Všechna čísla časopisu PIONÝR – 9.ročník – 1962

PIONÝR – 9.ročník – 1962 patřil k dětským časopisům, které znal tehdy nezpochybnitelně každý žák druhého stupně základní školy.
Šéfredaktorem 9.ročníku PIONÝRA byl Jiří Havel (*1924) – redaktorem PIONÝRA se stal v 1.ročníku roku 1953. Jako šéfredaktor PIONÝRA pracoval až do roku 1971, kdy byl z funkce odvolán, vyškrtnut ze Svazu spisovatelů a několik let nesměl publikovat. Rehabilitace se dočkal až po roce 1989.
Grafika časopisu PIONÝR v době, kdy za ni odpovídal malíř Karel Franta (včetně 9.ročníku), byla dle mého subjektivního pohledu nejlepší ze všech tehdejších českých dětských časopisů. Vkusně reflektovala dobové trendy a dokázala být pro děti poutavá. Je obtížně zaměnitelná. Vzpomínám jak mi před časem poslal přítel Bobo sken stránky s dotazem, zda vím „v jakém časopise a kdy to bylo uveřejněno“. Na první pohled jsem to identifikoval jako PIONÝR cca 1961-1965 a pak poměrně rychle dohledal ve svázaném ročníku. Bobo mohl do rukopisu své knihy uvést přesné údaje o publikování (jednalo se o článek Jaroslava Foglara, po jehož uveřejnění začal pomalu vycházet z tehdejší klatby). Karel Franta byl zkrátka jeden z nejlepších grafiků tehdejších dětských časopisů.
Vynechám-li časopisy pro nejmenší (MATEŘÍDOUŠKA, SLUNÍČKO) byl mezi tehdejšími dětskými časopisy PIONÝR dominantní pokud se jednalo o publikování poesie. Občas s ním v tomto směru držel krok jen OHNÍČEK.
Štefan Švec – ČESKY PSANÉ ČASOPISY PRO DĚTI (1850-1989): „Časopis PIONÝR byl všeobecně zaměřeným periodikem pro čtenáře staršího školního věku (přibližně od 5. do 8. třídy základní školy). Vyplnil mezeru vzniklou po zániku časopisu VPŘED PIONÝŘI. Přes svůj název byl titul od počátku o něco méně politicky agitační než jiná dobová periodika (byť organizoval např. soutěže O nejlepší pionýrskou družinu a podobně). Byl nejprve především beletristický, bohatě ilustrovaný, vytvářel „protiváhu zpravodajsky a instruktážně zaměřeným PIONÝRSKÝM NOVINÁM“.
Pro www.detske-casopisy.cz tento ročník časopisu PIONÝR digitalizoval Damro. Ten vzkazuje: „V čísle 8, kde chybí stránky jsou vložené prázdné listy. „
Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu PIONÝR – kliknutím na náhled strany:
Napsat komentář