SPRÁVNÝ KLUK – tři čísla z roku 1944

O časopise SPRÁVNÝ KLUK jistě slyšel leckterý znalec časopisů MLADÝ HLASATEL a VPŘED, ale málokterý z nich si jej měl možnost prohlédnout a detailně prolistovat či přečíst.

Dnes přináším první vlaštovku – byť kvality nevalné – digitalizované číslo tohoto časopisu. S  úpravou pomohl Noonian – velké díky.

Kontraverzní Lukáš Beer na webu k časopisu SPRÁVNÝ KLUK píše: “Od 7. července 1943  začal vycházet čtrnáctidenní časopis pro mládež pod názvem SPRÁVNÝ KLUK, zaměřený na nejmladší věkovou kategorii chlapců (cca 10-15 let) organizovaných v Kuratoriu (pro děvčata pak o týden později začal vycházet podobně zaměřený časopis s názvem DÍVČÍ SVĚT). Vedoucím redakce se stal teprve 20letý František Smrček. Do redakční práce se na určitou dobu také zapojil známý spisovatel a organizátor českého skautského hnutí Jaroslav Foglar. SPRÁVNÝ KLUK měl redakci přímo v budově ústředí Kuratoria na Senovážném náměstí 24. Dvanáctistránkový čtrnáctideník vycházející každou středu tiskly brněnské závody Globus (na ulici Veveří) nákladem 150.000 výtisků.  Rozsah dvanácti stránek si časopis zachoval dokonce až do jara roku 1945, kdy mezitím protektorátní deníky za ztížených válečných podmínek vycházely v rozsahu pouze dvou stran. Pro srovnání : čtrnáctideník „ZTEČ“ vycházel v nákladu 80.000 výtisků a časopis „DIVČÍ SVĚT“ v nákladu 14.000 výtisků.”

Znalci díla Jaroslava Foglara dobře ví, že právě v časopise SPRÁVNÝ KLUK vycházel kreslený seriál SVORNÍ GAMBUSÍNI – příběh o čtenářském kroužku Správného kluka.  Začal vycházet ve 2.čísle prvního ročníku (vydáno 21. 7. 1943). Zde přináším ukázku z 1.čísla druhého ročníku (vydaného ve středu 12.ledna 1944) – posledního čísla ve kterém vyšlo 11.pokračování, které bylo neplánovaně posledním.

SPRAVNY_KLUK_2.rocnik_(1944)_cislo_01_gambusini

Protože nechci zbytečně sepisovat to, co jiní napsali mnohem lépe, použiju citaci Pavla Novotného, který na “foglarwebu” píše:  “Svorní gambusíni jsou po Rychlých šípech nejstarším seriálem. Roku 1942 z podnětu říšského protektora Heydricha a ministra školství Moravce byla založena organizace, která vychovávala v nacistickém duchu mládež starší deseti let. Tato organizace zvaná Kuratorium se rozhodla vydávat časopis Správný kluk. Byl proněmecký, ale díky několika kvalitním redaktorům náklad dosahoval slušných čísel – 150 000 výtisků jednoho čísla. Hned od prvního čísla byla použita myšlenka čtenářských klubů, které byly nazvány čtenářskými kroužky. Vedení těchto kroužků bylo svěřeno externistovi Foglarovi. Přestože kroužky měly oproti hlasatelským klubům mnoho omezení, setkaly se s poměrně velkým zájmem. Časopis byl ryze chlapecký, dívky se registrovat nemohly. Redakce časopisu se snažila získat co nejvíce čtenářů a tak požádala Foglara o povídky a později i o kreslený seriál. Na Rychlé šípy nebyla vhodná doba, ale doporučili mu vytvořit příběh o kroužku Správného kluka.

Čtenářské kroužky se neustále rozšiřovaly a Foglar je stále vedl v hlasatelském stylu. To se však nelíbilo některému pověřenci Kuratoria a zakázal Foglarovi činnost. Redakce vedla kroužky dále sama, ale s malým úspěchem.

Svorní gambusíni měli mít původně 13 pokračování, nakonec jich bylo pouze 11. Autorem ilustrací byl Bohumír Čermák. Kvůli špatnému papíru však byly pouze černobílé. Seriál se pořádně nerozvinul a Foglar si později nepřál jejich otištění. Bál se, že z jeho pomoci české mládeži během války by někteří kritikové vytvořili kolaboraci a vlastizradu. Až roku 1990 ho zařadil Ivan Vápenka do sborníku Kreslené seriály Jaroslava Foglara. Vydalo jej nakladatelství Šebek a Pospíšil. Potřetí vyšli Svorní gambusíni ve výboru Svorní gambusíni a jiné příběhy od Olympie. Bylo však nutno původní předlohy upravit. Úprav se ujal Petr Barč a kolorování Michal Kocián. Byly také upraveny texty – došlo k náhradě a nebo vypuštění některých výrazů, které již dnes nikdo nezná. Například „Povinná služba“ byla změněna na „hodinu tělocviku“. Povinná služba byla mimoškolní dvouhodinová akce, na které hoši cvičili a hlavně byli vychováváni k oddanosti Říši.”

Po nedokončených SVORNÝCH GAMBUSÍNECH začal vycházet jiný komiks o kroužku Správného kluka LVÍ SRDCE, který také kreslil M.Čermák a jehož autorem byl dvacetiletý František Smrček  – vedoucí redaktor SPRÁVNÉHO KLUKA. Seriál u čtenářů příliš neuspěl a také brzy přestal vycházet.

SPRAVNY_KLUK_2.rocnik_(1944)_cislo_11_novy_komiks

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivované číslo časopisu SPRÁVNÝ KLUK – kliknutím na náhled strany:

SPRAVNY_KLUK_2.rocnik_(1944)_cislo_01

SPRAVNY_KLUK_2.rocnik_(1944)_cislo_11

SPRAVNY_KLUK_2.rocnik_(1944)_cislo_13

 

2 Responses to SPRÁVNÝ KLUK – tři čísla z roku 1944

 1. Olda Šanda napsal:

  Dobrý den.
  Chtěl bych upozornit, že na stránce Stáhnout je u časopisu Správný kluk chybně uvedeno, že jde o číslo 11 druhého ročníku. Toto číslo je správně 23.
  Olda

  • Totem napsal:

   Ďakujeme za upozornenie.
   Všetky odkazy som upravil. Názov súboru si však bude musieť po stiahnutí opraviť každý sám.
   totem

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *