SEVERKA – román na pokračování dokončený po 25 letech

V „nultém čísle“ 33.ročníku časopisu JUNÁK (1990) – bude archivováno 24.12.2015 – vyšla na stranách 8-9 první část románu na pokračování PŘÍBĚHY STARÉHO VLKA. A na poslední – 16.straně – je otištěn komiks s názvem epizody STARÉ TÁBOŘIŠTĚ, která je s románem uvnitř čísla propojena. Jako autor je uveden Z.Jonáš, příběh i komiks nakreslil Marko Čermák.

V 6.čísle (11/1990) –  vychází 7. a poslední část příběhu uvnitř časopisu. V 1.čísle 34.ročníku JUNÁKA (1/1991) pokračování PŘÍBĚHY STARÉHO VLKA chybí, ale komiks na poslední straně pokračuje – tohle pokračování má název PÁTRÁNÍ PO TAJNÉM DOUPĚTI.

JUNAK_34.rocnik_(1991)_cislo_00_komiks

Ve 3.čísle 34.ročníku (2/1991) je na poslední straně komiksu (tentokrát s názvem  V PASTI) uveden jako autor Jiří Macek (mimo jiné spoluhráč ilustrátora Marko Čermáka v kapele Paběrky).

Miloš Zapletal byl v době otiskování PŘÍBĚHŮ STARÉHO VLKA šéfredaktor JUNÁKA a pseudonym Z.Jonáš zvolil v narážce na přezdívku hlavního hrdiny své „trilogie“ SEDMIČKA (1976), OSTROV PŘÁTELSTVÍ (1983) a CVOCI (2008).

SEVERKA_MZ_2

Výše uvedená fakta zmiňuji proto, že PŘÍBĚHY STARÉHO VLKA zůstaly nedokončeny, respektive přestaly v JUNÁKU vycházet na pokračování. Až nyní, v předvánočním čase, vyšel nedokončený příběh z roku 1990 knižně – s novým názvem SEVERKA. A má sympatických 275 stran.

SEVERKA obsahuje včetně titulní a zadní strany obalu knihy 11 ilustrací Marko Čermáka – některé jsou zřejmě „původní“  ale většina byla otištěna už v roce 1990, kdy román vycházel na pokračování. Příklad: obálka knihy SEVERKA a titulní strana 6.čísla JUNÁKA z 11/1990.

JUNAK_34.rocnik_(1991)_cislo_06

Komiks, který byl s příběhem v JUNÁKU propojený, v knize SEVERKA není. Ale o děj ochuzen nikdo nebude – je v knize vždy jako samostatná kapitola s podtitulem DLOUHÁNOVO VYPRÁVĚNÍ. Skvělé je srovnat stránku komiksu a textem v knize – i pro neznalce je rázem jasné, jak obtížné pro ilustrátora i autora libreta je původní text osekat na nejnutnější možnou míru a přitom neztratit zájem čtenáře. O kolik odboček a košatosti děje je čtenář komiksu (proti čtenáři klasické knihy) ochuzen. Už k vůli tomuto stojí číst obě verze – PŘÍBĚHY TARÉHO VLKA s komiksem a SEVERKU.

Originálnost vyprávění Miloše Zapletala začíná už na první „půlstránce“ (strana 7): „NĚKOLlK SLOV NA MíSTĚ PŘEDMLUVY. Přiznám se, že předmluvy nemám v knížkách moc rád. A u přiběhů, povídek, novel a románů je považuju za zbytečné. Čtenář se chce hned ponořit do děje, tak proč ho zdržovat nějakými, nejspíš zbytečnými řečmi.
A přece jsem musel svou nechuť překonat a k této knize předmluvu napsat. Aby bylo jasné, za jakých zvláštních okolnosti vznikala, kdo vlastně jsou její praví autoři, proč byly poslední kapitoly dopsány víc než dvacet let poté, co časopis Skaut-Junák otiskl kapitoly úvodní.
Protože však myslím na netrpělivé čtenáře, rozhodl jsem se předmluvu umístit až na konec knihy. Přestože se vždycky zařazují na začátek. Řekl jsem si, že pokud bude zpráva o vzniku téhle knihy někoho vůbec zajímat, tak jenom toho, kdo ji dokázal přečíst až do konce.“

JUNAK_34.rocnik_(1991)_cislo_00_pribehy_stareho_vlka

Každý, kdo někdy zakládal skautský oddíl na „zelené“ louce, tuhle knihu shltne na posezení. Je vidět, že Miloš Zapletal dovede úžasně zužitkovat roky a zkušenosti s vedením oddílu nejen v Pardubicích, ale později i v Liberci, kde oddíl na „zelené louce“ založil.

V anonci knihy se píše: „Děj knihy Severka se odehrává po listopadové revoluci roku 1989, kdy se opět svobodně mohl obnovit skauting a v jednom zapadlém pohraničním městečku se místní učitel rozhodne založit skautský oddíl. Sledujeme jeho vznik, získávání místních kluků, první schůzky a výpravy. Vše obalené do dobrodružného příběhu a prokládané časopisem, který vedoucí pro svůj oddíl vydává.“

Knihu lze zakoupit i ve skautském internetovém obchodě.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *