Tupě stahovat z rozličných úložišť umíme také …

Při budování www.detske-casopisy.cz byla na počátku myšlenka sdílení digitalizovaných starých časopisů pro děti a mládež, které budou rozumně a přehledně uspořádány na jednom místě, v univerzálním jednotném formátu, který umožní vyhledávat v textu digitalizovaných časopisů. To je jedna z přidaných hodnot našeho webu.

Představu o sdílené digitální KNIHOVNĚ na nonprofit bázi, která bude mít alespoň 15 000 digitalizovaných čísel nejrůzněji zaměřených časopisů pomáhá naplňovat více než čtvrttisícovka fandů a nadšenců – dobrovolníků rozesetých doslova a do písmene po celé zeměkouli (zdravím do Austrálie, Kanady, Německa, …). Nebude trvat dlouho a v KNIHOVNĚ bude 10 000 časopisů. To je velmi povzbuzující : -)

Co nám práci na společném projektu neusnadňuje, je jistě dobře míněná snaha nás zahltit gigabyty postahovaných časopisů z nejrůznějších úložišť. Jsme ve fázi, kdy pro nás kvantita není důležitá. Dáváme přednost kvalitě! Tedy to, aby byl zaslaný časopis po technické stránce digitalizován kvalitně – aby splňoval VŠECH 10 BODŮ pravidel pro umístění do naší sdílené KNIHOVNY na www.detske-casopisy.cz

Dostali jsme se do stádia, kdy mimo aktuálně 9 216 časopisů umístěných v KNIHOVNĚ na webu, máme na serveru i cca 5 600 časopisů, které čekají na „publikování“ (před tím je ale potřeba zkontrolovat duplicitu i kvalitu digitalizace, opravit – je-li to možné, dohledat informace, …).

V žádném případě nechci odrazovat od posílání časopisů získaných jinak než vlastním skenováním (občas se tak můžeme dostat k opravdovým skvostům), ale moc prosím, posílejte jen takové časopisy, které sami zkontrolujete (stránku po stránce – ořezání, orientaci, čitelnost, …) a které v případě potřeby upravíte (správné pojmenování včetně ročníku, roku vydání, čísla časopisu, …). Potřebujeme, aby každé vámi poslané číslo opravdu splňovalo všech 10 bodů pravidel.  Jen tak nám usnadníte práci a 5 600 nepublikovaných časopisů nebude narůstat.

A ještě jednu důležitou věc si dovolím připomenout – www.detske-casopisy.cz je primárně zaměřený na časopisy. Samostatné komiksy vycházející mimo časopisy (nebyly nikdy otiskovány na pokračování) jsou pro nás druhotné, mimo záběr tohoto webu. Tím samozřejmě nijak nehodnotím kvalitu daných komiksů, která je ve většině případů velmi dobrá, jen chci zdůraznit, že (až na pár vyjímek) komiksy na www.detske-casopisy.cz nearchivujeme, nevycházely-li v některém z časopisů pro děti a mládež.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *