SOKOLÍK – 1.ročník – 1905

Dnes archivovaná čísla časopisu SOKOLÍK z roku 1905 pro www.detske-casopisy.cz  digitalizoval Radim S. Veliký dík!

První číslo SOKOLÍKA je datováno 25. lednem roku 1905. Sešit č.1 má na titulní straně uvedeno SOKOLÍK ČASOPIS PRO DĚTI, redaktor Ota Havel v Kolíně. A v tiráži  na 16. straně je uvedeno: „Vydavatel a redaktor Ota Havel v Kolíně“. Všechny čísla vycházely s jednotnou kreslenou obálkou.

V knize Štefana Švece ČESKY PSANÉ ČASOPISY PRO DĚTI (1850-1989) je o časopisu SOKOLÍK zmínka pouze v poznámce na straně 605: „… v prvních letech 20. století mj. dětské časopisy SOKOLÍK a DĚTSKÝ KOUTEK, šlo však spíše o reklamní tisky, než o skutečné časopisy …“ Fakt je, že v 1. čísle jsou čtyři celostránkové reklamy na Kolínskou kávu a cikorku.

Časopis na úvod otiskl medailon Lva Nikolajeviče Tolstého, tehdy téměř osmdesátiletého:

„Vidíte dnes tvář starce, jakých rodí jen málo v tisíciletích. Dnes uznáván jest Tolstoj za nejslavnějšího muže, spisovatele, dobrodince světa celého od všech národů vzdělaných. Je to bohatý člověk, který však prostě žije v práci polní a při tom spisuje tak slavná díla pro děti, mládež i dospělé, pro lid i pro učence, že nikdo se mu nemůže rovnati. …“

Vetšinu čísla (9 stran) zabral příběh Oty Havla CHYTRÝ VEJMINKÁŘ, který napsal na motiv národní pohádky:

A jedna stránka měla nadpis HÁDANKY (prozradím rébus: Karel Erben):

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu SOKOLÍK z roku 1905, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu SOKOLÍK  – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA.V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla SOKOLÍK zde >>>

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *