Srovnání VČIELKA 33.ročník x 57.ročník

Pro www.detske-casopisy.cz digitalizoval a ze Slovenska poslal po jednom čísle 33.ročníku i 57.ročníku časopisu VČIELKA spolupracovník našeho projektu Ivan. Moc děkujeme!

VČIELKU jako časopis pro děti předškolního věku vycházel ve vydavateství SMENA. Vycházel 20x ročně v rozměrech stejných jako český časopis OHNÍČEK (formát cca A5 naležato). Zaměřením je VČIELKA podobná českému časopisu SLUNÍČKO.  „Poverená šéfredaktorka“ VČIELKY byla Viera Dobiašová. Rozsah časopisu byl 16 stran a prodával se za 1 Kčs.

V každém číslo VČIELKY v letech 1990-91 (33.ročník) se profiloval obálkou další z řady slovenských ilustrátorů:  Ivan Popovič (*1944).

Ilustrace určené dětem tvořily klíčovou polovinu VČIELKY – doplňovaly říkanky, návody k pohybovým aktivitám a hlavně – rozvíjely dětskou fantazii.

VCIELKA_33.rocnik_(1990-91)_cislo_03_Hovornicek

VČIELKA si drží svůj léty ověřený recpt na to jak děti zaujmout – kultivovaný jazyk, prvotřídní původní ilustrace – obé přirozeně a pozitivně formující dětí předškolního věku. Ve 33.ročníku už s absencí ideologického marasmu, kterému se před rokem 1990 nemohla vyhnout 🙂

VCIELKA_33.rocnik_(1990-91)_cislo_03_Meduska

Na poslední straně VČIELKY byl otiskován komiks MEDUŠKA, který kreslila slovenská ilustrátorka českého původu Božena Plocháňová (* 1929), známá svým populárním komiksem o manželém páru  BILL A MARY (pro slovenský humoristický časopis ROHÁČ), který se zprvu odehrával na Divokém západě, později na Slovensku. Kreslila jej téměř 30 let! Jen pro připomenutí přikládám jeden z krátkých komiksovykých příběhů 🙂

Bill_a_Marry

Časopis VČIELKA vychází dodnes. Vydává jej SPOLOČNOSŤ 7 PLUS a.s., která o tomto titulu píše: “ Včielka je časopis pre najmenších. Má dlhoročnú tradíciu, určite ste ju čítali aj vy. V modernejšej podobe a s krásnymi ilustráciami si k nej nájdu vzťah aj vaše deti a pedagógovia v škôlkach. Ponúka nové i známe básničky, rozprávky, riekanky, hádanky, veľa maľovania a zábavné úlohy. Niektoré zvládnu deti sami, iné s rodičom alebo pani učiteľkou. Pomocou hry spoznajú prvé písmenká a čísla, čo ich pripraví na cestu do školy. Časopis je interaktívny – v každom čísle sa súťaží o hodnotné ceny. Podporuje detskú fantáziu a tvorivosť. S obľubou ho využívajú detské zariadenia. Za rok vyjde 11 čísiel.“

Pro srovnání kam se za dalšího čtvrtstoletí VČIELKA posunula, přikládám i digitalizované číslo vydané letošního roku.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k dokreslení souvislostí kolem vydávání 33.ročníku VČIELKY v letech 1990-91, prosím, napiš do KOMENTÁŘE dolů pod náhledem titulní stránky.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu VČIELKA – kliknutím na náhled strany:

VCIELKA_33_rocnik_(1990-91)_cislo_03

VCIELKA_57.rocnik_(2015)_cislo_06

 

2 Responses to Srovnání VČIELKA 33.ročník x 57.ročník

  1. Peter napsal:

    Ten obrázok „Úplatkár Bill“ – ten je zrejme z časpisu Roháč, určite nie z Včielky 😀

  2. Dazul napsal:

    Ano, je to v textu uvedeno : -)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *