Premiéra časopisu – POUPĚ 7.ročník (1947-48)

V dnešnej premiére vkladám do nášho archívu kompletný ročník listu Československé obce sokolské – POUPĚ.

Z tiráže časopisu sa dozvedáme: Poupě, list československé mládeže sokolské. — Vydává Československá obec sokolská. List řídl Jaroslav Horný-Nauman, Budňany č. 129. Odpovídá Růžena Stěřovská. — Administrace: Praha 111., Tyršův dům. — Vychází jednou měsíčné. — Celoroční předplatné Kčs 20.—. Jednotlivé číslo 2.— Kčs

Štefan Švec  v knihe „ČESKY PSANÉ ČASOPISY PRO DĚTI (1850-1989)” o tomto periodikupíše: „Sokolský časopis pro nejmladší děti. Vznikl osamostatněním stejnojmenné přílohy pro malé děti časopisu Vzkříšení (vycházející v letech 1931-1936), zatímco pro starší děti bylo určeno Sokolské jaro jako přímý pokračovatel Vzkříšení. Titul obsahoval především kvalitní původní beletrii, psanou pro časopis, a sokolskou agitaci. Vycházel na středním formátu, černobílý, s řadou jednoduchých fotografií a ilustrací a s texty psanými velkými písmeny. Neměl pravidelné rubriky.”

Hneď v prvom čísle obdržali deti dva obrázky najvýznamnejších ľudí a to zakladateľa Sokola a prezidenta. „Milí čtenáři Poupěte, tak se opět scházíme. A Poupě má nový, barevný kabátek.“ Nakreslil mu jej mistr Josef Lada. Uvnitř najdete několik veselých obrázků, kterým se jistě zasmějete. Ale jsou tam i tři vážné obrázky. Na prvním je krásná hlava dr.Miroslava Tyrše, zakladatele Sokola. Je to věrná jeho podobizna; dobře si ji vtiskněte do paměti! Druhou podobiznou je fotografie T. G. Masaryka, jak si hraje se svým vnukem. Je tomu již deset let, co nám zemřel ten, jemuž dal národ jméno Tatíček. Všichni naň vděčně vzpomínáme, vzpomeňte i vy, sokolské děti, vroucně a s láskou. Jeho vnuk, jenž s ním je na obrázku, je také již mrtev, zemřel jako voják v Anglii, chystaje se k boji proti Němcům.”

V časopise boli publikované ilustrácie takých mien, ako bol Mikoláš Aleš, Jaroslav Vodrážka, Josef Lada, Max Švabinský a iní…

Časopis vydávala telovýchovná a vlastenecká organizácia – Československá obec sokolská, bolo POUPĚ a jaj agitačným nástrojom pre najmenšie deti.

Medzi pravidelné patril veršované komiksové príbehy J.Horného, ilustrované Alenou Landovou.

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání časopisu POUPĚ z roku 1947-48, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhledy titulních stránek.

Přečti si (jako registrovaný uživatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivovaná čísla časopisu POUPĚ – kliknutím na náhled strany:

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA„. V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla časopisu POUPĚ zde >>>

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *