Přílohy časopisu OHNÍČEK – 17.ročník – 1966-67

Přílohy, které vycházely v časopise OHNÍČEK 17.ročník v letech 1966-67 pro www.detske-casopisy.cz digitalizoval Karbulinek. Děkujeme!

I když byl průkopníkem a nejčetnějším realizátorem „příloh“, v dobách reálného socialismu, časopis ABC, nějakou přílohu, minimálně v podobě vystřihovacího románu na pokračování, měl minimálně jednou zřejmě každý titul. OHNÍČEK tiskl romány na pokračování často (Mikulášovy patálie, Boříkovy lapálie, Alenčina putování, …), ale těch „vystřihovacích“, ze kterých by bylo možno sestavit knihu, bylo o poznání méně. A tak si v dnešním článečku dovoluji představit dva vystřihovací romány, které vycházely jako příloha 17. ročníku OHNÍČKU.

TAVE-ŠALA je v podstatě zkrácený text románu Karla Maye „MEZI SUPY“. V časopisu OHNÍČEK v roce 1967 vycházel s bravurními ilustracemi Jaromíra Vraštila. Malíř už zpodobnil fyziognomii hlavních hrdinů podle herců – film MEZI SUPY byl natočen o tři roky dříve.

STRAŠIDLO CANTERWILLSKÉ je klasika Oscara Wilde, v překladu J.Z.Nováka, převyprávěná Jiřím Binkem, s úžasnými ilustracemi Cyrila Boudy.

Pro méně zasvěcené ještě pár vět o samotném časopisu OHNÍČEK, z odbornějších zdroju:

Bakalářská práce Aleny Kubíkové,  2013: „První číslo časopisu OHNÍČEK vyšlo 2.září 1950. Ohníček navázal na časopis Plamen mládí (1949-1950) a měl svým obsahem doplňovat Pionýrské noviny (1951-1968). Časopis byl určený pro děti od 8 do 12 let. OHNÍČEK vycházel nejprve jako čtrnáctideník (1950-1952). V letech 1952-1968 byl měsíčníkem a od roku 1968 do roku 1989 znovu čtrnáctideníkem. Jednotlivé ročníky se členily v návaznosti na školní rok. Výjimku tvořily ročníky v letech 1956-1962, kdy Ohníček vycházel v návaznosti na rok kalendářní. Časopis od svého vzniku vycházel v nakladatelství Mladá fronta.“

Štefan Švec – ČESKY PSANÉ ČASOPISY PRO DĚTI (1850-1989) – str.439-440 : OHNÍČEK vycházel plnobarevně, každá strana byla ilustrována. Většinu čísla zabírala próza a poezie, humorná, dobrodružná a výchovná, stejně jako fotografiemi doprovázené cestopisy. Poezie však v obsahu bylo výrazně méně než. např. v MATEŘÍDOUŠCE, na niž OHNÍČEK věkově navazoval. Úvod a závěr časopisu obstarávala publicistika a zprávy ze sportu, z dění v Pionýru aj. na poslední straně byl kreslený seriál. Časopis tiskl i naučné materiály (např. o umělcích, o architektuře ap.) a také písně s notovými zápisy. Časopis byl doprovázen ilustracemi a fotografiemi, přičemž těžiště se postupem času přesunulo od prvních k druhým.“

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění souvislostí kolem vydávání časopisu OHNÍČEK v letech 1966-67, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný přispěvatel tohoto webu) ve svém tabletu, pc nebo notebooku všechny archivované čísla časopisu OHNÍČEK – kliknutím na náhled strany:

 

 

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA.V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla OHNÍČEK  zde >>>

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *