Prvních 5 čísel časopisu KOMETA – 1989

KOMETA, obrázkové seriály pro chlapce a děvčata – dnes už legendární komiksový časopis, který začal vycházet ještě před „sametovou revolucí“. Dnes přinášíme premiérově prvních 5 čísel, které vyšly v roce 1989.

Vydávalo jej nakladatelství Svépomoc Praha a tiskly Polygrafické závody, z. p. Bratislava-Krasňany. KOMETU nešlo předplatit! Tiráž obsahovala informaci, že se jedná o „Neperiodický merkantilní tisk“ – musel jsem tehdy ve slovníku cizích slov zjišťovat, co znamená to záhadné slovo „merkantilní“. Dnes už vím, že se jednalo o „nepravidelně vycházející obchodní tiskovinu“ 🙂

První číslo KOMETY vzbudilo mezi fandy nadšení, i když Foglarovu Chatu v Jezerní kotlině (na pokračování – v letech 1969-1970) i Saudkovo Tajemství Zlatého koně (v roce 1979 u České speleologické společnosti) měli už dávno doma v černobílých vezích. V novém časopisu vycházely tyto kreslené seriály sice na pokračování, ale zato barevně!

KOMETA_chata

WIKIPEDIE: „…časopis vycházel od roku 1989 do 1992 a objevilo se v něm velké množství kvalitních autorů. Časopis sice otiskoval i klasické kousky např. Káji Saudka, ale svůj prostor zde nalezly i nové tváře. Mezi nejznámější komiksy v tomto časopise patří Válka s mloky Jana Štěpánka, Tajemství Enny Jana Patrika Krásného, Mr.Sweet Bohumila Fencla a další. V časopise KOMETA je též velmi patrný fakt, že po roce 1989 se většina komiksových autorů snažila navázat na tvorbu Káji Saudka. Patří mezi ně např. Miroslav Schönberg, Štěpán Mareš, Ervé a další. Autorům tohoto období se všeobecně říká „Generace 89″. Po zániku KOMETY (a s ní i další spousty komiksových periodik) český komiks na mnoho let usíná a komiksová scéna zůstává pod kontrolou pouze Čtyřlístku a disneyovským časopisům od Egmontu, jako je Kačer Donald.“

A ještě jedna zajímavá citace z KOMIKS.CZ : „Ne všichni si možná uvědomují, že asi nejznámější český komiksový magazín začal vycházet ještě před Listopadem a že v roce největšího boomu, tedy v roce 1990, vyšlo deset čísel (k měsíčníku chyběl jen malý krůček). KOMETA představovala první časopis, zaměřený výhradně na komiksy a zatím drží rekord v počtu čísel – 36. Nejmladší generaci čtenářů pomohla znovuobjevit Foglara a Saudka a přinesla řadu nových výborných seriálů (Kubic & Hanuš – Dračí let, Šorel & Hlavsa – Hlídač na Ikaru, Fencl – Mr. Sweet ad.). Jenže brzy začala mít problémy – zhroutila se distribuce, narostly ceny, náklad byl socialisticky naddimenzovaný (přes 200 000 kusů, z dnešního hlediska úplně neskutečné). Redakce zareagovala tím, že přestala platit autorům – první odešel Saudek, postupně další. Jejich místa pak nahrazovali noví, často slabší tvůrci, takže čísla po třicítce už jsou k nečtení. A děly se i další nepříjemné věci – autorům se originály vracely poškozené, některým se nevrátily vůbec. Smutný konec průkopnického projektu.“

Digitalizaci komiksového časopisu KOMETA pro www.detske-casopisy.cz zajistil Jiří Z.  – patří mu velké díky!

Stáhni si KOMETU do svého tabletu, pc, notebooku – v jednom PDF souboru – klikni na náhled strany:

Kometa_(1989)_cislo_01

Kometa_(1989)_cislo_02

Kometa_(1989)_cislo_03

Kometa_(1989)_cislo_04

Kometa_(1989)_cislo_05

 

 

8 Responses to Prvních 5 čísel časopisu KOMETA – 1989

 1. karel napsal:

  Dobrý den Chtěl jsem se zeptat,jestli někdo neví kde bych mohl sehnat čísla Komety 32,33,35,36. Jinak mám všechny i dvě malé Kometky i všechny tři magazíny Komety,děkuji za tipy.

  • Michal napsal:

   Dobry den,shanite jeste casopis Kometa cisla 32-33?Mam je k dispozici,ve vybornem stavu..jaka je Vase predstava o cene?

 2. Dazul napsal:

  Všechny KOMETY jsou digitalizované na tomto webu a zpřístupněné pro registrované uživatele.

 3. Ruiz Aw napsal:

  Vůbec nechápu tu neochotu podělit se s neregistrovaným uživatelem, případně přísnost při registraci. Jen bych si prostě chtěl přečíst pár čísel Komety, protože mám na ně takové příjemné, ale matné vzpomínky. Jsou prostě i tací, kteří nemají skener ani časopisy k naskenování.

  Při případném prozření, prosím info na můj mail.
  vitoscaleta@olny.cz

  Děkuji

 4. Dazul napsal:

  Pokud bychom volně zpřístupnili všechny digitalizované čísla starých dětských časopisů, porušili bychom (u některých časopisů) autorský zákon a demotivovali bychom zájemce o přístup do archivu aby digitalizovali alespoň jedno jediné číslo. Vzhledem k tomu, že je pořád ještě dost časopisů přístupných na webu například ve formátu JPG, může i ten, kdo nemá přístup ke scaneru alespoň jedno číslo zpracovat podle instrukcí (což zabere také dost času).
  Projekt http://www.detske-casopisy.cz je nekomerční, dobrovolnická aktivita, která může fungovat jen díky tomu, že každý z registrovaných uživatelů „obětuje“ alespoň trochu svého času ve prospěch „záchrany“ alespoň jednoho jediného čísla z širokého spektra časopisů pro děti a mládež.

  • Hozd napsal:

   Nezbývá než s Dazulem souhlasit.Sám pravidelně skenuji a upravuji další čísla časopisů která zde na tomto webu nejsou. Jde skutečně též i o motivaci kdy neveřejný archiv nás nutí se k něčemu novému naučit tj. skenování a úprava časopisů. Sám jsem takto začínal a mohu řící že mě to dnes i baví a to toho času moc není. Pro představu se svojí běžnou technikou tj. skener na multifunkční tiskárně a s program Adobe Pro jsem schopný provézt kompletní převod jednoho časopisu tj. skenování, ořezání, světelná úprava, otáčení, převody atd. vč. zaslání souboru (Jpge a Pdf) administrátorovi a to dle rozsahu (do 40 stran)a stavu časopisu cca do 2 hodin.
   Časově náročné je skenování, úpravy a převody jdou rychle. Třeba jsou ale zkušenosti jiné. Zatím i těch časopisů které zde chybí je stále hodně a tak ať se nám daří web naplňovat.Zdravím.

 5. Palo Dodak napsal:

  Skenovani? xaxa, pouzivejte fotaky radeji… upravy si radeji udelam sam. A kdyz nesdilite vy s nama, tak my s vama taky ne. Ohanite se autorskymi pravy, ktere porusujete tak jako tak.
  GDPR na vas a vasi „databazi“

 6. tom s napsal:

  Navrhuji podobné výlevy rovnou mazat. Nemá smysl pořád dokola psát tutéž odpověď, to mi přijde jako házet hrách na zeď.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *