TŘI, DVA, JEDNA. START – RAKETA LETÍ!

V prosinci byl na tomto webu publikován článek doc. Jaroslava Provazníka  PROCHÁZKA NEVÁBNOU KRAJINOU ČESKÝCH ČASOPISŮ PRO DĚTI A MLÁDEŽ, v lednu článek Marty Žilkové DETSKÉ ČASOPISY NA SLOVENSKU, v únoru článek Kristýny Plíhalové ČTYŘLÍSTEK: TAK TROCHU ZVĚTRALÁ KVALITA a dnes přinášíme další článek, který byl psán pro časopis TVOŘIVÁ DRAMATIKA.

Kristina Procházková, spolupracovnice TVOŘIVÉ DRAMATIKY psala o časopise „pro děti chytrých rodičů“ –  TŘI, DVA, JEDNA. START – RAKETA LETÍ! S jejím svolením publikujeme na www.detske-casopisy.cz článek v plném znění.

Raketa, „časopis pro děti chytrých rodičů“, odstartovala do literárního vesmíru v prosinci roku 2014 díky nápadu Joachima Dvořáka, majitele nakladatelství Labyrint, a nadšení (a intenzivní práci) výtvarnice Johany Švejdíkové a produkční Radany Litošové.

Časopis vznikl pod patronátem stejnojmenné edice knih pro děti, která již přes deset let objevuje zajímavé zahraniční autory i domácí talenty.

Od prvního čísla uběhly dva roky, čísel již vyšlo osm a šéfredaktorky si kolem sebe vytvořily pestrý kolektiv spolupracovníků, především mladých výtvarníků, kteří časopisu vtiskli originální rukopis a styl.

Časopisů pro děti různých věkových kategorií sice v současné době vychází celá řada (časopisy s mnohaletou tradicí: Sluníčko, Mateřídouška, ABC, Čtyřlístek, novější Předškolák, Báječná školka, Dráček apod.), jejich úroveň je ale značně kolísavá, zejména v grafickém a výtvarném provedení.

Johana Švejdíková a Radana Litošová se chopily příležitosti a mezeru na trhu vyplnily tematickým čtvrtletníkem, který dokazuje, že dětský časopis může vypadat trochu jinak a nemusí být plný „roztomile“ okatých pajduláčků a zvířátek.

Podobně jako divadelně-hudební skupina Kašpárek v rohlíku před časem vsadila na „babypunk“ a malí posluchači si s nadšením prozpěvují texty v podání Gipsyho, Davida Kollera nebo třeba Lenky Dusilové, i Raketa chce být obsahově i výtvarně nápaditější a progresivnější. Cílem autorek je časopis s původním obsahem, hravý i naučný, bohatě ilustrovaný.

Raketa je určena dětem od pěti do deseti let a podle tohoto poměrně velkého věkového rozpětí autorky také citlivě kombinují jednotlivé rubriky. Hravé úkoly, křížovky a tajenky střídají prozaické texty a naučná čtení. Samozřejmě nesmí chybět komiks, žánr oblíbený jak u předškoláků, tak u starších dětí (i dospělých). V Raketě jsou hned tři, výtvarně velmi odlišné, všechny pojaté s humorem a nadsázkou. Úvodní jednostránkový Raketa a Marmel v provedení Johany Švejdíkové představuje nové téma, a to pak dále svým osobitým způsobem rozvíjejí Nikkarin a jeho podnikaví sourozenci Rocky a Terka a bláznivě rozevlátý Doktor Racek Milady Rezkové a Lukáše Urbánka (v Labyrintu vyšel i knižně).

K dalším stálým rubrikám patří Náš kapitán, minirozhovor s malým čtenářem (dětské kapitány jen jednou vystřídal dospělý, ve vesmírném čísle na otázky odpovídal astrofyzik Jiří Grygar). Dále oblíbená a v časopisech pro děti častá rubrika Najdi deset rozdílů má v Raketě netradiční a o to zábavnější fotografickou podobu. V podání Milady Fišerové ve spolupráci s Johanou Švejdíkovou někdy skoro surreálnou.

Čtenáře mohou inspirovat rubriky Tip Rakety na výlet, který připravují Joa & Mia neboli Joachim Dvořák a jeho malá dcera, a Vaříme s Raketou, hravé recepty od různých kuchařek.

Každé číslo čtenářům přináší nové téma (dosud vyšlo Ledové číslo, Brouci a spol., Náladové číslo, Pod hladinou, Vesmír, Mláďata, Létání, Jídlo). Kromě legrace a zábavy se autorky nebojí ani náročnějších témat, jako třeba ekologie (Chráníme planetu v Ledovém čísle, Ulov EKOpadoucha! nebo Útěk do biofarmy v nejnovějším čísle), sexuální výchova (Jak jsem přišel na svět? v čísle Mláďata) nebo třeba nálady a emoce (Náladové číslo).

Jako dobrá volba se ukázalo čtvrtletní časování, čtyři čísla do roka nezahltí domácnost ani nezruinují peněženky „chytrých rodičů“, také není přehnaně ambiciózní a na obsahu je znát, že autorky mají dostatek času na důkladnou přípravu a prostudování jednotlivých témat.

Na Raketě je pěkné, že věnuje pozornost i takovým detailům, jako je úvodní obsah, který má v každém čísle jinou podobu — podle aktuálního tématu. Jednou je to kopečková zmrzlina, jindy stonožka, slunce nebo třeba vrtule.

V časopisu jsou bohatě zastoupeny jak úkoly hravé a tvořivé (spojovačky, křížovky, vystřihovánky, omalovánky atd.), tak vzdělávací texty, které jsou psané poutavě, ne přehnaně didakticky a zpravidla jsou odlehčené vtipnou ilustrací. Nechybějí ani prozaické útvary (pohádky nebo povídky, často s jemným morálním podtextem). Co v této jinak pestré nabídce ale téměř chybí, je poezie. Básničky, říkadla, písničky… Krátké veršování se vždy objeví alespoň v Doktoru Rackovi, ale mohlo by ho v takto koncipovaném časopise být klidně více.

Rozmanitému obsahu odpovídá také stylově bohaté výtvarné provedení. Johana Švejdíková a Radana Litošová se obklopily autory spřízněnými s nakladatelstvím Labyrint, ale zároveň pro každé číslo objevují i nové tváře. Ke stálým spolupracovníkům patří především Aneta Františka Holasová, Nikkarin, Lukáš Urbánek a Milada Rezková. K dalším přispěvatelům patří např. Ondřej Horák a Jiří Franta, Jan Vajda (Antimultivitamin), Mařenka Urbánková, David Böhm, Jan Šrámek (Kolouch), Michaela Kukovičová a další.

Časopis se nese v duchu přátelské až rodinné atmosféry, autoři často vystupují pod přezdívkami nebo pseudonymy (Johy, Radush, Milu, Nikkarin‚ Toy Box), které vytvářejí dojem blízkosti se čtenáři. V závěru se představují podle aktuálního tématu ve stručných Medailonech. Kdo se kdy narodil a co vystudoval, se z nich čtenáři nedozví, zato kdo má rád k jídlu zmrzlinu s karamelem nebo jahodové knedlíky a kdo rád pozoruje vodu ze břehu, to ano.

Obě šéfredaktorky se neomezují jen na editorskou práci, časopis také aktivně spoluvytvářejí. Johana Švejdíková se stará o grafickou úpravu a kromě komiksu Raketa a Marmel do každého čísla připravuje i další obrazový doprovod. Radana Litošová je textová editorka a také autorka veršů Polární módní přehlídka (Ledové číslo) nebo minipříběhu Vší silou (Brouci a spol.). Obě připravují tajenky, křížovky, osmisměrky, tajné kódy a další úkolové rubriky. Jako zkušené matky jistě nemají nouzi o inspiraci, kritiku i chválu od těch nejpovolanějších.

Chvályhodným počinem Rakety je, že na rozdíl od ostatních časopisů čtenáře při čtení, luštění a vystřihování nebombarduje reklamou. (K reklamní upoutávce má blízko snad jen rubrika Co čteme, která představuje zajímavé knižní novinky, a závěrečná celostránková ukázka některé z knih raketovské edice.) Absence reklamy v praxi samozřejmě zname ná, že časopis se neobejde bez podpory mecenášů. U dětského časopisu ale pravděpodobně nehrozí, že by někdo z podporovatelů zasahoval do výběru a zpracování témat.

Raketa má bezpochyby nakročeno dobrým směrem, snad tedy oběma šéfredaktorkám jejich nadšení pro věc vydrží do budoucna, budou mít „dobrý nos“ při výběru nových spolupracovníků a podaří se jim sympatický časopis i nadále uhájit před reklamou.

Je skoro s podivem, že ačkoliv kvalitních knih pro děti vychází v posledních letech opravdu hodně (pokud čtenář ví kde hledat), časopis, který je nejen chytrý a zábavný, ale také výtvarně zdařilý, na sebe nechával tak dlouho čekat.

Raketa: časopis pro děti chytrých rodičů. Vychází 4× ročně v nakladatelství Labyrint, Praha. Cílová věková skupina 5–10 let. 48 stran. ISSN 2336–5889.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *