Premiera v archivu – ILUSTROVANÉ PŘÍBĚHY – 1.ročník – 1969

Dnešní premiéru časopisu ILUSTROVANÉ PŘÍBĚHY  z roku 1969 pro www.detske-casopisy.cz obstaral Pitriss. Veliké díky za zaplnění další mezery v našem archivu!

ILUSTROVANÉ PŘÍBĚHY vycházely v české i slovenské jazykové mutaci, na formátu 164 x 202 mm.  Měly rozsah 30 -45 stran a stály 8 Kčs.

V archivu máme podobný titul, který se svým názvem i obsahem (od roku 1989) ILUSTROVANÝM PŘÍBĚHŮM podobá – jmenuje se ILUSTROVANÉ SEŠITY, byl zaměřený na původní české komiksy a hlavně – na věkem trochu mladší čtenáře 🙂

I když měl vydavatel asi větší plány, zdá se, že v češtině vyšly pouze 3 čísla. Avizované 4.číslo (MOŘSKÝ VLK) se zatím nepodařilo vypátrat. Ve třetím čísle ILUSTROVANÝCH PŘÍBĚHŮ se na poslední straně obálky píše:

ILUSTROVANÉ PŘÍBĚHY si získaly v celém světě milióny mladých i starších čtenářů . Jsme přesvědčeni, že k jejich příznivcům přibudou i u nás další tisíce. Nejbližší číslo SERIÁLU (ilustrované příběhy) bude známý MOŘSKÝ VLK. Nezapomeňte si je rezervovat u svého knihkupce. SERIÁL – ILUSTROVANÉ PŘÍBĚHY vydává VSS Bratislava a Obzor Novi Sad, SFRJ. Rok vydání 1969. Copyright Gilberton Company INC.  Polygrafia 1, Praha.

Pro zajímavost obálka 3.čísla ILUSTROVANÝCH PŘÍBĚHŮ jak vypadala v originálu – Classics Illustated # 106, vyšlo v dubnu 1953 v nakladatelství Gilberton Company INC. Ilustroval a do komiksové podoby podle románu Ann S. Stephans upravil – Maurice Del Bourgo. Classics Illustated začaly vycházet v roce 1941 – jako první vyšel komiks Tři mušketýři a do srpna 1962 vyšlo 167 čísel (poslední komiks – Faust).

ilustrovane_pribehy_1969_cislo_03_original

První číslo ILUSTROVANÝCH PŘÍBĚHŮ mělo název TARZAN. Obsahuje tři komiksové příběhy inspirované tvorbou Edgara Rice Burroughse: Moc černého doktora – Tarzan s pomocí vzdělaného doktora Zuriho zachraňuje život zraněnému opovi Gorlukovi, Jak se stal Koma bojovníkem – Koma, přítel Tarzanova syna Koraka prochází zkouškou dospělosti, trpí však nepřízní kmenového šamana, Silný muž – král Dan-El se musí vypořádat s hladem a vzpourou hraběte Mihura …

ILUSTROVANE_PRIBĚHY_(1969)_cislo_01_tarzan_1

Druhým příběhem 1.čísla ILUSTROVANÝCH PŘÍBĚHŮ je JAK SE STAL KOMA BOJOVNÍKEM:

ILUSTROVANE_PRIBĚHY_(1969)_cislo_01_tarzan_2

Příběh o slavném kovbojovi jménem Buffalo Bill podle románu Ann S. Stephans ilustroval Maurice Del Bourgo. V tiráži ILUSTROVANÝCH PŘÍBĚHŮ nejsou autoři uvedení. Jen v úvodu komiksu je uvedeno jméno překladatele – Zdeňěk Skopal.

ILUSTROVANE_PRIBĚHY_(1969)_cislo_03_buffalo_bill_UKAZKA

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění souvislostí kolem vydávání časopisu ILUSTROVANÉ SEŠITY v roce 1969, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Stáhni si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) do svého tabletu, pc nebo notebooku všechny archivované strany časopisu ILUSTROVANÉ SEŠITY  – kliknutím na náhled strany:

ILUSTROVANE_PRIBĚHY_(1969)_cislo_01_tarzan

ILUSTROVANE_PRIBĚHY_(1969)_cislo_03_buffalo_bill

 

5 Responses to Premiera v archivu – ILUSTROVANÉ PŘÍBĚHY – 1.ročník – 1969

 1. Karel Novák napsal:

  Ahoj, nevíte náhodou v jakém počtu nákladu ta jednotlivá čísla Ilustrovaných příběhů (Buffalo Bill ….) vycházela? Díky i za nápovědu, kde by se to případně dalo zjistit.

 2. Dazul napsal:

  Nevím. Samotného by mne to zajímalo.

 3. Pavel Truneček napsal:

  V roce 1969 jsem všechny tři příběhy TARZANA Tři malá prasátka i BUFALLA BILLA učil jsem se na tom číst byly barevně a v češtině bohužel nedopatřením jsem o ně přišel později jsem získal znovu TARZANA a BUFALLA BILLA ale slovensky a černobíle a TŘI MALÁ PRASÁTKA už nebyly ani ve Vědecké knihovně. Ten Mořský vlk měl být čtvrtý sešit ale v roce 1969 už nevyšel.

  • Tři malá prasátka napsal:

   Mám všechny ty 3 časopisy z dětství, tedy i to číslo 2 s prasátkama. Bohužel nemám nyní skener.

   • Pepan napsal:

    Není třeba skenovat. Všechny tři sešity jsou na tomto webu pro registrované uživatele dostupné v Knihovně pod názvem Ilustrované příběhy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *