SEDMIČKA PIONÝRŮ – 7.ročník – 1973-74

Dnes archivované čísla časopisu SEDMIČKA PIONÝRŮ z let 1973-74 pro www.detske-casopisy.cz  digitalizoval Petr S. Veliký dík! Snad se brzy podaří někomu z návštěvníků tohoto webu digitalizovat chybějících 42 čísel 7.ročníku : -)

V tiráži dnes archivovaných čísel (konkrétně v 33. čísle) se píše: SEDMIČKA PIONÝRŮ ČTENÍ PRO CHLAPCE A DĚVČATA NA 7 DNÍ. Týdeník pro chlapce a děvčata – Vydá­vá česká ústřední rada Pionýrské orga­nizace SSM v Mladé frontě — Ročník VII — Redakce 116 16 Praha 1, Staroměst­ské náměstí 17 — Šéfredaktor Jan Rys­ka — Zástupce šéfredaktora Radek Kubínek — Graficky upravuje Václav Ryti­na — Tiskne Svoboda, grafické závody, n. p., závod 1, Praha 5, S. M. Kirova 43 — Rozšiřuje PNS — Informace o před­ platném podává a objednávky přijímá každá pošta í doručovatel — Objednáv­ky do zahraničí vyřizuje PNS, ústřední expedice tisku, odděleni vývoz tisku,  Jindřišská 14. Praha 1 — Předplatné na čtvrt roku 13 Kčs. na půl roku 26 Kčs. celoroční 52 Kčs — Nevyžádané rukopi­sy, fotografie a kresby se nevracejí — Cena 1 Kčs — Toto číslo vyšlo v Praze 19. dubna 1974″

Wikipedie o časopisu SEDMIČKA PIONÝRŮ uvádí:

Sedmička byl populárně zaměřený dětský časopis vycházející v letech 1968 až 1992. Vznikla v květnu 1968 transformací Pionýrských novin. Od roku 1970 vycházela jako Sedmička pionýrů, v roce 1990 se vrátila k původnímu názvu. Byla určena pro věkovou skupinu 10 až 15 let, vycházela s týdenní periodicitou. Zaměřovala se na rozhovory s populárními herci, zpěváky a sportovci, zajímavosti ze světa a z kultury, povídky a zábavné čtení. Pravidelně přinášela texty písní včetně notového zápisu s akordovým doprovodem a oblíbené komiksy. Od roku 1976 otiskovala francouzský komiks Asterix.“

Jiří Ondrášek ve své bakalářské práci „Časopisy pro děti a mládež vletech 1988 a 2008. Ideologie a propaganda, reklama a marketing“ (2010) uvádí:
„Články v Sedmičce pionýrů jsou velmi různorodé a týkají se všeho, co čtenáře cílové věkové kategorie zajímalo, nebo spíše mělo zajímat. Jsou zde rovněž texty výchovné, články motivující k různým způsobům trávení volného času, k dobrým výsledkům ve škole, ve sportovních a jiných soutěžích a podobně. Značnou část obsahu tvoří texty, jejichž význam je evidentně ideologický.“

SEDMIČKA PIONÝRŮ nezapře, že je následovníkem PIONÝRSKÝCH NOVIN. Hned druhá a třetí strana byly ideologicky vhodně zaměřené (jakýsi „kaleidoskop“ BYLI JSME PŘI TOM a 25. VÝROČÍ ZALOŽENÍ PIONÝRSKÉ ORGANIZACE).

SEDMIČKA PIONÝRŮ pravidelně na poslední dvojstraně publikovala notový záznam s akordy a textem některé z písní, které její čtenáři zpravidla znali z tehdejšího rozhlasu a televize.

Na poslední straně časopisu vycházel komiks JEN POČKEJ!  Tomáš Prokůpek, Pavel Kořínek, Martin Foret a Michal Jareš ve výpravné publikaci DĚJINY ČESKOSLOVENSKÉHO KOMIKSU 20. STOLETÍ na straně 715 píší:

„Spíše drobnějšími přetisky pak o sobě dával vědět i sovětský obrázkový seriál. Slovenský časopis Život tiskl v letech 1971 a 1972 celou řadu krátkých komentovaných cyklů, adaptujících zřejmě starší animované předlohy. Coby určitou dílčí přejímkovou tendenci lze pak v normalizačním Československu vnímat snahy o seriálové vytěžení oblíbených jinomediálních prací,? několikerého komiksového či parakomiksového převedení se tak dočkala především populární řada animovaných grotesek o vlku a zajícovi Jen počkej!. Ve slovenské části republiky věnoval jejich zápolení prostor časopis Život (v roce 1971 pod titulem Nešikovný vlk a smelý zajac, o rok později jako No počkaj!) a Svet socializmu (Vlk a zajac, 1977), v Čechách a na Moravě tiskly jejich příběhy Květy (1981) a Sedmička pionýrů (Jen počkej, zajíci!, původní práce Felixe Kamova, Arkadije Chajta a Alexandra Kurljandského zde adaptoval český kreslíř Václav Rytina.“

Ve 39. čísle komiks JEN POČKEJ! vystřídal TAJEMSTVÍ PYRAMIDY – desetistránkový kreslený seriál (od 39. do 48. čísla). Příběh nezdolných sovětských archeologů hledající v Egyptě hrobku faraóna Hirena, který ke stavbě své hrobky používal radioaktivní materiál. Scénář napsal podle románu Gleba Golubkova  Tibor Cs. Horváth a nakreslil Imrich Sebök. 4.6.2014 jsme celý příběh archivovali do naší KNIHOVNY.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu SEDMIČKA PIONÝRŮ z let 1973-74, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný přispěvatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku archivované čísla časopisu SEDMIČKA PIONÝRŮ – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA.V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu SEDMIČKA PIONÝRŮ zde >>>

 

One Response to SEDMIČKA PIONÝRŮ – 7.ročník – 1973-74

  1. Robert Pavelka napsal:

    Pouze si dovolím malou poznámku ohledně komiksů. Jen počkej byl takovým přechodně nouzovým řešením, Tajemství pyramidy spadá do ranku většího množství maďarských tvůrců, leč jako několik ostatních bylo poměrně značně „sestříháno“ – kdo by chtěl vědět podrobnosti, nechť nahlédne do Encyklopedie komiksu (díl 2).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *