VESELÁ NĚMČINA 01.ročník – 1939-40

Dnes archivovaná čísla časopisu VESELÁ NĚMČINA z let 1939-40 pro www.detske-casopisy.cz  digitalizoval Kjaroslav. Veliký dík!

Necelé dva měsíce po okupaci Čech a Moravy v roce 1939 vyšel časopis VESELÁ NĚMČINA. V kontextu událostí je vhodné uvést, že po obsazení našeho území Němci, byla masivně zaváděna němčina – „všichni žáci se ji povinně učili na základních školách. Němčina byla zavedena jako souběžný jazyk do veškerého úředního styku a měla mít výsadní postavení. Od roku 1942 musel každý veřejný zaměstnanec složit zkoušku z německého jazyka“.

VESELOU NĚMČINU, domácí učení snaživých dětí, psal školní inspektor Ant. Juppa za spolupráce prof. E. Frčk0vé. Obrázky kreslil Jar0slav Lebeda ml.

V tiráži 1. čísla časopisu se uvádí: VESELÁ NĚMČINA, vydává a tiskne KOMPAS, a.s. Praha-Smíchov, Plzeňská 79, telefon 410-66, 423-18. Redakce a administrace tamtéž. Vychází v čtrnáctidenních lhůtách (kromě prázdnin). Dohlédací úřad Praha 60. Používání novin, známek povoleno Ředitelstvím pošt a telegrafů v Pra. Tento sešit vyšel 11. 5. 1939. Cena jednoho sešitu K 1·8o. Předplatné na 1o sešitů K 15·_.“

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu VESELÁ NĚMČINA z roku 1939, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stran.

Stáhni si (jako registrovaný přispěvatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivované číslo časopisu VESELÁ NĚMČINA – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA„. V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu VESELÁ NĚMČINA zde >>>

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *