SLOVENSKÁ MLÁDEŽ – 01.ročník (1949)

Dnes archivované číslo časopisu  SLOVENSKÁ MLÁDEŽ z roku 1949 pro www.detske-casopisy.cz  digitalizoval Petr S. Veliký dík!

Specifickou kapitolu mezi exilovými časopisy tvoří novinářská a literární produkce slovenských poválečných emigrantů, kteří vydávali desítku slovenských listů  – například  JUHOAMERICKÝ SLOVÁK, SLOVENSKÁ RODINA V ARGENTINE, SLOVENSKÉ ZVESTI, NAŠA ZEM, SLOVENSKÁ MLÁDEŽ,  SLOVENSKÁ REPUBLIKA, … Většina slovenských zahraničních časopisů se udržela několik ročníků. SLOVENSKÝ ŽIVOT V ARGENTINE dokonce vycházel 30 let až do roku 2003.

Petr S. poslal společně s digitalizovaným číslem titulu SLOVENSKÁ MLÁDEŽ i základní informační text: “Slovensky psaný časopis Slovenská mládež byl založený v březnu v roce 1949 v Buenos Aires. Časopis Ústredia slovenskej mládeže v zahraničí. Hlavní redaktor: A. Macek. List vycházel necelé dva roky. Je doloženo 12 čísel.”

Jen pro zajímavost – stejnojmenný časopis vycházel už v roce 1917 v USA. Otiskoval poezii, články o národních a mezinárodních záležitostech, zprávy o kostele i zemědělské informace. Takto vypadala titulní strana vydání z března 1919:

Rozdíl mezi oběma tituly není jen třicetiletý časový odstup, ale především akcent na politické souvislosti mezi svobodným a zadrátovaným světem.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu SLOVENSKÁ MLÁDEŽ z roku 1949, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný přispěvatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivované číslo časopisu SLOVENSKÁ MLÁDEŽ   – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA.V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla XXX zde >>>

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *