První číslo časopisu ROJ – 9.ročník – 1940

Dnešní číslo časopisu ROJ z roku 1940 pro www.detske-casopisy.cz upravil Noonian. Velmi děkujeme!

Dnešní titul patří k těm, které do archivu vkládáme přesto, že jeho kvalita není z nejlepších. Ale jeho dokumentační hodnota převažuje a pokud se nám nepodaří sehnat kvalitnější exemplář, jsme rádi i za něj. Třeba se díky čtenářům tohoto webu …. 🙂

Měsíčník ROJ měl podtitul „časopis nových dětí„. Šéfredaktorem byl Josef Spilka (*1899  +1986) – prozaik, básník, sběratel a adaptátor lidové slovesnosti, autor knih pro děti. Časopis ROJ vycházel „tiskem a nákladem České grafické Unie a.s.“.

Archivovaný ROJ je z doby Protektorátu, období kdy vládla cenzura tisku a redakce dětských časopisů s delší tradicí se snažily stavět i na dobré české literatuře pro děti. Reportáž o návštěvě české spisovatelky Marie Majerové ve zlínské škole, patří mezi tento typ příspěvků.

roj_09-rocnik_1940_cislo_04_marie_majerova

Naučný článek o vynálezci knihtisku – muži, který pomáhal měnit svět, patří mezi články, které zapadají do všeobecného vědomostního rozhledu mladých lidí.

roj_09-rocnik_1940_cislo_04_pribeh_jana_gutenberga

Ani v ROJI nemohla chybět  stránka s rébusy a hádankami, kde si čtenáři procvičovali mozek.

roj_09-rocnik_1940_cislo_04_hadanky

Štefan Švec v knize ČESKY PSANÉ ČASOPISY PRO DĚTI (1850-1989) mimo jiné o časopisu ROJ uvádí:

Roj byl určen starším dětem. Původně měl tisknout zejména tvorbu žáků reformních škol, postupně se však jeho záběr i publikum značně rozšířily, titul dostal téměř novinovou podobu s fotografiemi a trojsloupcovou sazbou. Dál především podporoval tvorbu starších žáků, ale vychovával své čtenářstvo i k solidaritě (informovalo akcích ve prospěch nemajetných spolužáků, rodin s nezaměstnaným živitelem atd.). Publikoval prózu, poezii a naučené články.
Roj by se dal svým obsahem a zaměřením na dětské a dospívající publikum do jisté míry přirovnat k dnešnímu ABC (časopisu). Na jeho stránkách byly uveřejňovány povídky a pohádky pro děti a mládež, populárně naučné články z oblasti fyziky, přírodopisu a zeměpisu, nechyběly ani cestopisy a biografie slavných českých osobností. Jako zpestření byly dětem nabízeny rébusy, křížovky a soutěže. Články byly doplňovány fotografiemi, kresbami a plánky. Na své si přišli i příznivci kutilství, modelářství a šachů.“
Skvělou úroveň prokazoval časopis především po stránce textové, a to v původních příspěvcích i ve výběru ukázek z děl cizích i domácích spisovatelů, klasických i moderních. Časopis publikoval ve své Knihovničce Roje i literární přílohy uvnitř čísla, k některým číslům přidával též knižní prémie. Od roku 1937 obsahoval i články ve slovenštině. Tiskl také články z jiných, starších časopisů pro děti a mládež (Klas, Vzhůru na stráž, Zora, … ), dopisové zprávy ze samospráv reformních škol „Z naší samosprávy“ a rubriku rébusů a hádanek „Udice kamaráda Otazníka“.
„Časopis dosáhl vyváženosti v jednotlivých složkách, přesto nejvyšší úroveň měla část zahrnující oblast techniky, vědy a umění, prezentované zajímavě ztvárněnými literárními formami (reportáž, fejeton, medailon, rozhovor, beseda, úvaha, esej). Jeho pořadatelé se s úspěchem pokusili ovlivňovat práci žáků ve školách (žákovské samosprávy) i mimo školu (kluby Roje).“
Časopis vycházel černobíle, publikoval mnoho fotografií. Měl rubriky jako „Zajímavý svět“, „Veselý koutek“ či „Naše práce a zábava“. Byl ceněn dobovou kritikou literatury pro děti.
Protektorátní úřady zastavily jeho vycházení v roce 1942.“

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k dokreslení souvislostí kolem vydávání časopisu ROJ v roce 1940, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE dolů pod náhledem titulní stránky.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku všechny strany archivovaného čísla ROJ – kliknutím na náhled strany:

roj_09-rocnik_1940_cislo_04

3 Responses to První číslo časopisu ROJ – 9.ročník – 1940

 1. Anatolij Šitov napsal:

  Děkuji za digitalizaci časopisu ROj a komentář.
  Na titulní straně prvního čísla časopisu z roku 1941 /10. ročník/ jsou jména 3 redaktorů: Josef Spilka, Ladislav Hanus a Jaroslav Lebeda.
  Autorem Příběhu o Guttenbergovi je Julius Fučík.
  Ladislav Hanus (1890 – 1943) byl vedoucí člen učitelské unie a redaktor dětského časopisu Roj, v němž v letech 1940 – 42 bylo uveřejněno 11 článků Julia Fučíka. V roce 1943 byl popraven nacisty v koncentračním táboře Mauthausen. Jeho jméno nese pražská ulice na Pankráci.
  Mohl bych doplnit komentář dle svých poznámek…

 2. Dazul napsal:

  František Vild je pseudonym Julia Fučíka? Vím, že používal Fuchíl, Pavlov, Jef a Besi, ale že používal i František Vild je pro mne nová informace. Je to někde ověřitelné?

 3. sweetree napsal:

  Ahoj Dazule 😉
  4 years later…
  … zkus https://bit.ly/30rCQba
  a vyhledat Vild, je uveden mezi pseudonymi.

  -sweetree

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *