SRUB U ZLATÉHO KLÍČE – komiks z časopisu VĚTRNÍK – 1968-69

SRUB U ZLATÉHO KLÍČE vycházel původně na pokračování (jako vkládaný román) v poválečném časopise VPŘED – od 29.čísla 2. ročníku (vyšlo 6.května 1947) do 4.čísla 3. ročníku (vyšlo 23. září 1947).

Román SRUB U ZLATÉHO KLÍČE  byl označen  jako „4. svazek Knižnice Rychlých šípů“. Díky vysokému nákladu časopisu VPŘED tak román znala velká část kluků a stal se  populární .

Legendární autor trampských písní – Miki Ryvola – vzpomíná v jednom z rozhovorůPN –  „Po deseti letech od vydání (1947) vás inspiroval příběh vydaný ve 4. svazku knižnice Rychlých šípů legendárního časopisu VPŘED …dva chlapci v něm objeví opuštěný srub…jaký jste tehdy měli oblíbený camp, kde jste pořádali sleziny?   WR – „Bylo nám kolem čtrnácti, takže nějaké sleziny v hospůdkách se jaksi nekonaly. Každou volnou chvíli jsme vyráželi do kladenského okolí, pěšky, na kolech či na lyžích, hlavně na Okoř, do povodí Kačáku, později do údolí Oupoře, pod Týřov, který se stal naším oblíbeným a hlavně prázdninovým kempem. Později další přítoky Berounky, camp u Strachovic na Javornici…“

vpred_2.rocnik_(1947)_cislo_29_srub

Pod románem SRUB U ZLATÉHO KLÍČE je podepsán Michael Bernard – což je pseudonym Miloše Kocourka (*1904  +1984), který použili nejen při vydání ve VPŘEDU, ale i při pozdějších dalších knižních vydáních (Blok, Šebek&Pospíšil, ..) a při komiksovém zpracování románu.

Komiksové zpracování vyšlo nejen v letech 1968-69 v časopise VĚTRNÍK, ale i ve Velké knize komiksů z časopisů Větrník a Pionýr (Jiří Buchar – BB art, 2002).

Pokud můžeš  přispět jakoukoliv informací, která by lépe dokreslila souvislosti kolem vydávání komiksu SRUB U ZLATÉHO KLÍČE v časopise VĚTRNÍK , napiš ji do KOMENTÁŘE dolů pod náhledy titulních stran.

Olga Bezděková – PO STOPÁCH KRESLENÝCH SERIÁLŮ – I.díl, strana 198: „Tematiku chlapeckých seriálů nejprve zastoupil seriál Srub u zlatého klíče (lOx), scenáristicky připravený Jiřím Stegbauerem. V podstatě jde o odvěký zápas dobra se zlem, zde podaný jako dobrodružství. Příběh kresebně mistrně zpracoval Josef Schek. Výrazné kresby postav i prostředí vystihují atmosféru děje. Seriál vycházel pravidelně na vyhrazené dvoustránce. Dobře zpracovaný literární příběh nepřišel k úhoně seriálovým vyvedením, dialogy v bublinkách jsou výstižné a vhodně vyvažují kresbu.
Na pozadí kanadských lesů se odvíjí příběh dvou chlapců, zlého otčíma, zlatokopa, a jeho dcery. Do děje zasáhnou i bandité a jízdní policie. Nalezneme tu všechny rekvizity chlapecké romantiky: Tajnou chodbu, srub ukrytý mezi skalami, plánek k pokladu, dopis psaný laponsky. Ušlechtilost a statečnost chlapců je odměněna.“

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku kompletní kreslený příběh z časopisu VĚTRNÍKSRUB U ZLATÉHO KLÍČE –  kliknutím na náhled strany:

SRUB_U_ZLATEHO_KLICE_1

 

 

2 Responses to SRUB U ZLATÉHO KLÍČE – komiks z časopisu VĚTRNÍK – 1968-69

  1. Komiky napsal:

    Dobrý den.Objevil jsem na Vašich stránkách Srub u Zlatého klíče.Dokonce barevný,nevěděl jsem o barevným.Jak se dá tento komiks sehnat a třeba i jiné u Vás? Děkuji Vám .Milan Halouzka

    • Dazul napsal:

      V KNIHOVNĚ na našm webu je řada komiksů, které byly publikovány ve starých časopisech pro dětia mládež – aktuálně minimálně 149.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *