Úplný ročník BOBŘÍ STOPOU – 2009

I dnešní čísla časopisu BOBŘÍ STOPOU pro www.detske-casopisy.cz digitalizoval Hostimil – moc děkujeme!

Časopis BOBŘÍ STOPOU vydává od roku 1992 Sdružení přátel Jaroslava Foglara. Časopis vychází plnobarevný na křídovém papíře ve formátu A4, v rozsahu 16 stran. Obsah časopisu s originální ilustrací na titulní stránce, tvoří dobrodružné povídky, komiks, rozhovory, reportáže z akcí SPJF, čtenářské soutěže a zajímavosti.

V roce 2009 bylo vydáno 12 čísel – tedy 10 čísel z čehož byly dvě dvojčísla. I tak se jedná o zatím historicky nevětší počet čísel, které byly v kalendářním roce vydány!

Mezi titulní strany časopisu, které jsou zpravidla „časově neutrální“, pronikla v druhém – únorovém – čísle „moderní“ Kociánova kresba, reflektující, že i ve „foglarovském“ světě se čas posunul. Na svahu před horskou chalupou nejezdí ve sněhu hoši na lyžích tak jako v době vydávání MLADÉHO HLASATELE před sedmdesáti lety, ale na snowboardu – jako v době vydávání časopisu BOBŘÍ STOPOU 🙂

BOBRI_STOPA_(2009)_cislo_02_POVIDKA_OSAMELY_DOBRODRUHpg

Časopis se úspěšně snaží držet svoji linii nepodbízivosti, které se komerční dětské časopisy při nejlepší vůli ubránit nemohou. Jakýsi statut „spolkového“ časopisu BOBŘÍ STOPOU z velké míry pomáhá k udržení této linie. A redakci není co závidět, protože časopis si musí držet určitý druh atraktivity pro určenou cílovou skupinu. Vybalancovat tu nejasnou a křehkou hranici mezi atraktivitou a podbízivostí je setsakrametsky obtížné. Specielně u tohoto časopisu, kdy mám trochu obavu, že jej čte (a zná) více dospělých než dětí. O to víc těší fakt, že jej Sdružení přátel Jaroslava Foglara dokáže držet nad vodou už téměř čtvrtstoletí. A stejně tak těší, že dobrý časopis pro děti se dá dělat i mimo Prahu 🙂

BOBŘÍ STOPOU si i v roce 2009 zachovává pravidelné rubriky: ÚVODNÍK, ROZHOVOR, SPORT, MOZAIKA ZPRÁV, KLUBOVNÍ HLASATEL, DLOUHODOBKA, POVÍDKA, KNIHOVNIČKA, HLAVOLAMY.

BOBRI_STOPA_(2009)_cislo_10_oto_janka

Na poslední straně BOBŘÍ STOPOU je nepostradatelný komiks – v číslech 1-9 kreslil J.Filípek na motivy povídek Otakara Batličky podle libreta J.Hrdličky příběhy BEDNA PLNÁ ZLATA, LET S MRTVÝM, WAKAIŮV NÁPAD, ZTRACENÝ DOPIS, SPRAVEDLNOST, ZÁHADNÝ ŠKUNER a ZLATÁ ZRNA.

BOBRI_STOPA_(2009)_cislo_01_komiks_bedna_plna_zlata

V 10.čísle byla „batličkovská“ série vystřídaná kresleným seriálem CESTA KOLEM SVĚTA, který kreslil Oskar Jiří Petráček. Poslední část příhehu je otištěna v 5.čísle dalšího ročníku (2010).

BOBRI_STOPA_(2009)_cislo_10_CESTA_KOLEM_SVETA

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění souvislostí kolem vydávání časopisu BOBŘÍ STOPOU v roce 2009, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) časopis BOBŘÍ STOPOU do svého počítače či tabletu ve formátu PDF kliknutím na náhled titulní strany:

BOBRI_STOPA_(2009)_cislo_01

BOBRI_STOPA_(2009)_cislo_02

BOBRI_STOPA_(2009)_cislo_03

BOBRI_STOPA_(2009)_cislo_04

BOBRI_STOPA_(2009)_cislo_05

BOBRI_STOPA_(2009)_cislo_06

BOBRI_STOPA_(2009)_cislo_08-09

BOBRI_STOPA_(2009)_cislo_10

BOBRI_STOPA_(2009)_cislo_11

BOBRI_STOPA_(2009)_cislo_12

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *