Zatím jediné ABC – 25.ročník – 1980-81

Dnes archivuji zatím jediné číslo ABC 25.ročníku (1980-81)snad brzy přibudou další digitalizovaná čísla 🙂

K souvislostem kolem vydávání 25.ročníku ABC uvádí tehdejší šéfredaktor Vlastislav Toman (MŮJ ŽIVOT S ABC, strana 140): „Čekalo nás však i jiné jubileum, dvacátý pátý ročník ABC (1980-1981). Na titulce jeho prvního čísla jsme dali veršík: Čtenáři se věkem mění/ABC však zůstává/ zábavu a poučení/dvacet pět let rozdává. Nu, uteklo to! A tak se na veřejnosti trochu pochlubíme výstavou ve svazáckém klubu v Karlově ulici v Praze 1. Vzbuzuje tam pozornost i u zahraničních turistů, kteří tudy procházejí na Karlův most. Naštěstí tu službu drží paní, která zná několík cizích jazyků, a tak dokáže vedle českých popisků u exponátů poskytnout nezbytné cizojazyčné informace. Ta dobrá paní nám pak vyprávěla, že se na výstavě zastavil i jakýsi Francouz, který tvrdil, že je profesor zabývající se mládeží. Prohlásil, že obdivuje ABC. Prý ve světě viděl buď seriózní populárně-naučné časopisy pro děti, ale vycházející jen v malém nákladu, nebo vysoko nákladové, ale neseriózní. Zatímco náš časopis splňoval oba požadavky – serióznost s vysokým nákladem! A to jsme měli „jen“ těch 220 000 výtisků.
Hlavní změnou „jubilejního“ ročníku je, že se šestnáct stránek na tužším papíru (původně obálka a přílohy) stěhuje dovnitř a obálka je na měkkém papíru. Rozhodli jsme se pro toto řešení mj. i proto, že papír časopisu je kvalitnější (i když ne právě ideálně bílý!), a tak je i tisk výraznější.

ABC_25.rocnik_cislo_22_obrazova_skola

Na přílohu se vracejí obrazové školy, je tu atlas technický a přírodovědný, vystřihovací modely a „dědkové“. Tak říkáme portrétům význačných osobností z vědy, techniky a přírody psané většinou Karlem Dundou. Budou se střídat s „Patenty přírody“ (především Helenky Kholové) a čtenáři si tak mohou vytvářet jakási alba zajímavých informací použitelných i ve škole. Jednotlivé listy nesou označení Déčka (přílohy) časopisu ABC mladých techníků a přírodovědců. Připojena je i adresa redakce. Je to takové malé, ale nutné opatření, které jsme po určitých negativních zkušenostech museli zavést.
V redakčním obsazení dojde jen k malé změně, když za odcházející Hedviku Vilgusovou nastoupí vracející se Libuše Kolářová. A do tiráže nám podle dobových zvyklostí přibudou další ocenění. K státnímu vyznamenání Za vynikající práci a Zlaté medaili Pionýrské organizace Ernsta Thiilmanna (NDR) připojujeme zapsání do Knihy cti ÚV SSM a Čestný odznak Julia Fučíka, jež nám byly uděleny k 25. výročí ABC.

ABC_25.rocnik_cislo_22_tiraz
Kromě toho má skoro každý z redakce a mnoho našich spolupracovníků další svazácká, pionýrská i jiná ocenění.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivované číslo časopisu ABC – kliknutím na náhled strany:

ABC_25.rocnik_(1980-81)_cislo_22

 

 

One Response to Zatím jediné ABC – 25.ročník – 1980-81

  1. Milada napsal:

    Dobrý den,objevila jsem celý ročník 25 a 26 svázaný.Rada vám ho pujcim ?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *