Všech 152 stran časopisu SKAUT-JUNÁK – 17.ročník – 1930-31

První číslo časopisu JUNÁK vyšlo 15. ledna 1915, od té doby se název rozšířil na SKAUT-JUNÁK a stal se nedílnou součástí skautingu v době jeho svobodného bytí. Se zákazem organizace JUNÁK vždy přišel i zákaz časopisu. Každopádně je JUNÁK nejstarším časopisem pro mládež, který  vychází dodnes.

Dnes archivovaná čísla patří do „období jednotných titulních stran“ – kresba z roku 1928 od českého secesního malíře a dekorativního umělce Alfonse Muchy, tvořila úvod každého řádného čísla 17.ročníku časopisu.

Jedno číslo časopisu SKAUT-JUNÁK stálo v letech 1930-31 přesně Kč 2, roční předplatné Kč 18. Časopis měl vycházet každý měsíc, vyjma letních prázdnin, ale nedařilo se to vždy. Napřílad 1.číslo vyšlo až 1.října 1930. Časopis měl 20 stran.

SKAUT-JUNÁK vycházel v letech 1930-31 na formátu 31 x 23 cm. Předplatné časopisu na celý rok činilo 18 Kč. V rámci 17.ročníku vyšlo 8 čísel – respektive 6 normálních čísel a jedno dvojčíslo – celkem 152 stran. Jen pro zajímavost: dvojčíslo 6-7 jsem našel na jednom aukčním potrále za vyvolávací cenu 2000 Kč!

Že je časopis jako nepostradatelný pomocník dovnitř organizace klíčovým komunikačním médiem si uvědomoval zakladatel organizace Junák – český skaut, profesor Antonín Benjamin Svojsík (*1876  +1938). Proto byl A.B.Svojsík tím, kdo od roku 1915 časopis řídil přímo nebo jako člen redakční rady.

Jeden z neslavnějších českých skautů, spisovatel Jaroslav Foglar, v době vydávání 17.ročníku SKAUTA-JUNÁKA  svoji první knihu sice ještě nevydal, ale už v roce 1923 publikoval povídku VITĚZSTVÍ. Jaroslav Foglar bývá nejčastěji spojován s časopisem MLADÝ HLASATEL (na jehož úspěchu má nepominuelnou zásluhu), ale mnohem dříve začal hojně publikovat právě v časopise SKAUT-JUNÁK.

Mezi oblíbené rubriky časopisu SKAUT-JUNÁK patřily ty ze „skautské praxe“. Třeba tyhle NÁZORNÉ TABULKY patří mezi inspiraní zdroje později slavných „déček“ a „atlasů“ které vydával časopis ABC.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k dokreslení souvislostí kolem vydávání časopisu JUNÁK v roce 1930-31, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE dolů pod náhledy titulních stran.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) časopis JUNÁK do svého počítače či tabletu ve formátu PDF kliknutím na náhled titulní strany:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *