SLUNÍČKO – časopis pro nejmenší – 18.ročník – 1984-85 (mimo čísel 02,11 a 12)

O tomto časopise se můžete dočíst na stránkách našeho webu https://www.detske-casopisy.cz/slunicko/.

Redakce tohoto ročníku pokračuje v nastoleném trendu pro nejmenší čtenáře.

Redakci pouze opustil Eduard Petiška (1924 – 1987) a zbývající obsazení zůstává stejné.

V každém čísle je hodně básniček a říkanek k lehkému zapamatování, a tak se je děti mohou snadno naučit.

Nechybí pohádky, povídky a krátké příběhy o dětech a zvířátkách.

Řada malířů a ilustrátorů přispívala do SLUNÍČKA. Radek Pilař (23. dubna 1931, Písek – 7. února 1993 hřbitov Vyšehrad, Praha), Helena Zmatlíková, (19. listopadu 1923, Praha – 4. dubna 2005 Praha), Věra Krumhanzlová, (6. prosince 1946  Praha ), Miroslav Barták, (1938 Košice),  Miloš Nesvadba (17. dubna 1925, Praha – 22. července 2020, Praha), Olga Čechová (1925 Brno – 2010 Praha) a další.

Stále pokračuje kreslený seriál Cour a Courek. Kreslí Adolf Born a píše Svatopluk Hrnčíř. Ve 12. čísle již vychází 187 pokračování.

Další seriál, čtyř obrázkový příběh beze slov o trpaslících Střapečkovi a Metličkovi vycházel ve SLUNÍČKU v letech 1983 -1990. Tento komiks zprvu vycházel ve Čtyřlístku od roku 1975 do roku 1978. Střapečka a Metličku od Branislava Liberdy (narodil se v Třinci 28. srpna 1937- zemřel  31. května 2020 Třinec.), někteří starší čtenáři neměli je rádi pro jejich dětinskou naivitu. Ale autor mířil svými kresbami na ty nejmenší děti, a protože byly beze slov, tak mohli čtenáři sami vyprávět co se na obrázcích děje.

V tomto ročníku autoři seznamovali děti s dětskými časopisy z jiných zemí. Byly to zejména ze socialistických států. Veselé kartinky ze Sovětského svazu, Pasalo z Kuby , slovenské Včielky  a z dalších zemí.

Nechyběly stálé rubriky: MALUJEME“ a soutěž DOBRÝ CHODEC“. Prostřední čtyři stránky 14 – 17 „HRAJEME SI“ byly věnovány dětským hračkám. Panenkám, různým skládačkám, vláčkům, autíčkům, stavebním strojům, také různým houpacím koníkům a dalším hračkám. Ke kresbám příslušných hraček také bylo vyprávění o nich. Tyto stránky měly motivovat děti ke hraní.

Celoroční cyklus MALOVANÉ KRABIČKY. Na obrázcích byla jednotlivá písmenka abecedy, představující panáčka, který představoval písmenko. Na druhém obrázku byla věc, která tímto písmenkem začínala. Děti si měly obrázky vystřihnout a nalepit na velké krabičky od zápalek. Na jedné straně byl panáček a na druhé straně věc, kterým uvedeným písmenem dotyčná věc začínala. Na bočních stranách, škrtátkách, bylo nalepeno písmenko. Děti to mělo motivovat ke tvoření stavebnice a rukodělné a estetické výchově.

A také SLUNÍČKO v tomto ročníku zveřejňovalo různé hádanky, hledání chyb na obrázcích, omalovánky, drobné výrobky, rýmovačky a stolní hry.

V každém čísle byl odkaz pro učitele, vedoucí jisker a družin, jak lze využívat jednotlivé články pro kolektivní výchovu dětí. Také to měl být návod i pro rodiče, který vlastně uváděl, jak používat obsah časopisu k rozvoji dětí.

Prostřední strany SLUNÍČKA 09 až 16 jsou na šířku poloviční. Byly na nich hádanky, omalovánky, vystřihovánky a různé hledačky, komiks Střapeček a Metlička, které navazovaly na další poloviční stránku. Tyto stránky byly také určeny pro vystřihování. Stránky jsem spojil v jednu stránku pro lepší přehled (strana 10 a 11, 12 a 13, 14 a 15). Žádná stránka nechybí.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu SLUNÍČKO z roku 1984-85, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu SLUNÍČKO – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA„. V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu SLUNÍČKO zde >>>

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *