POSLEDNÍ PŘÍPAD MAJORA ZEMANA – 1999

Komiks MAJOR ZEMAN A JEHO 6 PŘÍPADŮ před lety poslal, tuším, Onuca. Moc děkujeme!

Časopis PIONYRSKA STEZKA – měsíčník pro sport, turistiku, brannost a dobrodružství vydávala ÚR PO SSM (ústřední rada pionýrské organizace socialistického svazu mládeže) v Mladé frontě. Komiks MAJOR ZEMAN, který podle televizního seriálu kreslil Kája Saudek začal v PIONÝRSKÉ STEZCE na pokračování vycházet už od 5. čísla 7. ročníku (leden 1977). Pro zájemce přikládám odkaz na pár článků z tohoto webu, ve kterých bylo o tomto komiksu psáno: 20.9.2016 a 4.10.2020.

Dnes archivovanou, už relativně vzácnou publikaci, vydalo nakladatelství DATEL – Radim Výrubek, roku 1999 v Brně.

V předmluvě se píše: „Vážení čtenáři, komiksáři, přátelé i odpůrci majora Zemana, dovolujeme si Vám představit několik příběhů z televizního seriálu „Třicet případů majora Zemana„, které v kreslené podobě vycházely v měsíčníku „Pionýrská stezkaod ledna 1977 do prosince 1978. Tímto počinem chtěli tvůrci prorazit protikomiksovou bariéru, která tehdy u nás panovala. „Comics“ byl totiž v té době považován za typický produkt pokleslého kapitalistického světa, zejména USA, což bylo samozřejmě neslučitelné s kulturní politikou našeho socialistického zřízení. Už i samotné slovo „comics“ muselo být nahrazováno typicky českým „kreslený seriál“ atd … atd.
Postavy Supermanů a jiných super·chlapíků, které obvykle zaplňovaly stránky světových komiksů, se v českých poměrech musely přetvořit na českého Honzu Zemana ve službách SNB (pozn. pro mladší čtenáře „Sboru národní bezpečnosti“), na estébáka Žitného, superšpióna Jirku Hradce a na další kteří neohroženě odhalí zločinné rejdy a do úmoru chrání náš největší výdobytek – socialismus. Téma bylo vybráno dobře, ale najednou začal vadit skvělý komiksový střih a typicky ironizující styl Káji Saudka, který tím vlastně zdůraznil naivitu těchto příběhů. Proto po čtyřech otištěných dílech („Hon na lišku“,  „Loď do Hamburku“, „Křížová cesta“, a „Konec velké šance“) přišel zákaz. V té době Kája Saudek připravoval díl z názvem „Bílé linky“, který tím pádem již nedokončil. Nepomohlo ani to, že byl komiks kreslen pod patronací Ministerstva vnitra a dozorován jeho tiskovým oddělením. Proto i v naší knize najdete jen část tohoto příběhu.
K tomuto seriálu se vrátil až v roce 1990 časopis Reflex (č. 15), který seznámil veřejnost s celou causou a zároveň otiskl několik jeho obrázků. Po dvouleté přestávce, koncem roku 1992, vyšel opět v tomto časopisu třicátý první díl s názvem „Poslední případ majora Zemana“.
V letošním roce (1999) byla velká část tohoto komiksu otištěna na pokračování v Lidových novinách. Poprvé však vychází toto dílo uceleně až v této knize.“

Pokud máš jakoukoliv informaci, která by přispěla k doplnění dalších souvislostí kolem vydání komiksu MAJOR ZEMAN, prosím, napiš ji do KOMENTÁŘE – dolů pod náhled titulní strany.

Přečti si (jako registrovaný přispěvatel tohoto webu) na svém tabletu, pc nebo notebooku archivované stránky tohoto komiksu – kliknutím na náhled strany:

 

Samostatná stránka s odkazy na všechna čísla a tituly časopisů i kreslených seriálů ke čtení (bez náhledů na titulní strany) je viditelná (po přihlášení) v horním menu „KNIHOVNA.V našem souborném katalogu najdeš všechna doposud archivovaná čísla PIONÝRSKÉ STEZKY zde >>>

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *