Premiéra časopisu ROBINSON – 1.ročník – 1933-34 – (1.časť)

Aj keď môj záujem je primárne zameraný hlavne na slovenské detské periodiká, predsa len mi to nedá a hľadám po antikvariátoch menej známe, u nás ešte nepublikované české časopisy. Medzi ne patrí aj dnes archivované historicky prvé číslo ROBINSONA – Časopisu velkých dobrodružství a všestranného poučení.

Vychádzal ako štrnásťdenník, okrem prázdnin. Celkove 20 čísel počas roka, v cene 1 Kč za výtlačok. Z tiráže sa dozvedáme ďalšie údaje: redakční kruh Insp. F. Flos, spisovatel A. C. Nor, spisovatel J. V. ŠmejkalNakladatel a odpovědný redaktor J. Hokr.

Jeho životnosť sa obmedzila iba na dva ročníky vychádzajúce v rokoch 1933 – 1935. Potom časopis zanikol. K úvodnej charakteristike použijem citáty z knihy Štefana Šveca „ČESKY PSANÉ ČASOPISY PRO DĚTI (1850–1989)“:

Titul, bohatě ilustrovaný fotografiemi a určený starším chlapcům, se pokoušel spojit zábavu a dobrodružství s výchovnými záměry. Sliboval čtenářům prožití dobrodružství a snažil se je nenásilně vychovávat ke kladným charakterovým vlastnostem, které měly pozitivní hrdinové jeho dobrodružných povídek. Inspiroval se Malým čtenářem, jeho pojetí dětského časopisu však značně modernizoval.
Titul tiskl původní beletrii, reportáže a měl řadu zájmových rubrik („Filatelie“, „Mladý letec – konstruktér“ či „Malý reportér“, rubriku otevřenou zprávám čtenářů aj.). Časopis oslovoval své čtenáře pravidelně „Robinsoni“. Nabízel jim bezplatnou inzertní rubriku na výměnu sběratelských komodit („Co bych si chtěl vyměniti“), organizoval pro ně literární a fotografickou soutěž a tiskl návody na výrobu různých věcí, např. plovoucí lodě či rádio. Předplatitele odměňoval zvláštním „Odznakem Robinsonů“ Tiskl rubriku vtipů, křížovku, vkládanou knižní přílohu atd. Šlo o pestré, invující a modernizující dětské periodikum.

ODZNAK ROBINSONŮ – pre predplatiteľov časopisu

REKLAMNÝ LETÁK z roku 1933 určený k propagácii novovzniknutého časopisu ROBINSON

Strana 7 – 10 v nám dostupných výtlačkoch chýba. Obsahovala neznámy román, ktorého názov som sa dozvedel až z tohto letáku. Jednalo sa o román Roberta Hardinga: „V ZEMI ARABŮ“

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu ROBINSON z roku 1933-34, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu ROBINSON – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA„. V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu ROBINSON zde >>>

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *