Ze „samizdatu“ časopisem – WAMPUM NESKENONU

Ke vzniku tohoto časopisu je asi dobré uvést souvislosti. Od roku cca 1982 fungovalo jakési neoficiální sdružení „euroundiánů“ Midewiwin. To spojovalo několik dětských „indiánských“ kmenů s programem založeným na woodcraftu E.T.Setona. Jeden z hlavních kmenů tohoto „sdružení“  NESKENON, začal tehdy vydával časopis WAMPUM NESKENONU, na jehož základě později (od roku 1992)  vycházel stejnojmenný časopis – ovšem s mnohem širším záběrem. Tento časopis byl jakýmsi nositelem a šiřitelem junáckého „ekumenismu“ – stál za ním legendární Ivan Makásek.

WAMPUM NESKENONU je zvláštní časopis. V tiráži měl naspsáno: časopis pro skauty, woodcraftery a trampy  od roku 1997 (?) jen pro skauty a woodcraftery. Wampum byl založen v r. 1974, pro veřejnost začal vycházet v dubnu 1992. Vydávala jej NIKA – nadace pro ochranu přírody a životního prostředí. Časopis přestal být vydáván v roce 2006.

Abych nezapomněl – WAMPUM je indiánska ozdoba – „náhrdelník“. Wikipedie doslova uvádí „Termín wampum je odvozen ze slova Algonkinů a znamená „bílé motouzy“ (perleťových korálků). Pás většinou tvořily bílé korálky z perletě mlže surmovky a z fialových korálků pocházejících ze zaděnek. Vše drželo na několika osnovních motouzech z kůže či útcích z rostlinných vláken. K navlečení se korálky provrtávaly a jejich výroba prudce vzrostla, když Evropané přivezli kovové vrtáky“. NESKENON zase znamená „velký mír“.

 

WAMPUM_6_(1997)_1.

WAMPUM_6_(1997)_2

WAMPUM_6_(1997)_3

WAMPUM_6_(1997)_4

WAMPUM_6_(1997)_5

WAMPUM_6_(1997)_6

 

 

 

 

 

One Response to Ze „samizdatu“ časopisem – WAMPUM NESKENONU

  1. MenuNehTek napsal:

    Mecho,

    jen pár upřesnění – když jsem navštěvoval v letech 1976-77 klubovnu Neskenonu v Chopinově ulici na pražských Vinohradech (v domě, kde bydlel Šakoh), vycházel Wampum na zažloutlém kancelářském papíru jako cyklostyl (což kupodivu není druh jídy na kole, ale způsob kopírování písemností – viz http://sk.wikipedia.org/wiki/Cyklostyl), nikdy nám však nikdo neřekl, kde se tento tiskl. Časopis Nika, vycházel na úplně jiném papíře (zářivě bílý, vysoká gramáž, jiný druh tisku), tedy tisklo se, jak kdo mohl, nikým nehlídán, co nejvíce výtisků. Všem zainteresovaným tedy posílám, trochu opožděně, veliký dík, za odvedenou práci. když vidím takovéto pěkné stránky, tak lze doufat, že třeba ještě někdy zaplane oheň v dlouhém domu 🙂

    zdraví vás Muzz MenuNehTek (v Neskenonu Ampér) (muzz at seznam.cz)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *