Prvních 7 čísel – SVĚTOVÉ POHÁDKY – 1920

O titulu SVĚTOVÉ POHÁDKY jsem neměl do dnešního dne žádné povědomí. Díky Damrovi, který poslal pro www.detske-casopisy.cz prvních 7 digitalizovaných čísel z roku 1920 jsem si obzor rozšířil.
Damro: “ Jedním z počinků českých nakladatelů a vydavatelů bylo podporovat čtivost a zejména prosazovat český jazyk. Proto také koncem 19. století a začátkem 20. století, mimo české noviny a časopisy, začaly vydávat velmi oblíbená týdenní nebo čtrnáctidenní periodika tzv. sešitové edice. Byly to většinou dobrodružné příběhy, detektivky (Clifton, Tom Shark, Buffalo Bill nebo později oblíbený Dobrodružný svět a jiné) jejichž literární kvalita nebyla mnohdy na úrovni, ale lákaly ke čtení.
Současně vycházely pro děti pohádkové příběhy, klukovské a podobné. Byly to Pohádky za korunu, České pohádky pro malé dítky, Veselé čtení naším hochům a řada dalších.
Jedním z vydavatelů byl Alois Zelinka, vlastnící hudební nakladatelství a Velkoobchod papírem v Mariánských horách – Moravské Ostravě . Ve dvacátých letech vydával Světové pohádky a to 2x do měsíce. Na 16 stranách převyprávěl většinou Rudolf Eliáš jak pohádky, tak různé příběhy, např. Sindbadova dobrodružství. Příběhy byly vydávány na nekvalitním novinovém papíru i když s barevnou obálkou, aby jejich cena byla co nejnižší.
Formát sešitu byl 13 x 18 cm, a grafika se v sešitě různě měnila.
Jak dlouho nakladatelství bylo v provozu a k počtu vydaných Světových pohádek nemám bližších informací.
Dnes dávám k dispozici sběratelům všech sedm sešitů , které mám. U některých chybí obálka.“
Ilustrace k pohádkám (vyjma celobarevné obálky – titulní strany), jsou jen v 1.čísle. I to potvrzuje snahu o co nejlevnější výrobní náklady a přijatelnou cenu pro čtenáře – 1 Kč.
K doplnění informací, které Damro poslal, se mi podařilo dohledat ohledně nakladatele A.Zelinky drobnou související informaci. Původní sazeč Emil Dobrovolný, který po svém společníkovi (jenž padl v roce 1915) převzal v Přerově tiskárnu „Šutt a Dobrovolný“, podnikal ve stejné době jako A.Zelinka. Jejich cesty se střetly, protože: „1926 Dobrovolný ohlásil vyrovnání pro finanční potíže, způsobené zřejmě především nedobytnými pohledávkami za tisk spisů Františka Sokola Tůmy pro ostravské nakladatelství Alois Zelinka.“
Veronika Srbová ve své bakalářské práci z roku 2012 („Hraničářský román“ Františka Sokola-Tůmy v kontextu vývoje české společnosti ve Slezsku prvních desetiletí 20. století) píše: „Sokol-Tůma si značně polepšil finančně, a to i přes úpadek nakladatele Zelinky, který ho velmi poškodil. Nakladatel Alois Zelinka začal vydávat sebrané spisy Sokola-Tůmy. Knihy měly velký úspěch, nicméně celý podnik byl nad finanční síly mariánsko-horského knihkupce a ten zbankrotoval. Sokola-Tůmu to velice zasáhlo, považoval totiž výnosy ze sebraných spisů za své budoucí zajištění ve stáří, a když o ně přišel, začal se bát o svou budoucnost. Špatný psychický stav se zřejmě podepsal na jeho zhoršeném zdraví – dostal záchvat mrtvice a ochrnula mu ruka. Nezbavil se ani chorobného strachu ze ztráty peněz – všechny je nosil do konce života stále sebou v malém kufříčku.“
Bez zajímavosti není (dva roky po 1.světové válce) apel Aloise Zelinky na „čechy“– viz. poslední strana 1.čísla: „Kupujte své potřeby pouze u českého knihkupce, nepodporujte naše nepřátele!“
Alois Zelinka propagoval SVĚTOVÉ POHÁDKY i na korespondenčních lístcích (pro ty, kteří už neví, co to byl „koresponďák“: text se na takovémto lístku psal z jeho druhé strany). Tento lístek je zřejmě z roku 1921.
Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění souvislostí kolem vydávání SVĚTOVÝCH POHÁDEK v roce 1920, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhled titulní strany.
Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) SVĚTOVÉ POHÁDKY do svého počítače či tabletu ve formátu PDF kliknutím na náhled titulní stranu
Dobrý den, jakou ma tato kniha cenu pro sběratele. Děkuji.
Pane Kubalo, nemohu říci jaká cena je pro sběratele, uvedená čísla jsem našel doma a protože se věnuji dnes již spíše digitalizování dětských časopisů tak jsem je zde oskenoval, aby byly zachovány takové časopisy a další tisky pro děti pro další generace. Hodnota je spíše historická.