VLAŠTOVIČKA – 3.ročník – 1939-40

Dnes archivované čísla časopisu VLAŠTOVIČKA z roku 1939 pro www.detske-casopisy.cz  digitalizovala Věra D. Veliký dík!

V zápatí titulní strany je uveden podtitul časopisu: VLAŠTOVIČKA – ČASOPIS ŠŤASTNÝCH DĚTÍ. V tiráži se píše: „Vlaštovička vychází měsíčně v Brně (kromě prázdnin) nákladem Vydavatelského odboru ÚSJU., Brno, Dvořákova 1. Roční předplatné 8 K. Red. K. Kalláb a A. Zhoř. Odp. red. P. Hauser. Tisk Typie, Brno. Užívání novinových známek povoleno ředitelstvím pošt a telegrafů v Brně, č. 80.441/IIIa-1937. Dohlédací poštovní úřad Brno 2. Adresa administrace a redakce: Brno, Dvořákova ulice 1.“

V prvním, zářiovém čísle 2. ročníku je pod titulní fotografií uveden popisek, reflektující aktuální dění: „Panenky jdou do školy a rodičové se na ně dívají. Ale kdoví? Tatínkové a maminkv mají kožuchy, jaké se nosí na Podkarpatské Rusi. A rusínské děti už prý do školy chodit nemusejí — leda do maďarské.“  (15.3.1939 okupují Němci ČSR, Podkarpatská Ukrajina vyhlašuje nezávislost na ČSR a den před tím na Slovensku vyhlašují samostatný Slovenský stát. 16.3.1939 maďarské jednotky okupují s německým souhlasem Podkarpatskou Ukrajinu).

Na pokračování vycházel ve VLAŠTOVIČCE příběh LUKOVSKÝ TROJLÍTEK, který napsal  František Omelka (*1904  +1960), autor 13 knih pro mládež, učitel zeměpisu a češtiny, který spolu se svou manželkou Františkou učiteloval na různých místech na Zlínsku.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu  VLAŠTOVIČKA v roce 1939, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný přispěvatel tohoto webu) ve svém tabletu, pc nebo notebooku archivované čísla časopisu VLAŠTOVIČKA – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA.V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla VLAŠTOVIČKA  zde >>>

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *