Úplné ABC – 25.ročník – 1980-81 – včetně příloh

V článečku 20.3.2015 byl zveřejněn archiv 22.čísla 25.ročníku ABC a v článečku 8.6.2016 bylo archivováno 23.číslo téhož ročníku. Zbývající kompletní čísla včetně vystřihovánek pro www.detske-casopisy.cz  digitalizoval Damro. Namísto 32 číslovaných stran máme nyní digitalizováno včetně nečíslovaných příloh všech 48 stran! Moc děkujeme :-).

V tiráži dnes archivovaných čísel se píše: ABC mladých techniků a přírodovědců – zábavně naučný čtrnáctideník pro chlapce a děvčata, nositel vyznamenáni Za vynikající práci, vyznmenaný zapsáním do Knihy cti ÚV SSM, čestným odznakem Julia Fučíka a zlatou medailí Pionýrské organizace Ernsta Thalmanna. Vydává Ústřední rada Pionýrské organizace SSM v Mladé frontě • Šéfredaktor V.Toman •  Zástupce šéfredaktora prom.biol. K. Dunda • Přírodní vědy – prom. biol. H. Kholová, CSc. • Technika – R. Baudis, M.Pilný, L. Kolářová •  Zpravodajství zájmoví činnosti PO – H. Škodová, Ing. Z. Martinová • Grafická úprava – J. Drahokoupil, Z. Kocourková • Sekretariát – M. Kunová, V. Bartáková …’“

Vlastislav Toman ve své knize MŮJ ŽIVOT S ABC na straně 140 o vydávání 25.ročníku ABC píše:

“ … Čekalo nás však i jiné jubileum, dvacátý pátý ročník ABC (1980-1981). Na titulce jeho prvního čísla jsme dali veršík: Čtenáři se věkem mění/ABC však zůstává/ zábavu a poučení/dvacet pět let rozdává. Nu, uteklo to! A tak se na veřejnosti trochu pochlubíme výstavou ve svazáckém klubu v Karlově ulici v Praze 1. Vzbuzuje tam pozornost i u zahraničních turistů, kteří tudy procházejí na Karlův most. Naštěstí tu službu drží paní, která zná několík cizích jazyků, a tak dokáže vedle českých popisků u exponátů poskytnout nezbytné cizojazyčné informace. Ta dobrá paní nám pak vyprávěla, že se na výstavě zastavil i jakýsi Francouz, který tvrdil, že je profesor zabývající se mládeží. Prohlásil, že obdivuje ABC. Prý ve světě viděl buď seriózní populárně-naučné časopisy pro děti, ale vycházející jen v malém nákladu, nebo vysoko nákladové, ale neseriózní. Zatímco náš časopis splňoval oba požadavky – serióznost s vysokým nákladem! A to jsme měli „jen“ těch 220 000 výtisků.
Hlavní změnou „jubilejního“ ročníku je, že se šestnáct stránek na tužším papíru (původně obálka a přílohy) stěhuje dovnitř a obálka je na měkkém papíru. Rozhodli jsme se pro toto řešení mj. i proto, že papír časopisu je kvalitnější (i když ne právě ideálně bílý!), a tak je i tisk výraznější. Na přílohu se vracejí obrazové školy, je tu atlas technický a přírodovědný, vystřihovací modely a „dědkové“. Tak říkáme portrétům význačných osobností z vědy, techniky a přírody psané většinou Karlem Dundou. …“

Na druhé straně ABC  maloval „kreslený úvodník“ či „nápadník“ Vladimír Pergler (z dvojice BAPE – Bartoš a Pergler). Vlastimil Toman na straně 132 vzpomíná:

„Další takovou malou daní požadavkům se stal kreslený sloupek na straně 2, kde Vladimír Pergler veselými kresbami připomíná některé události i úkoly, případně různá ta nešťastná a stále omílaná výročí.“

Josef Ládek a Robert Pavelka ve výpravné knize ENCYKLOPEDIE KOMIKSU V ČESKOSLOVENSKU 1945-1989 na stranách 76-81 přibližují komiks PIFÍ mimo jiné takto:

„Původní francouzské jméno psíka zní Pifou a jak už bylo řečeno, dostává se na stránky ABC poprvé v šestém čísle 11. ročníku. Jeho příchod je avizován obrázkem na první stránce časopisu, na kterém figuruje i s Pifem – jako premiérový příběh bylo vybráno Piffkovo krásné auto. Až do 17. ročníku nevychází Pifík v každém čísle – buď se dělí o prostor s dalšími figurkami vydavatelství Vaillant (rytíř Artur, Placid a Muzo, Leo či Gai-Luron) či alternuje s Pifem (nejčastěji v prázdninových číslech). V 13. a 14. ročníku ho čtenáři nacházeli pouze v černobílé formě na zadní straně všívané přílohy ABC do kapsy, která byla podle vzpomínek šéfredaktora Tomana pro jeho příhody rozměrově ideální. Už bylo uvedeno, že se dostal i na stránky letních příloh, které byly vydávány ve spolupráci s tehdejšími podniky (Česká spořitelna, Spotřební družstva), figuroval také v prvních dvou speciálech ABC a v experimentálním Minispeciálu ’73 (vždy jeden příběh). Byla mu věnována i jedna titulní strana ABC, od 17. ročníku jsou jeho minipříběhy až na skutečné výjimky už v každém čísle.

Pifík a potažmo s ním i Brutus mají pro své příhody vyměřeny nejčastěji čtyři „řádky“ po třech obrázcích. Občas se i stane, že ani v jednom z oněch 12 okének není jediné písmenko, stejně tak některé epizody jsou pojaty jako Pifíkovo „one man show“. Děj se opravdu vyznačuje poměrně velkou jednoduchostí, která ale neztrácí spád. Během patnácti let se určité epizody opakovaly, u některých byl většinou jediným rozdílem mírně upravený text v bublinách nebo jiné záhlaví (příhoda Pifík na ulici a Pifík … a hřebíky), další příhody se tematicky téměř shodovaly a rozdíl byl jen v závěrečné pointě. Několik dalších příhod, které byly uvedeny ve zmíněném ABC do kapsy v černobílé verzi, se objevilo později ve variantě barevné, opět s mírně upraveným libretem. …

… Pifík se rozloučil se čtenáři ABC v posledním čísle vydaném v roce 1980 (8/25). Jak už bylo sděleno u Pifa, ve francouzské redakci Les Éditions Vaillant v té době došlo k personálním změnám, které se odrazily především v následném přístupu ke spolupráci s ABC. Nové vedení se zaměřilo pouze na import francouzské verze časopisu Pif Gadget a na dosavadní formě spolupráce s ABC už nemělo zájem. Pifíkovy příběhy i proto nebyly ve své původní podobě nikdy reprintovány, pokud samozřejmě nebudeme počítat porevoluční snahu vydávat českou mutaci původního titulu Pif Gadget a jeho kapesní verzi, v níž se některé epizody objevily (1991-1992).“

Mimo osvědčené „taháky“ v podobě komiksů, bylo ABC věrno svému podtitulu a mělo své pravidelné rubriky pro techniky i přírodovědce.

K nejstarším pravidelným rubrikám v ABC patřila ta s názvem PIONÝRSKÝ KOMPAS:

Rubrika RECEPTY NA PESTRÝ ŽIVOT připomínala dávné foglarovské rubriky v MLADÉHO HLASATELE či VPŘEDU (jimž se ABC inspirovalo – slovy Vlastimila Tomana: „Seriózní VPŘED – čili časopis pestrý, jako byl VPŘED, ale hodnotný a seriózní.“).

Ve 25.ročníku ABC se uprostřed čísla (zadní strana byla vyhrazena premiéře původního komiksu) reprízovaly některé příběhy STRÁŽCŮ:

Ve všech 24 číslech 25.ročníku ABC vycházel na poslední stránce původní kreslený seriál TVRZ. Olba Bezděková v knize PO STOPÁCH KRESLENÝCH SERIÁLŮ – 1.DÍL na straně 38 píše:

„V pětadvacátém ročníku vychází zdařilý seriál dvojice Šorel – Kobík pod názvem Tvrz, který nás zavádí ze současnosti hluboko do minulosti, do patnáctého století. Oblíbený fantazijní námět z dob Svatopluka Čecha („Nový epochální výlet pana Broučka tentokráte do XV. století“, 1889) sklízí v seriálové podobě úspěch.
Český astronom, znalec jižních Čech, se při havárii dostane v bezvědomí až do doby, kdy existovala lásenická tvrz. Pohybuje se zde v období bojů husitů s loupežníky. Překvapuje obyvatele fotoaparátem a magnetofonem s nahrávkou husitských chorálů zahání loupežníky.
Prolínání současnosti do minulosti zvyšuje atraktivnost děje i informací o tvrzi, o níž se dochovalo minimálně zpráv.“

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání ABC v  letech 1980-81, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivované čísla časopisu ABC  – kliknutím na náhled strany:

ABC_25.rocnik_(1980-81)_cislo_17.pdf

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *