svazku výpravné edice „Klasické komiksy Marko Čermáka“ – vydává Václav Vávra.

Tri_kluci_a_madona_3

Tri_kluci_a_madona_2

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *