VZDĚLÁVACÍ ČETBA KATOLICKÉ MLÁDEŽE – 1. ročník – 1901

Pro www.detske-casopisy.cz dnešní čísla 1. ročníku časopisu VZDĚLÁVACÍ ČETBA KATOLICKÉ MLÁDEŽE  digitalizoval Petr S.  Moc děkujeme!

Na úvodní straně 1. čísla se uvádí: “Vychází šestkrát do roka ve volných lhůtách. Předplácí se na celý rok 40 h, do něm. zemí 50 h, do ostatních zemí 60 haléřů. Jednotlivá čísla stojí 7 h, do něm. zemí 8 h, do ostatních zemí 12 h. VZDĚLÁVACÍ ČETBA KATOLICKÉ MLÁDEŽE. Vydává “Jednota českého katolického učitelstva v království Českém. Redaktor Frant. Jelínek, učitel v Maloticích u Kouřimi. Administrace Praha č.570-OO, Žitná ulice. Tiskem a nákladem družstva Vlasť.”

Časopis začal vycházet v rozsahu 16 -32 (v případě dvojčísla) stran, bez obrázků a kreseb – s jedinou výjimkou titulní strany 3. čísla.

Šéfredaktor František Jelínek o časopise uvádí:

“Obsah jeho bude vydatně podporovati nábožensko-mravní výchovu dítek a proto zasluhuje podpory. Zároveň žádáme, aby nám bylo navrhováno, co bychom měli dále vydati, jakož aby nám vhodné rukopisy byly zasílány.

Doufáme, že žádost naše nevyzní nadarmo; nadějeme se všestranné podpory. Pro kritiku nepřátel časopisek tento nevydáváme, nechať to vezmou k vědomí, budou-li nás chtít “trhat!

Letos přibylo několik nových časopisů pro mládež a jeden z nich od evangelíka vydávaný jak patrno, namířen proti podniku tomuto. Tím více jest třeba tento nejmenší časopisek šířiti.

Doporučujeme tento maličký, ale dobrý podnik všem příznivcům katolické věci.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k dokreslení souvislostí kolem vydávání VZDĚLÁVACÍ ČETBY KATOLICKÉ MLÁDEŽE v roce 1901, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE dolů pod náhledem titulních stránek.

Prohlédni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) ve svém tabletu, pc, mobilu nebo notebooku všechny archivované čísla časopisu VZDĚLÁVACÍ ČETBA KATOLICKÉ MLÁDEŽE – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA.V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla VZDĚLÁVACÍ ČETBA KATOLICKÉ MLÁDEŽE zde >>>

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *