Všechna čísla časopisu VĚTRNÍK – 2.ročník – 1969-70

Jako malý kluk jsem poměrně často navštěvoval vsetínskou knihovnu, respektive její část určenou pro děti. A dodnes si pamatuju ten skvělý pocit, když jsem tam nalezl několik poslepovaných čísel časopisu VĚTRNÍK. Úžasný objev! Ale nebýt titulní stránky s kresbou Zdeňka Buriana, možná bych ten časopis ani neotevřel a prohraboval se další hromádkou jiných dětských periodik. Takhle se mi otevřel svět trochu načichlý romantikou MLADÉHO HLASATELE, JUNÁKA a VPŘEDU. Že se v případě VĚTRNÍKU jedná o přejmenovaný časopis PIONÝR, jehož 24.ročník jsem ve škole povině odebíral, jsem se dozvěděl až doma od rodičů (číst tehdy tiráž bylo pod mé dětské rozlišovací schopnosti). A nechápal jsem proč není ten můj PIONÝR tak skvělý jako když se ještě mohl jmenovat VĚTRNÍK

Vetrnik_2.rocnik_cislo_05_zahada_hlavolamu

Olga Bezděková – PO STOPÁCH KRESLENÝCH SERIÁLŮ, strana 196-199: „Jak již bylo řečeno výše, změnil v pohnutých letech 1968-1969 šestnáctý a sedmnáctý ročník časopisu název na Větrník (tj. 1. a 2. ročník) s převratným odůvodnéním, že jej odebírají i nepionýři. V roce 1970 vyšel i Magazín Větrníku, na jehož stránkách bylo otišténo sedm kreslených seriálů. Od 18. ročníku se časopis v návaznosti na zménéné politické poméry vrátil k původnímu názvu i k průběžnému číslování ročníků. Převážná část seriálů otiskovaných ve dvou ročnících je domácího původu. Za námět vděčí vědecko-fantastickým předlohám J. M. Trosky tři seriály: Vládce mořských hlubin, Paprsky života a smrti, Kapitán Nemo. Jeden ze tří chlapeckých seriálů, Srub u zlatého klíče, je zpracovaný podle knížky M. Bernarda (= M. Kocourek). Nechybélo ani několik krátkých seriálů dobrodružného a zábavného charakteru.

Vetrnik_2.rocnik_cislo_04_kapitan_nemo

Ze zahraniční produkce se časopisem mihly ukázky z populárních zábavných seriálů Kačer Donald, Scamp, Max cestovatel a Pif.
Z grafického hlediska je třeba uvést, že většina seriálů je provedena ve třech základních barvách na pozadí, které při jednotlivých pokračováních střídá barvu. To ovšem zapadalo do celkové úpravy časopisu a mělo zřejmě kompenzovat pestrost a výraznost tolik požadovanou pro tisk.

Vetrnik_2.rocnik_cislo_05_burinka

Ve 2. ročníku Větrníku (později seriál pokračoval dlouhodobě zase v Pionýru, 1971-73) vystoupil několikrát na scénu i Pan Buřinka (časopis Stern). První ukázka byla provedena pouze v černobílých barvách na zeleném pozadí, druhá obsahovala dvojice barevných obrázků s nepevným okrajem, rozložené v prostoru stránky. Pan Buřinka je náramné směšná figurka, která provozuje nepředvídané věci. Často nepotřebuje k vyjádření vtipu ani slova, vše je nakresleno mistrnou anekdotickou zkratkou. Dvouverší k seriálu připomínají rytmem O. Sekoru: Doktor říká: Teď se snaží, u mne lhát se neodváží. Pan Buřinka se například houpe na stromě a v okamžiku, kdy se objeví býk, zachytí se pohotově nohama větve druhého stromu. Jindy zase neočekávaným způsobem řeší situaci zablácených psích ťapek v pokoji a psovi jednoduše připevní za ocásek hadr. Vesele vypadá Pan Buřinka, když se bezstarostně, ale nebezpečně rychle houpá v křesle. Pak oknem vlétne včela, narazí na čelo pana Buřinky a ten se rázem převrátí i s křeslem. Mezi známé gagy patří i tento: Pan Buřinka jede z kopce a narazí na sněhuláka; ten vzápětí odjíždí na lyžích sám. (Stejná příhoda se udála i v seriálu Strašidýlko Kuk /K. Franta/ s obměnou saní za lyže.)

Poslední číslo věnuje také čtyřstranu příhodám slavného francouzského psíka Pifa. Ukázka je pouze černobílá a obsahuje dialogy v bublinkách. Všechny ukázky ze zahraničních seriálů volily figurky i autory, které reprezentují žánr a bývají tedy často vybírány pro přehledy ze světových kreslených seriálů.“

Pro www.detske-casopisy.cz  čísla 2.ročníku časopisu VĚTRNÍK digitalizoval Martin H. Moc děkujeme za zaplnění mezery v řadě digitálních čísel titulu PIONÝR. Kompletní 1.ročník VĚTRNÍKU byl zpřístupněn 19.6.2014. MAGAZÍN VĚTRNÍK bude archivován 13.5.2015.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku všechny archivované čísla časopisu VĚTRNÍK – kliknutím na náhled strany:

VETRNIK_2.rocnik_(1969-70)_cislo_01

VETRNIK_2.rocnik_(1969-70)_cislo_02

VETRNIK_2.rocnik_(1969-70)_cislo_03

VETRNIK_2.rocnik_(1969-70)_cislo_04

VETRNIK_2.rocnik_(1969-70)_cislo_05

VETRNIK_2.rocnik_(1969-70)_cislo_06

VETRNIK_2.rocnik_(1969-70)_cislo_07

VETRNIK_2.rocnik_(1969-70)_cislo_08

VETRNIK_2.rocnik_(1969-70)_cislo_09

VETRNIK_2.rocnik_(1969-70)_cislo_10

VETRNIK_2.rocnik_(1969-70)_cislo_11

VETRNIK_2.rocnik_(1969-70)_cislo_12

 

 

One Response to Všechna čísla časopisu VĚTRNÍK – 2.ročník – 1969-70

  1. Dazul napsal:

    Díky Hozdovi za lepší skeny a poslaná úplná čísla (bez chybějících stránek) 2.ročníku VĚTRNÍKU – během dneška je v archivu na webu vyměním.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *